31.03

פינת היום לפני – והפעם: נפטר אייזיק ניוטון

אייזיק ניוטון היה פיזיקאי ומתמטיקאי אנגלי ומהמדענים הידועים ביותר בהיסטוריה.

 |  מאת: מתנאל פוקס

על חוקי תנועה, כבידה ותפוח נופל

כאשר הלך לעולמו בשנת 1727, הוא הותיר אחריו מורשת מדעית עצומה, שכללה את שלושת חוקי התנועה ואת כוח הכבידה. עבור רובנו, התמונה המזוהה ביותר עם ניוטון היא הסצנה שבה נוחת תפוח על ראשו ומעלה בדעתו את תיאוריית הכבידה. האנקדוטה הזו היא אחת מאבני היסוד של החינוך המערבי, והיא מהווה את אחד הסמלים הנפוצים למדע וחדשנות; בין היתר היא הייתה ההשראה לשם החברה "אפל" וללוגו שלה.

התפוח שנפל: מיתוס או מציאות?

האם הסיפור הוא אמת או מיתוס? כבר בתקופתו של ניוטון, מעמדה של האנקדוטה היה נתון בספק, אולם העובדה שהיא הגיעה מפיו של ניוטון אוששה סופית עם פרסום כתביו של ויליטם סטוקלי, ממכריו של ניוטון. סטוקלי תיאר ביומנו ביקור שערך אצל ניוטון בשנת 1726, וכותב כך: "יצאנו לגינה לשתות תה, תחת צילם של עצי תפוחים…הוא סיפר לי שהיה בסיטואציה זהה כאשר רעיון כח הכבידה בא למוחו. הוא התרחש כתוצאה מנפילת תפוח, בעת שישב במצב רוח מהורהר. 'מדוע שהתפוח יפול תמיד במקביל לארץ?' חשב לעצמו…אין ספק שהסיבה היא שכדור הארץ מושך אותו".

סודות היקום: האם הם נופלים מהשמיים?

אולם, המחקר מסכים כי בין אם נפל אותו תפוח או לא, אין אפשרות כי ניוטון הגה את עקרונות כח הכבידה האוניברסלי באותו מועד. ניוטון ניסח את חוקי הגרביטציה בחיבורו המונומנטלי, הפרינקיפיה, כעשרים שנה לאחר "ההתגלות" בגינה, שבזמנה לא היה באמתחתו של ניוטון הבסיס המדעי להסקתם. הסיפור זכה לפופולריות כה רבה כנראה בגלל תפיסות הנאורות, בהן הייתה נפוצה תדמית רומנטית של המדען הגאון המגלה את סודות היקום ברגעי התגלות ספונטניים – כגון רגע ה"אאוריקה!" הארכימדי. כמובן, לא הזיקו להתפשטות הסיפור גם הקונוטציות הדתיות שלו, כאשר התפוח של ניוטון מקביל לפרי עץ-הדעת הבראשיתי. ניתן לנחש כי הסיפור שהגה ניוטון נועד על מנת לפשט רעיונות מדעיים מורכבים ולהנגיש אותם לציבור הרחב. ואכן, חשוב לזכור כי הסיפור אינו אלא הפשטה גסה של תהליך מדעי מורכב – לצערנו, סודות היקום לא נוטים ליפול מהשמים.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.