עשר עובדות שלא ידעתם על ג'ורג' אורוול

לא רק 1984: עשר עובדות שלא ידעתם על ג'ורג' אורוול

איפה היו לו קעקועים, מה הוא עשה בבורמה ובמי הוא חשד כי הוא קומוניסט ומסר את שמו לשלטונות? ג'ורג' אורוול היה סופר ועיתונאי ססגוני ומקורי, קורות חייו חושפים עד כמה

23 ביולי 2019  |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

הספר "חוות החיות" שראה אור ב-1945 והספר "1984" שפורסם בשנת 1949 הם שניים מספריו הנודעים ביותר של הסופר הבריטי ג'ורג' אורוול. העולם הדיסטופי המתואר ב"1984" טבע את המושג "האח הגדול" ומשמש חומר בעֵרה בדיון שלא נגמר בעניין החדירה לפרטיותם של אזרחים בחברה המודרנית.

יש אינספור עיבודים לכתבי אורוול: סרטים, סדרות וספרים, ושני תרגומים חדשים ומודרניים לעברית של שני הספרים הנודעים שלו. אבל לאורוול יש גם צדדים פחות נודעים.

הינה לכם עשר עובדות שלא ידעתם על ג'ורג' אורוול. האמת? יש מצב שסיפור חייו מפתיע יותר מיצירותיו הבדיוניות.

 

 1. לא קוראים לו ג'ורג' אורוול

  עשר עובדות שלא ידעתם על ג'ורג' אורוול

  ג'ורג' אורוול צילום: Cassowary Colorizations

ג'ורג' אורוול הוא בכלל שם עט. שמו האמיתי של הסופר הנודע הוא בכלל אריק ארתור בלייר. הוא היה בן למשפחה בעלת תואר אצולה, אך היא לא הייתה בעלת נכסים. אביו עבד כפקיד במערכת השלטון בהודו, וא"א בלייר הצעיר נולד בהודו בשנת 1903 וחזר עם אימו לאנגליה בגיל שנה. את השם "ג'ורג' אורוול" הגה בשנת 1932 לקראת פרסום ספרו "דפוק וזרוק בפריז ובלונדון" שעליו תשמעו בעובדה מספר 2.

 1. ממשפחת אצולה לאשפתות

סופרים רבים מבצעים עבודת תחקיר כהכנה לכתיבת ספר חדש. אורוול לקח את עבודת התחקיר צעד אחד קדימה כאשר עבד על ספרו "דפוק וזרוק בפריז ובלונדון" שיצא לאור כשהיה בן 30. בחלקו הראשון מתמקד הספר בחוויית המגורים בחסות מערכת הרווחה בפריז, תוך עבודה בתעסוקות מזדמנות, בין היתר כשוטף כלים. בחלקו השני מתוארת החוויה של מגורים כחסר-בית בלונדון, ולצורך התחקיר התנסה אורוול במגורים בתנאי עוני ואף היה חסר-בית במשך כשנתיים.

חושבים שהוא עצר שם? לא. אורוול השתכר בפומבי במכוון, וגרם להפרת סדר על מנת להיעצר. הוא תכנן לבלות את חג המולד בבית הסוהר, אלא שהעבירה שביצע הייתה מינורית וכעבור יומיים כבר שוחרר. כשרצה לפרסם את הספר המתבסס על חוויות אישיות, המציא שם עט כדי שלא להביך את משפחתו בעלת תואר האצולה.

 1. שוטר, מורה ועובד בחנות ספרים

היום הוא נמנה עם 50 הסופרים המשפיעים במאה ה-20, אבל בתקופת חייו אורוול היה צריך להרוויח את לחמו לא רק מכתיבה. בגיל 19 הגיש מועמדות לתפקיד של שוטר בבורמה – שהייתה אז תחת השלטון הבריטי – ולמרבה הפלא התקבל. לאחר חמש שנים חלה בקדחת וחזר לחופשה באנגליה, שם החליט שלא לחזור לתפקידו כשוטר. לאחר מכן, מצא עבודות מפתיעות אחרות, ובין השאר היה מורה בתיכון ומוכר בחנות ספרים – תודו שהייתם רוצים לדעת על אילו ספרים הוא המליץ.

 1. קעקועים על האצבעות

חשבתם שקעקועים זו המצאה של בני דורנו? ג'ורג' אורוול היה מקועקע הרבה לפני שלהיות היפסטר היה אופנתי, ועוד במקום מאוד גלוי לעין – על אצבעות ידיו. בזמן שירותו כשוטר בבורמה קעקע אורוול עיגולים כחולים על כל אצבע מאצבעות ידיו. המקומיים האמינו שקעקועים כאלה מביאים מזל, ואף מגינים על המקועקע מפני קליעים. אם מתוך כבוד לתרבות או אם מתוך רצון להגנה, קעקע אורוול את אצבעותיו כדרך המסורת המקומית.

 1. הוא התנדב להילחם במלחמת האזרחים של ספרד, נורה וניצל

אף אחד לא רוצה ללכת למלחמה. חוץ מג'ורג' אורוול. כשפרצה מלחמת האזרחים בספרד ב-1936, ג'ורג' אורוול, בריטי ללא זיקה מיוחדת לספרד, הגיע לברצלונה והצהיר: "באתי ללחום בפשיזם". לאחר כשנה של לחימה שבמהלכה קוּדם לעמדת פיקוד, נפצע אורוול מירי צלפים בצווארו. הכדור החמיץ את העורק הראשי שלו במילימטרים ספורים, והיה "פצע נקי", כלומר, נכנס ומייד יצא מהצד השני. למרבה הפלא, אורוול לא רק ניצל, אלא גם התאושש מהר מהפציעה ולא נגרם נזק משמעותי לצווארו או למיתרי הקול שלו. נראה שהקעקועים הבורמזיים שעל ידיו עשו את שלהם.

 1. ביתו נפגע מהפגזה אווירית בזמן מלחמת העולם השנייה

היום אנחנו שומרים עותק של כל מסמך חשוב, אבל כשאורוול כתב את ספריו הוא ישב לעשות זאת בביתו ולא היו עותקים רבים לכתביו. אפשר לדמיין כמה הוא היה במצוקה כאשר בזמן מלחמת העולם השנייה, ביוני 1944, נפגע ביתו ממתקפה אווירית גרמנית והושמד כמעט כליל. במשך שבועות מספר לאחר מכן נצפה אורוול מחטט בין ההריסות, סורק אחר כתביו וספריו ומוליך אותם החוצה במריצה. בין כתביו היה הספר "חוות החיות" שכבר הושלם אך טרם פורסם. הספר פורסם רק שנה לאחר מכן, בשנת 1945.

 1. הוא כמעט טבע בזמן שכתב את "1984"

לאבד את העותק היחיד של ספר שעוד לא פורסם זו אבֵדה רצינית, אבל מה עם כמעט לאבד את חייך? בקיץ 1947, עת שקד על כתיבת הספר הנודע ביותר שלו, אורוול נסע לטיול משפחתי. בזמן הטיול יצא אורוול עם בנו ושני אחייניו לשיט קצר בסירה. הסירה נקלעה למערבולת והתהפכה. אורוול משה את הילדים מהמים, ובדרך נס כולם ניצלו. בנו זוכר את החוויה כמסוכנת וטיפשית. למזלם, וגם למזלנו, אורוול המשיך לכתוב את ספרו המוכר שפורסם בשנת 1949.

 1. הייתה לו עז מחמד  

  קרדיט צילום: Joanbanjo

אורוול בחר כחיית מחמד לא כלב או חתול, אלא דווקא עז. שמה היה מיוריאל, ותוכלו למצוא שלל תמונות שבהן אורוול נצפה כשהוא מאכיל את מיוריאל במסירות בחצר ביתו. אולי בשל חיבתו לחיית המחמד שלו, גם העז ב"חוות החיות" נקראת מיוריאל, והיא אחת הדמויות היותר סימפטיות בספר הנודע.

 1. הוא כתב רשימה שחורה וכלל בה את צ'רלי צ'פלין

בשנת 2002 התפרסם לראשונה מסמך בכתב ידו של אורוול, ובו רשימה של 38 שמות של אנשים שנחשדו בפעילות קומוניסטית. את הרשימה שלח אורוול לחברתו, סיליה קירוון, בשנת 1949. קירוון החלה לעבוד במשרד ממשלתי סודי שחקר אישים שקידמו סדר יום קומוניסטי, וביקשה מאורוול לכתוב רשימה של אנשים שהוא חושב שיכולים להיות מסוכנים. הסופר עבד על המשימה בקפידה. הוא כתב 135 שמות ומחק את מרביתם – ככל הנראה אחרי שחקר יותר לעומק. לבסוף נשאר עם 38 שמות, ביניהם השחקן צ'רלי צ'פלין, כמו גם שחקנים נוספים, הוגי דעות ועיתונאים.

 1. הוא מת ממחלת השחפת בגיל צעיר

בדצמבר 1947 אובחן אורוול כחולה במחלת השחפת. אחרי שנתיים שבהן נלחם במחלה, ובהן גם הספיק להינשא ולפרסם את ספרו הנודע "1984", נפטר לבסוף מהמחלה בגיל 46. על המצבה שלו כתוב בפשטות: "כאן קבור אריק ארתור בלייר. נולד ב-25 ביוני 1903 ונפטר ב-21 בינואר 1950". אין עליה אזכור לכתיבתו או לשם העט שלו.

כעת, כאשר תעברו ליד המצבה – שנמצאת באוקספורדשייר, אנגליה – תדעו במי מדובר וגם כמה עובדות חיים מפתיעות שהתרחשו במהלך חייו.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.