09.02

פינת היום לפני – והפעם: ארה"ב מנצחת בקרב גוודלקנל

היום לפני 77 שנה הסתיים קרב גוולדקנל במלחמת העולם השנייה, בניצחונה של ארה"ב על האימפריה היפנית. הכיבוש הארוך של האי גוודלקנל שבאוקיינוס השקט הורכב מסדרה של קרבות, שנמשכו כחצי שנה וסימלו את המעבר של ארה"ב ממגננה למתקפה.

מפרל הארבור ועד קרב גוודלקנל

ב-7 בדצמבר 1941 תקפו כוחות יפניים את הצי האמריקני בפרל הארבור שבהוואי, מה שהביא את ארה"ב ויפן למלחמה באופן רשמי. בתום קרב זה, יפן המשיכה לכבוש טריטוריות במטרה לבסס את שליטתה של האימפריה היפנית באוקיינוס השקט. אדמירל ארנסט קינג, מפקד הצי האמריקני, החליט לפלוש לאיי שלמה – שאחד הבולטים בהם הוא גוודלקנל – וזאת מכמה סיבות: כדי למנוע את ההתפשטות היפנית, כדי להתקרב לבסיס היפני ברבאול וכדי להגן על התחבורה הימית בין ארה"ב לאוסטרליה וניו זילנד.

ב-7 באוגוסט 1942 היה מזג אוויר סוער במיוחד באיי שלמה. מזג האוויר הזה אפשר לכוחות בעלות הברית – ברובם כוחות אמריקאיים – להתקרב לגוודלקנל מבלי להיראות, ולנחות באיים בבוקר אותו היום. הכוחות נחלקו לשניים: החלק הראשון נשלח לתקוף את גוודלקנל, והשני נשלח לאיים טולאגי, פלורידה והאיים הסמוכים. בקלות יחסית הצליחו כוחות בעלות הברית לכבוש את האיים טולאגי ופלורידה, וכן את שדה הנדרסון, שדה תעופה צבאי שהיה אז בבנייה על ידי היפנים.

 

היפנים משיבים מלחמה

גוודלקנל הוא אי בגודל 6,500 קמ"ר שרובו מורכב מיער טרופי עבות, פניו הרריים והוא מוקף בשוניות אלמוגים המונעות התקרבות של אוניות. התנאים הגיאוגרפיים המאתגרים האלו הפכו את הלחימה לקשה ביותר; מלבד מזג האוויר החם והלח, שני הצדדים התמודדו גם עם מחלות טרופיות, ביניהן מלריה וקדחת דנגי.

תנאים אלו לא עצרו את היפנים מלנסות לכבוש מחדש את שדה הנדרסון. נערכו שלושה קרבות קרקע גדולים, חמישה קרבות ימיים וכן קרבות אוויר יומיומיים שהגיעו לשיאם בקרב הימי על גוודלקנל, בנובמבר אותה שנה. סדרת הקרבות במערכה כללו בין היתר את הקרב על שדה הנדרסון, קרב כף אספרנס וקרב רכס אדסון.

בדצמבר נקבע במפקדה היפנית כי כיבוש מחדש של גוודלקנל הוא בגדר בלתי אפשרי. היפנים החלו לפנות את האי בחשאיות, במבצע שקיבל את השם "מבצע קה". מהלך הפינוי הושלם עד ה-7 בפברואר 1943. יומיים מאוחר יותר הבין גנרל אלכסנדר פאץ' שהיפנים עזבו לחלוטין, והכריז על סיום המערכה.

ניצחון בעלות הברית

לניצחון של בעלות הברית היה חשיבות אסטרטגית גדולה, שסימנה את המעבר ממגננה למתקפה בזירת האוקיינוס השקט והביאה, בסוף המלחמה, לכניעת יפן. מספר מנהיגים צבאיים ופוליטיים הכריזו כי מדובר על נקודת המפנה במלחמה, ואדמירל-משנה ראיזו טנאקה, אחד המפקדים היפנים בקרבות, אמר כי גורלה של יפן נחתם עם סיום המאבק בגוודלקנל.

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.