12.04

פינת היום לפני – והפעם: אספת היסוד של ארגון "השומר"

היום, לפני 111 שנה, נערכה אסֵפת היסוד של ארגון השומר, ארגון ההגנה של היישוב היהודי בארץ ישראל, שנחשב לאחד הארגונים המיוחדים ביותר בתקופת העלייה השנייה. הארגון פעל בשנים 1909–1920, ולו מטרה אחת עיקרית: "כיבוש השמירה", או במילים אחרות, להעביר את עבודת השמירה על המושבות, הרכוש והנפש של היישוב העברי ליהודים, מבלי להזדקק לשירותם של נוכרים כמו העות'מנים או הצ'רקסים. הארגון שאף להחדיר את רוח ההגנה העצמית, והיה ליסוד הקמת הכוח המגן העברי.

הקמתו של השומר – מסוכות ועד פסח

ארגון השומר הוקם רשמית בחג הפסח של שנת 1909 בכפר תבור, אך שורשיו נעוצים שנה וחצי קודם לכן – בחדרו של יצחק בן-צבי (לימים נשיא מדינת ישראל) בעיר יפו, בסוכות 1907. באותו יום נפגשו חלק , ביניהם ישראל שוחט, יחזקאל חנקין וישראל גלעדי, והחליטו להקים ארגון מחתרתי, בר-גיורא, שיהיה הכוח המגן של היישוב. החבורה החליטה לעלות לגליל התחתון, התרכזה במושבה סג'רה והייתה אחראית על השמירה.

הארגון החל לקבל אחריות על עמדות השמירה גם במושבות הסמוכות, מה שהביא את חברי הארגון להחלטה להרחיב את הפעילות ולהפוך אותה לחוקית. ב-12 באפריל 1909 כינסו חברי בר-גיורא את אספת הייסוד של השומר. באותה אספה נאמו ישראל שוחט ויצחק בן צבי, וכן קבעו את המטרה ותוכנית הפעולה של הארגון: "לפתח בארצנו אלמנט של שומרים יהודים הראויים לעבודה זאת". כמו כן, נקבעו אופן ההתנהלות ואופן הקבלה של חברים חדשים.

הצמיחה והנפילה של השומר

הארגון החל לצמוח ולגדול, ושמו של השומר החל להתפרסם בכל רחבי הארץ ומחוץ לה (תנועת הנוער השומר הצעיר קמה באותן שנים בפולין בהשראתו). חברי השומר שמרו גם ברחובות, חדרה וראשון לציון. הארגון היה אפקטיבי מאוד, ובכל מקום שבו שמרו חברי השומר היה קץ לגנֵבות וניכר שיפור הביטחון לנפש; כמו כן, נפוצו לא מעט מעשי גבורה וסיפורים של נופלים.

לארגון היו גם רגעי מפולת – חלק מהמושבות התנגדו לארגון מטעמים שונים (ביניהם מחיר יקר, ניגודים אידיאולוגיים וטענות על התנשאות של חברי הארגון). ב-1913 המושבות רחובות וחדרה לא חידשו את החוזים עם הארגון וההתרחבות פסקה. באותה שנה עזב שוחט את תפקידו ויצא ללמוד משפטים.

המלחמה שעצרה את הארגון

מלחמת העולם הראשונה פגעה מאוד בארגון. הטורקים רצו להחרים את נשקיהם של היהודים, וב-1915 גורשו יצחק בן צבי ודוד בן-גוריון מהארץ, ורבים מחברי הארגון נאסרו. בתום המלחמה ניסו לחדש את ימי השומר, אך החידוש לא צלח; בשנת 1920 פורק הארגון באופן סופי, ועל בסיסו הוקם ארגון הגנה חדש – ההגנה.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.