19.01

פינת היום לפני – והפעם: נולד פול סזאן, צייר צרפתי

תגידו מזל טוב לצייר הצרפתי פול סזאן, שנולד היום לפני 181 שנים. יצירותיו השפיעו רבות על התפתחות האומנות במאה ה-20 והוא זכה לכינוי "הצייר של הציירים" ואף "אבי האומנות המודרנית". סזאן השפיע רבות על אומנים גדולים – ביניהם פיקאסו – ונחשב לגשר בין הזרם האימפרסיוניסטי של שנות המאה ה-19 המאוחרות לבין זרם הקוביזם של תחילת המאה ה-20. 

ראשית דרכו

סזאן נולד בעיר אקס-אן-פרובאנס, עיר בדרום צרפת, למשפחה בורגנית ומבוססת כלכלית. על אף שתמיד התעניין באומנות, הוא הושפע מאביו הבנקאי ונכנע ללחצי משפחתו, ובגיל 19 נרשם ללימודי משפטים. שלוש שנים מאוחר יותר החליט לקטוע את לימודיו ולפתח את אהבתו האמיתית, למורת רוחו של אביו. בסופו של דבר אביו נכנע והעניק לבנו קצבה ללימודי ציור בפריז.

אולם אליה וקוץ בה. סזאן נכנס לדיכאון במהלך הלימודים, כשגילה שהטכניקה והמיומנות שלו לא גבוהות כמו של חבריו לספסל הלימודים. הוא נטש את לימודיו וחזר לעיר הולדתו, שם המשיך לעסוק באומנות. ציוריו משנותיו המוקדמות עוסקים בעיקר בתכנים אלימים – ביניהם אונס ורצח – וצבועים בצבעים כהים. סזאן נכשל בבחינות הכניסה לאקדמיה לאומנויות יפות בפריז, ועבודותיו הרבו להידחות.

הטוויסט בסגנון

בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-19 החל סזאן לגעת באומנות אימפרסיוניסטית, וסגנונו השתנה משמעותית. הוא החליף את הצבעים הכהים בצבעים בהירים ובמשיחות מכחול עדינות, והרבה לצייר נופים. הוא התחבר לצייר האימפרסיוניסטי היהודי קמיל פיסארו, אך גם בין הציירים האימפרסיוניסטים לא מצא את מקומו. סזאן המשיך לכיוונים אחרים ולסגנונות אחרים, ובמהלך שנות ה-80 של מאה זו גיבש סגנון חדש, שהיה לראש האומנות הפוסט-אימפרסיוניסטית והקוביזם. סגנון זה שם דגש על יצירת פרספקטיבה וקומפוזיציה ועל שימוש חופשי בצבעים. גם בשנים אלו, עבודותיו נדחו על ידי התערוכות הגדולות.

סגנון זה המשיך איתו גם בשנותיו המאוחרות. בשנים אלו צייר יצירות משמעותיות מאוד בתולדות האומנות כמו "הר סן-ויקטור" ו"נער עם וסט אדום". כשהגיע לגיל 50 קיבלה גאונותו הכרה, ובשנת 1895 הציג תערוכה גדולה בפריז. זו הייתה תקופת פריחתו.

סוף דבר

סזאן נודע כאומן בעל אישיות סוערת, והוא סבל מדיכאונות רבים. הוא היה אדם סגור ושקט שלא הסתדר עם אנשים וחי חיים מבודדים. בדומה לאומנים גדולים רבים, מרבית ציוריו לא התקבלו באהדה על ידי הקהל והמבקרים.

יום אחד סזאן צייר בחוץ כשתפסה אותו סופה. כעבור שעתיים החליט לחזור הביתה, אך התעלף בדרך. נהג חולף לקח אותו הביתה, והוא נפטר מדלקת ריאות כמה ימים מאוחר יותר, ב-22 באוקטובר 1906.

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.