חדשות

לכתוב על החיים עצמם: סדנה לכתיבת מסה אישית של ארנה קזין

מהי "מסה אישית", ומדוע סדנה לכתיבת מסה אישית יכולה ללמד אתכם המון על עצמכם ועל החיים שסביבכם? הסדנה לכתיבת מסה של ארנה קזין משיבה על השאלות האלה, ואם אתם מתאימים לתוכנית המצטיינים שלנו – תוכלו להשתתף בה בחינם

22 בינואר 2019   |  מאת: המערכת

"מסה אישית היא אחת הסוגות הספרותיות היפות והמאתגרות ביותר", טוענת ארנה קזין, סופרת, עיתונאית, מתרגמת, אחת היוצרות הבולטות והפוריות ביותר בספרות העברית העכשווית, מנחת סדנאות כתיבה וכלת פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים. "בדרך כלל מחברי המסה האישית מבקשים בכתיבתם להבין דבר מה על החיים שלהם, בשונה ממחברים של סיפורים קצרים או רומנים, שמבקשים לברוא עולם ולספר סיפור טוב".

הדרמה הגדולה נמצאת ממש מתחת לאף שלכם

סדנה לכתיבת מסה אישית

ארנה קזין' סופרת ועיתונאית. צילום: ינאי יחיאל

"הדרמה הגדולה של המסה האישית", מסבירה קזין, "היא האופן שבו הכותבים מזמינים את הקוראים להתלוות אליהם בניסיון להבין דבר מה – על יחסים, עבודה, על אפיזודה מסוימת בחייהם, על דמויות שהכירו, על כסף, על פחד, על אהבה וכל דבר שעולה על הדעת, מסקרן וראוי לחקירה. מסות נכתבות בגוף ראשון, בלי להמציא שום דבר, בכנות ובדיוק".

ב-10.2.2019 תנחה ארנה קזין סדנה ייחודית סדנה לכתיבת מסות אישיות עבור מועמדים לתוכנית המצטיינים של המרכז האקדמי שלם. במרכז האקדמי שלם פועל מרכז כתיבה שמסייע לסטודנטים לחדד את כתיבתם במגוון סוגות, החל משלב גיבוש הרעיון וכלה בנראות התוצר הסופי.

בעיניה של קזין מדובר בדבר לא פחות מנפלא. "בישראל אין מסורת חינוכית עשירה מספיק של הוראת כתיבה והנחיית כתיבה", היא אומרת, "כך שכל מוסד שמשקיע בלימודי כתיבה – יבורך. בארצות הברית, למשל, סטודנטים חייבים להתנסות בכתיבת מסה כדי להתקבל לאוניברסיטה. אני משוכנעת שהצורך להתנסח בבהירות, באחריות, בדיוק, באופן קריא ולא מעורפל הוא צורך תרבותי ממדרגה ראשונה, עד כדי כך שזה עשוי לשפר את הרמה המוסרית של השיחה בישראל".

למה בעינייך כל כך חשוב לסטודנטים ולאנשים בכלל לפתח את מיומנויות הכתיבה?

"כאשר אנחנו לומדים לכתוב בבהירות, לנסח לעצמנו את השאלות שמובילות אותנו, שמסקרנות אותנו, ולנסח לעצמנו את הניסיון לענות על השאלות, אנחנו יכולים לחזק את היכולת שלנו להשפיע על חיינו, על הבחירות שלנו ועל איכות השיח שלנו עם אחרים".

סדנה לכתיבת מסה אישית

עקרונות המסה האישית: בלי סופרלטיבים, בלי הכללות

אף על פי שמקור המסה האישית בצרפת, עיקר פריחתה של הסוגה זו היה דווקא בארצות דוברות אנגלית. בין המחברים הבולטים של מסות אישיות אפשר למצוא יוצרים מפורסמים כמו וירג'יניה וולף, ג'ורג' אורוול, ג'ונתן פרנזן, ג'ואן דידיון, רבקה סולניט, ברברה ארנרייך, אי-בי וייט, הנרי דיוויד ת'ורו ורבים אחרים. מסות אישיות כתבו גם יוצרים ישראלים כמו שולמית הראבן.

ארנה, האם יש מבנה מיוחד למסה אישית?

"למסה האישית יש פנים רבות. מסות אחדות נראות כמו סיפורים קצרים, למשל 'להרוג פיל' של ג'ורג' אורוול ואחרות מזכירות מאמרים הגותיים, כמו המסות של סוזן סונטג. אבל בסופו של דבר מה שחשוב אלה הכנות, הדיוק והבהירות של הכתיבה".

אילו כלים יקבל מי שיגיע לסדנה לכתיבת מסה אישית?

"כל אחד מהמשתתפים מגיע עם סוגיה שמעסיקה או מטרידה אותו, משהו שהוא רוצה להבין. בהתחלה הם מתבקשים לנסח את הסוגיה הזו בכמה משפטים, ובמהלך הסדנה נתחיל יחד לכתוב עליה ובעקבותיה. הגישה שאני מבקשת להנחיל לכותבות ולכותבים היא הגישה האנגלוסקסית לכתיבה, המעלה על נס פשטות, בהירות ולשון המעטה. משתתפי הסדנה יתרגלו לכתוב בלי סופרלטיבים, ללכת אל המופשט דרך הקונקרטי, אל ההכללות דרך הפרטים, אל המייצג דרך המסוים. זו התורה כולה – עדות, בגוף ראשון, בלי הכללות, בלי ז'רגון, תוך הקפדה על דיוק ואמינות".

אם אתם עומדים בתנאי הסף לקבלה לתוכנית המצטיינים לתואר ראשון של המרכז האקדמי שלם (700 בפסיכומטרי או ציון משוקלל של 100 ומעלה בבגרות), יש מצב שתוכלו להתקבל לסדנת הכתיבה של ארנה קזין ב-10.2 בחינם.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.