26.04

פינת היום לפני – והפעם: אסון צ'רנוביל

אסון צ'רנוביל התרחש היום לפני 34 שנים, אך החותם שהשאיר עדיין ממשיך להדהד: רק בשנה האחרונה הוא חזר לכותרות בעקבות עליית המיני-סדרה "צ'רנוביל" של HBO. האסון הקטסטרופלי נחשב לתאונה הגרעינית החמורה ביותר מאז החל השימוש באנרגיה גרעינית ואף לאחד האסונות האקולוגיים החמורים ביותר של המאה ה-20. עד היום ישנם אזורים רבים שנגועים בקרינה רדיואקטיבית כתוצאה מהאסון, והעיר פריפיאט מוגבלת לכניסה ונחשבת למזוהמת ומסוכנת.

האסון העלה לכותרות את המחיר הסביבתי הקשה של שימוש באנרגיה גרעינית. בהתאם להחלטת האו"ם, ה-26 באפריל הוכרז כיום ציון לאסון צ'רנוביל.

ענן רדיואקטיבי בשמי אירופה

התאונה התרחשה בשעה 01:24 לפנות בוקר, בתחנת הכוח הגרעינית צ'רנוביל שבאוקראינה, עוד בתקופה שהייתה חלק מברית המועצות. התאונה קרתה בעקבות כשל תכנוני של הדממת הכור וכן כתוצאה מרשלנות במהלך ניסוי כושל, שיצר עלייה חריגה ופתאומית בטמפרטורה של ליבת הכור.

הטמפרטורה עלתה ועלתה, הכור יצר כמות אנרגיה פי עשרה מבמצבו הרגיל, ליבת הכור הותכה, מעטפת ההגנה נפרצה והתרחשו שני פיצוצים – השני היה כל כך חזק עד שהעיף את גג המבנה. השׂרֵפה שפרצה בעקבות הפיצוץ יצרה ענן רדיואקטיבי המורכב מאטומי יוד וצסיום. אותו ענן התפשט כמעט בכל שטחה של אירופה, אך הנשורת התפזרה בעיקר באוקראינה, רוסיה ובלארוס, וזיהמה שטחים נרחבים מתוכן.

תחילה ניסה ממשל ברית המועצות להסתיר את האירוע, ואף הוציא את התושבים בעיירות הנגועות למצעד חג הפועלים. החשד הראשון של המערב התעורר בשוודיה, כתוצאה ממדידות קרינה חריגות.

רגל הפיל הקטלנית

כתוצאה מהפיצוץ נהרגו באופן מיידי 54 בני אדם, אך בשנים שלאחר האסון התגלתה בקרב תושבי האזור עלייה בתחלואה בסרטן ובמחלות נוספות שמקורן בקרינה, וכן הולדה של ילדים בעלי מומים. האוכלוסייה שגרה ברדיוס של 30 ק"מ מהאתר הורחקה לחלוטין.

כ-600 אלף אנשים (שזכו לכינוי ליקווידטורים) הועסקו בניקוי הפסולת הגרעינית ופינוי האזורים, חלקם ללא מיגון מספק. הליקווידטורים הורכבו מחיילים, כבאים ואזרחים, והם הנפגעים הקשים ביותר מהתאונה – חלקם סבלו מתסמונת קרינה חריפה, הנגרמת כתוצאה מחשיפה לקרינה בכמות גדולה בפרק זמן קצר.

מתחת לאזור הכור התגלה גוש מסה של קוריום שזכה לכינוי "רגל הפיל" ונחשב לקטלני מאוד. לפי עדויות, הקרינה הנפלטת ממנו יכולה להרוג בתוך חמש דקות את מי שבא איתו במגע וגורמת לדימום פנימי ולהקאות. ישנן שתי תמונות בלבד של רגל הפיל ששוחררו לציבור, אך הקרינה השפיעה על הפילם של המצלמה, והצלמים מתו זמן קצת לאחר מכן.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.