פורום שלם מארח את הרב נתן לופס קרדוזו

"השילוב בין שמרנות והקפדה לבין מעוף, יצירתיות והעזה אינו נכון רק במוזיקה, אלא גם בפילוסופיה של הדת וביישומה. היהדות שלי היא התנגדות, מחאה ומלחמה רוחנית נגד קונפורמיות רבה מדי. לטעון שישנם עיקרי אמונה ברורים, כמוהו כביטול האמונה הדתית האותנטית". הרב נתן לופס קרדוזו התארח בפורום שלם. היה מעניין.

19 במרץ 2014

סיפור חייו של הרב נתן לופס קרדוזו מרתק: הוא נולד לאב יהודי ולאם שאינה יהודיה באמסטרדם, מיד לאחר מלחמת העולם השנייה. הבית בו גדל היה יהודי תרבותי, ליברלי מבחינת השקפותיו הדתיות וסוציאליסטי מבחינת השקפותיו החברתיות. בגיל צעיר החל נתן לסלול את דרכו הייחודית, וכשגילה שאינו יהודי על פי ההלכה האורתודוכסית עבר תהליך גיור והחל לימודים ארוכי שנים בישיבה. אולם לאחר שנים ארוכות של לימוד וקיום אורח חיים דתי סטנדרטי, החל שינוי בתפיסת עולמו.

"היהדות, בעיני, איננה מערכת של חוקים, אלא מוסיקה ותווים. בכל מצוות היהדות, אני שומע סונטות רבות עוצמה שהופכות את נשמתי, מקונצ'רטו לכינור של צ'ייקובסקי וקונצ'רטו לפסנתר מספר 1 של באך, ועד העיבודים של סטרווינסקי ליצירותיו של באך".

לדבריו, השילוב בין שמרנות והקפדה לבין מעוף, יצירתיות והעזה אינו נכון רק במוזיקה, אלא גם בפילוסופיה של הדת וביישומה. "היהדות שלי היא התנגדות, מחאה ומלחמה רוחנית נגד קונפורמיות רבה מדי. לצמצם את היהדות לקטגוריות זה כמו לנסות להכניס את האוקיינוס לתוך אמבטיה – היהדות היא דרך חיים המלווה ברגשות עמוקים וחוויה דתית חזקה. לטעון שישנם עיקרי אמונה ברורים, כמוהו כביטול האמונה הדתית האותנטית".

כדי להדגים את דבריו השמיע הרב לופס קרדוזו מיצירתו של באך לסטודנטים, שהקשיבו קשב רב. ד"ר דניאל גורדיס, מחבר הספר 'ברית אמונים' בנושא הגיור וראש החוג ללימודים הומניסטיים, קשר בין מפגש זה לבין המפגשים הקודמים בסדרת 'כמראה הקשת', סדרת המפגשים שהשיק פורום שלם בנושא זוויות חדשות ביהדות.

הרב קרדוזו טען באזני הסטודנטים כי ההלכה היהודית, הגם שהיא מחוברת לקרקע המציאות, עדיין פתוחה למגוון אפשרויות. "ישנן דרכים רבות להגיע לאלוהים, כפי שמתברר מהצצה בתלמוד. יש שפע של דעות בשאלה כיצד לתרגם את מצוות האל למעשים ארציים אשר מגלים את האלוהי".

הוא חיווה את דעתו שאורח החיים היהודי בישראל "איבד את העיקר" וכי "צריך לחזור למהות היהדות". עוד אמר כי המחשבה היהודית אינה שוללת שאלות קשות כמו אלו של שפינוזה אלא להיפך, מעודד אותן ומאמינה כי ויכוח הוא מצע לשיח מפרה.

הרצאתו של הרב קרדוזו הייתה חלק משמעותי בסדרת ההרצאות 'כמראה הקשת – גוונים חדשים של יהדות' היוצאת לפועל בחציו הראשון של סמסטר ב', והביאה קול מרענן ששואף לחידוש העולם היהודי בנושאים רבים, ביניהם השבת, המעמד האישי והיחס למי שאינם יהודים.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.