04.05

פינת היום לפני – והפעם: נולד סרן קירקגור

היום, לפני 206 שנים, נולד הפילוסוף הדני סרן קירקגור

זו לא דרגה, זה שם פרטי

כישראלים, המילה "סרן" מעוררת בנו קונוטציה צבאית של דרגת קצונה. אך סֶרְן, במקרה זה, הוא דווקא שמו הפרטי של פילוסוף, תיאולוג ומבקר חברתי: סרן קירקגור.

קירקגור נולד בקופנהגן, לאם חסרת השכלה פורמלית ולאב מאמין שהתעניין בפילוסופיה. יחסו של סרן לדת השתנה במשך השנים ונע בין כפירה לבין אמונה ותחושה של שליחות דתית, שאף גרמה לו לבטל את אירוסיו כדי שחיי הנישואים לא ייפגעו בשליחות זו.

אבי האקזיסטנציאליזם

הזרם האקזיסטנציאליסטי בפילוסופיה קיבל את שמו בתחילת המאה העשרים, ולכן לא תמצאו את המונח הזה בכתביו של קירקגור, שחי במאה ה-19, ובכל זאת: קירקגור נחשב לאבי הזרם.

בליבת האקסיסטנציאליזם עומדת התפיסה כי קיומו של עצם קודם למהותו. ההשלכה של תפיסה זו על האדם היא שייתכן קיום ללא מהות, זאת בניגוד לתפיסה שלפיה משמעות היא תנאי הכרחי לקיום. בהתאם, את המחקר הפילוסופי יש להתחיל בעצם העובדה שהאדם קיים, ומכאן שמו של הזרם הנשען על המילה "קיום" – Existence.

קירקגור משרטט שלושה "מעגלי קיום" לחיים: המעגל האסתטי – סיפוק התאוות והיצרים; המעגל האתי – ניהול החיים על פי כללים מוסריים; והמעגל הדתי – חיים על פי מצוות האל.

טעם החיים: על קוקה קולה, חטאים ועונשים

כיוון שאנו עוסקים בפילוסופיה, יש לבחון מהו "קיום" בעיניו של קירקגור. פרופ' יורמסון מגדיר זאת כך: "אין הוא מתכוון לקיום הפיזי של האדם, כי אם להגשמה הפנימית של אחת מאפשרויותיו. קיום הוא הבחירה, ההגשמה של אפשרות. כשהאדם חושב הוא ניצב מול אפשרויות; כשהוא בוחר באחת מהן הוא נעשה קיום, יש, ממשות… הקיום, אם כן, הוא הקיום הניסיוני–זמני אשר נולד עם כל הכרעה יומיומית של האדם".

בהתאם להגדרה זו של קיום, עוסק קירקגור רבות בבחירה חופשית, במוסר ובאחריות האדם למציאת המשמעות של חייו על ידי בחירותיו היומיומיות.

אם העיסוק בבחירה חופשית מתחדשת ובאחריות אישית למשמעות ולמוסר אנושי מזכיר לכם את "החטא ועונשו", אתם לא טועים. פיודור דוסטויבסקי נחשב לאחד הכותבים הבולטים בגישה אקזיסטנציאליסטית.

אם האחריות האישית על מציאת משמעות לקיום שלכם הפכה אתכם לצמאים, ייתכן שזה בגלל הסלוגן של קוקה קולה "טעם החיים", ביטוי שנכרך בזרם האקזיסטנציאליסטי, שסרן קירקגור הוליד עוד לפני שידע שיהיה קיים.

ב-11.11.1855 התמוטט קירקגור ונפל ברחוב, ומת לאחר שאושפז במשך כחודש.

 

 

 

 

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.