04.08

פינת היום לפני – והפעם: נחשף המחבוא של אנה פרנק

השבוע, לפני 75 שנה, נחשף מקום מחבואה של הנערה היהודייה אנה פרנק, שהסתתרה יחד עם בני משפחתה במחבוא בזמן מלחמת העולם השנייה. יומנה של אנה פרנק, שנכתב במקום מחבואה, חשף את הסבל והייאוש וגם את התקווה והחיוניות של ילדה בת 14, שחיה במשך שנתיים בצל הפחד התמידי מגילוי. לאחר המלחמה הפך היומן של אנה פרנק לרב מכר עולמי ולמסמך תיעוד מרגש של מוראות השואה.

היומן

אנה פרנק נולדה בגרמניה בשנת 1929. כשהייתה בת ארבע עברה משפחתה להולנד, בעקבות רדיפות יהודי גרמניה בשנות ה-30 המוקדמות. אנה מתוארת כילדה אנרגטית, מוחצנת, אוהבת קריאה ובעלת כישרון כתיבה. כמו כן, היא אהבה קולנוע וחלמה להיות שחקנית.

ימים מספר לפני יום הולדתה ה-13 הבחינה אנה פרנק מבעד לחלון ראווה של חנות בספר חתימות עם כריכת בד ומנעול קטן. אנה קיבלה את הספר כמתנה ליום הולדתה, והחליטה להשתמש בו כיומן אישי. עם כניסתה למחבוא, קצת יותר מחודש לאחר מכן, נגזר גורלה לממש את החלטתה.

המחבוא

בעקבות כיבוש הולנד בידי הנאצים בשנת 1940 והחוקים הגזעניים שחוקקו נגד יהודים, הפך אביה של אנה, אוטו, את חלקו האחורי של בית המשרדים שבבעלותו למקום מסתור. אוטו ועובדיו האפילו את החלונות באמצעות לוחות שחורים, והסתירו את הכניסה באמצעות ארון ספרים שהסתובב על צירו. כאשר אחותה של אנה, מרגוט, קיבלה זימון להעברה למחנה עבודה, החליט אוטו שהגיעה העת להיכנס למחבוא. עם הזמן התרחב מעגל המסתתרים, כשמשפחה ואדם נוסף נכנסו למחבוא.

לאורך תקופת המחבוא, במשך יותר משנתיים, אנה כתבה את יומנה האישי. היומן תיאר בחוכמה, בהומור וברגישות את החיים במחבוא, את הסכסוכים בין הדיירים, את תחושת שותפות הגורל, את היחסים המתוחים עם אימה, ואף את רגש האהבה שהתפתח בינה לבין הנער פטר ואן פלס. בין היתר כתבה ביומנה: "אני רואה את שמונה הנפשות במחבוא כפיסת שמיים כחולים ומסביבה ענני־גשם שחורים. אותו מעגל קטן ומגודר שבו אנו נמצאים עודנו בטוח, אך העננים הולכים וקרבים אלינו, והטבעת המפרידה בינינו ובין הסכנה הולכת ומצטמצמת. והינה אנו כבר מוקפים סכנה ואפלה עד כדי כך, שבמאמצינו למצוא מוצא מן הסכנה אנו מתנגשים איש ברעהו."*

התאריך האחרון שבו אנה פרנק כתבה ביומנה היה ה-1 באוגוסט 1944, שלושה ימים לפני חשיפת המחבוא.

הסוף

בבוקר ה-4 באוגוסט פרצו שוטרי האס-אס למחבוא של אנה פרנק ומשפחתה. מקום המסתור נחשף בעקבות הלשנה ממקור לא ידוע, שלא זוהה עד היום. המסתתרים נלקחו למטה הגסטאפו ומשם לאושוויץ. אנה ואחותה הועברו למחנה הריכוז ברגן-בלזן, שם הן מתו מטיפוס הבהרות בחורף של 1945. אב המשפחה אוטו היה היחיד ששרד, והוא שהביא לפרסום היומן.

אנה פראנק: יומנה של נערה תרגם מהולנדית: ש' שניצר; יום ב' בערב 8 בנובמבר 1943, עמ' 88.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.