פורום שלם מארח את ד"ר שרה שדמי-וורטמן

"ר שרה שדמי-וורטמן היא ראש אגף קהילה במכללה האקדמית אורנים, ולה עבר עשיר בתחום היזמות החינוכית. שיחתה עם הסטודנטים של המרכז האקדמי שלם החלה בפן האישי, ובמהלכה סיפרה על הבחירות שלה, ועל העדפתה את הנתיבה החינוכית על פני זו הפוליטית, לאחר שמילאה מספר תפקידים אותם במסגרת התנועה הקיבוצית.

"רציתי להביא שינוי לעולם", אמרה ד"ר שדמי-וורטמן, והדגישה את חשיבותה של הפעלתנות ('אקטיביזם') ואת היותה מצב נפשי של "אי-נחת פנימי מתמשך" יותר מאשר תנועה או רעיון, ואשר בבסיסה עומדת השאיפה להביא לחברה טובה וצודקת יותר.

8 בינואר 2014

ד"ר שרה שדמי-וורטמן היא ראש אגף קהילה במכללה האקדמית אורנים, ולה עבר עשיר בתחום היזמות החינוכית. שיחתה עם הסטודנטים של המרכז האקדמי שלם החלה בפן האישי, ובמהלכה סיפרה על הבחירות שלה, ועל העדפתה את הנתיבה החינוכית על פני זו הפוליטית, לאחר שמילאה מספר תפקידים אותם במסגרת התנועה הקיבוצית.

"רציתי להביא שינוי לעולם", אמרה ד"ר שדמי-וורטמן, והדגישה את חשיבותה של הפעלתנות ('אקטיביזם') ואת היותה מצב נפשי של "אי-נחת פנימי מתמשך" יותר מאשר תנועה או רעיון, ואשר בבסיסה עומדת השאיפה להביא לחברה טובה וצודקת יותר.

בהמשך עסקה השיחה בבירור פירושה של המילה 'קהילה'. הדוברת עמדה על כך כי גופים מסחריים בעלי-עניין עשו בה שימוש עד שהביאו להוזלתה – כמו גם במילים 'בית, 'משפחה' – אך הדבר מעיד על נחיצותה ועל היותה גורם משפיע בהכרעותיו של היחיד.

זו השנה הראשונה בה נבנית קהילת שלם, על הסטודנטים והמרצים שבה, והפגישה עם ד"ר שדמי-וורצמן חותמת את הסמסטר הראשון של פגישות פורום שלם. הייתה זו שעה מתאימה לדון בהבטים השונים של תוכניות המעורבות הקהילתית, בייחוד עם מי שעוסקת בתחום ומרכזת מיזמים רבים כל כך: תוכנית ישראלים ומקומיים בנפאל, שולחן עגול לענייני קהילה בניו יורק, תוכניות של עיריית ירושלים ועוד.

לדבריה, בניית קהילה דורשת יומרה וחשיבה, רב תחומיות ורב ממדיות, כמו גם פגישה פנים-אל-פנים עם כל מרכיביה. היא הנחתה את הסטודנטים לחפש אחר קיימוּת ויסודות ארוכי-טווח לתוכניותיהם, שעתידות להמשיך ולקיים את הקהילה גם לאחר שיסיימו את חוק לימודיהם ויהפכו חלק מקהילות אחרות.

השיחה העיונית סיכמה יום מלא בעשייה. מוקדם יותר באותו יום הציגו הסטודנטים שלוש תוכניות חדשות למעורבות קהילתית בקרית מוריה, ובהן: "לימודים פותחים עתיד" – מרכז לימודי לילדים ממשפחות מעוטות יכולת; "קריה מהנה" – הדרכה ולמידה לעובדי קבלן כיצד לקרוא מכתבים רשמיים, עמידה על זכויות ועוד; "מיזם סביבתי" – כולל פיתוח קהילתית וסדנאות חינוכיות בנושא קיימות, מִחזור ומודעות סביבתית.

הרצאתה של ד"ר שדמי-וורטמן הוסיפה פן תיאורטי וחינוכי לעשייה הקהילתית שהסטודנטים של המרכז האקדמי שלם הם חלק בלתי נפרד ממנה, והיוותה סיום נאה לסמסטר הראשון של מפגשים עם אישים רבי השפעה והשראה מכל קצות החברה הישראלית.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.