07.07

פינת היום לפני – והפעם: נולד מארק שאגאל

היום, לפני 132 שנים, הגיח לעולם האומן הסוריאליסטי המפורסם מוישה סגל. יש מצב שאתם מכירים אותו דווקא בשם שאימץ לאחר מכן: מארק שאגאל.

שאגאל נולד סמוך לעיר ויטבסק שבאימפריה הרוסית (היום בלרוס), והיה הילד הבכור מבין תשעה אחים במשפחה חסידית. על ילדותו בצל האנטישמיות כתב, "הרגשתי בכל צעד שאני יהודי – אנשים גרמו לי להרגיש את זה".

יום אחד הבחין מארק שאגאל הצעיר בתלמיד מצייר, והפך למהופנט. בביתו לא הייתה אומנות רבה, ופעולת הציור קסמה לו. כעבור זמן קצר הכריז בפני אימו: "אני רוצה להיות צייר". הוא למד באקדמיה לאומנות בסנט פטרבורג, ועם השנים עבר להתגורר ברובע האומנים בפריז והתיידד עם אומנים שונים. במהלך חייו דילג בין מגורים ברוסיה, צרפת וגרמניה.

אומן יהודי בצל השואה

שאגאל חי בפריז בשנות עליית הנאצים לשלטון. יצירתו הוקעה ואף הוצגה בתערוכה הנאצית "אומנות מנוונת"; תערוכה זו הייתה תערוכה נודדת שהציגה את מה שהנאצים ראו כמושחת, סוטה ולא ראוי באומנות מודרנית.

שאגאל הושפע רבות ממלחמת העולם השנייה ומהנאציזם. יצירותיו הפכו לקודרות, ונגעו רבות בסבלם של היהודים. בשנת 1941, כשהעניינים הלכו והחמירו וצרפת נכבשה על ידי הנאצים, ברח שאגאל לארצות הברית. שנים אחדות לאחר תום המלחמה חזר להשתקע בצרפת, התיישב בכפר הציורי סן-פול-דה-ואנס, ושם חי עד מותו בשנת 1985.

חלוץ הזרם המודרני

לשאגאל שני תארים מרשימים: חלוץ הזרם המודרני והצייר היהודי הנחשב בכל הזמנים. ציוריו משלבים מוטיבים פנטסטיים שהושפעו רבות משילוב זרם הקוביזם, הסימבוליזם והפוביזם, שהולידו את הסוריאליזם. אומנותו הושפעה בין היתר מעולם החסידות, היהדות, היהודים במזרח אירופה וכן מהתנ"ך. מלבד ציור עסק בתחומי אומנות נוספים, כמו איור ויטראז'ים, איור ספרים, עיצוב תפאורה, פיסול בקרמיקה ועוד.

הקשר הישראלי

שאגאל ביקר בישראל פעמים מספר: בפעם הראשונה עם אשתו הראשונה בלה בשנת 1931, ובפעם האחרונה בשנת 1977, שנים מספר לפני מותו, אז הוענק לו התואר "יקיר ירושלים".

מעט מיצירותיו של שאגאל אפשר למצוא במוזיאון ישראל ובמוזיאון תל אביב. את יצירתו המפורסמת "חלונות שאגאל", סדרה של 12 ויטראז'ים המייצגים את שבטי ישראל, אפשר למצוא בבית הכנסת של הקמפוס הרפואי הדסה עין כרם. במשכן הכנסת אפשר להתרשם משטיחי קיר שאייר, המציגים אירועים מתולדות עם ישראל.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.