22.12

נולד ג'אקומו פוצ'יני

היום לפני 161 שנים נולד ג'אקומו פוצ'יני, מלחין אופרות איטלקי ודמות מפתח בעולם האופרה. ראיה לגאונותו המוזיקלית היא העובדה שאופרות שכתב והלחין זוכות לפופולריות עצומה בכל רחבי העולם עד עצם היום הזה.

מי אתה, פוצ'יני?

פוצ'יני נולד בעיר לוקה, איטליה, למשפחה של מוזיקאים, שהחזיקו באופן מסורתי במשרת הקאפלמייסטר (הממונה על יצירת המוזיקה) בקתדרלה של לוקה. אולם תשוקתו של פוצ'יני למוזיקה ניצתה באמת, בזמן שסייע בהפקת האופרה "אאידה" והתאהב בתיאטרון המוזיקלי. פוצ'יני התחיל לנסות להלחין מוזיקה בכוחות עצמו, עזב את לוקה לטובת הקונסרבטוריון של מילאנו, ושלח את ידו בכתיבת אופרות. בשנותיו במילאנו חי בעוני רב. לימים יספר כי שנים אלו סיפקו השראה לאחת האופרות המוצלחות בקריירה שלו – "לה בוהם".

ההצלחה

בשנת 1891 עזב את מילאנו הסוערת לטובת הכפר טורה דל לאגו. פוצ'יני התאהב באווירה הכפרית הרגועה, וראה בכפר מקום מפלט. בטורה דל לאגו חיבר את מרבית האופרות המוכרות ביותר שלו, שזכו להצלחה כבירה, כמו האופרות "מנון לסקו", "לה בוהם", ו"טוסקה", שתי האחרונות נכתבו בשיתוף פעולה עם המחזאים לואיג'י איליקה וג'וזפה ג'קוזה. האופרות שכתב פוצ'יני היו מגוונות – "טוסקה" היא עלילה דרמטית ועקובה מדם, "לה בוהם" כתובה בסגנון לירי ומשלבת מרכיבים קומיים וטרגיים של חיי עוני והווי בוהמייני, "מאדאם באטרפליי" היא אופרה אקזוטית המתרחשת ביפן ו"ג'אני סקיקי" היא סאטירה חברתית.

פוצ'יני שאף לכתוב יצירות מופת שיעמדו במבחן הזמן, ולכן הקדיש זמן רב לכל אופרה. יצירותיו אופיינו בגיבוש ואחידות, ליריות עשירה ואפיון דמויות עומק. האופרות שלו התקבלו באהבה על ידי הקהל הרחב, על אף ביקורות קרירות שקיבל ממבקרים.

השנים הקשות

אחרי הנסיקה למעלה, הגיעה הצלילה. בשנת 1903 נפצע פוצ'יני בתאונת דרכים, והחלמתו ארכה זמן רב; בשנת 1906 מת ידידו, המלחין ג'קוזה, אירוע שהוביל לסיום שיתוף הפעולה הפורה בין שלושת האומנים; ובשנת 1909 האשימה אשתו, אלווירה, את עוזרת הבית בניהול רומן עם פוצ'יני. עוזרת הבית התאבדה בבליעת רעל, ובנתיחה לאחר המוות עלה כי היא מתה בתולה. אם זה לא מספיק, בשנת 1912 נפטר המוציא לאור של פוצ'יני, שהיה קרוב אליו במיוחד ונחשב לאביו השני. כתוצאה של שרשרת האסונות זנח פוצ'יני את מרבית הפרויקטים שלו.

את האופרה האחרונה שלו, "טורנדוט", לא הספיק לסיים, והוא מת בשנת 1924 מגידול סרטני בגרון. אם תרצו לחלוק לו כבוד, קברו נמצא בקפלה בווילה שלו בטורה דל לאגו. ואם אתם כבר שם, דעו שמדי קיץ נערך בעיירה "פסטיבל פוצ'יני" – פסטיבל אופרה המציג את יצירותיו.

 

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.