חדשות
06.11

פינת היום לפני – והפעם: נולד סולימאן המפואר, סולטאן האימפריה העות'מאנית

היום לפני 528 שנים (כנראה) נולד הסולטאן סולימאן הראשון הידוע בכינויו "סולימאן המפואר", אשר בנה את החומות המוכרות לנו כיום כחומות ירושלים

  |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

חיים אישיים

סולימאן היה בנם של סלים הראשון שליט האימפריה העות'מאנית, והאפסה סולטן המיוחסת לשושלת ג'ינגיס חאן. את ילדותו בילה בחסות אימו, וקיבל חינוך יוקרתי: בין היתר למד קריאה וכתיבה, לימודי דת, ערבית ופרסית, מתמטיקה, אומנות לחימה, מוזיקה וצורפות. בגיל 17 סיים את חוק לימודיו ועבר להכשרה מעשית על ידי אביו. בגיל צעיר זה אף מונה לתפקיד מושל העיר איסטנבול.

בספטמבר 1520, כשהיה בן 26, מת אביו במפתיע וסולימאן הוכתר לסולטן העשירי של האימפריה העות'מאנית. השנים הראשונות של שלטונו היו מושפעות מאוד מאימו, ששימשה היועצת שלו ועימה היה לו קשר קרוב. לאחר מותה, ב-1534, נשא סולימאן הראשון לאישה את הורם סולטאן, והיה הסולטאן הראשון לשאת לאישה את אחת מפילגשיו. הורם, שהייתה מפולין ושמה המקורי אנסטסיה, נחטפה כילדה ממשפחתה הנוצרית-אורתודוקסית ונמכרה לאימפריה כשפחה. עם זאת, היא הייתה הפילגש האהובה על סולימאן, ובסופו של דבר הפכה לאשתו החוקית ואם יורשו. במערב היא נודעה בכינוי רוסולינה – כרמז למוצאה הרוסי.

סולימאן מת בספטמבר 1566, והיה לסולטאן בעל הכהונה הארוכה ביותר באימפריה עות'מאנית – במשך 46 שנה.

הישגים

סולימאן התחיל את כהונתו במערכה נגד הממלכות הנוצריות במרכז אירופה (ביניהן הונגריה, אוסטריה, רומניה וסרביה) ועל חופי הים התיכון, שבמהלכה כבש שטחים באירופה עד וינה שבאוסטריה. לאחר שסיים את כיבושיו באירופה, פנה להילחם באימפריה הסָפַווִית ששלטה בתקופתו באיראן, במלחמה שנמשכה כ-23 שנה.

בתקופתו הגיעה האימפריה העות'מאנית לשיאה מבחינת גודל גיאוגרפי ועוצמה כלכלית, צבאית ומדינית. גם בתוך האימפריה ביצע סולימאן המפואר שינויים, והנהיג מהפכות חוקתיות בתחומי המשפט הפלילי, המיסים, החינוך והחברה, נוסף ליישוב הפערים בין החוק המדיני לבין חוק הדת. סולימאן המפואר אף ידוע כפטרון של התפתחות אומנותית, אשר אפיינה את האימפריה בזמן שלטונו.

בישראל נודע סולימאן המפואר בעיקר בזכות הקמת חומות ירושלים, אך חשוב לזכור גם את תרומתו למעמדם של היהודים באימפריה העות'מאנית. בעקבות רעידת אדמה שפגעה בארץ ישראל בשנת 1546, נהרסו בתים רבים בירושלים והתפנה שטח גישה אל הכותל המערבי, שעליו הכריז הסולטאן כשטח לתפילת יהודים. נוסף על כך, ב-1554 הוציא סולימאן הראשון צו רשמי המגנה את עלילות הדם האנטישמיות שהיו נפוצות בתקופתו באירופה.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.