19.05

פינת היום לפני – והפעם: פרץ מרד הפלאחים

היום לפני 185 שנה פרץ מרד הפלאחים נגד מוחמד עלי, שליט מצרים

קרבות אגרוף בסגנון ארץ ישראלי

השם מוחמד עלי מוכר כיום כשמו של מתאגרף אגדי. אולם אותו מתאגרף נולד דווקא בשם קסיוס קליי, ורק בהמשך חייו אימץ את השם מוחמד עלי. אז מיהו מוחמד עלי "המקורי"?

מקובל לחשוב שהעות'מנים שלטו במרחב הארצישראלי ברצף מ-1516 עד 1917. בגדול, זה נכון, למעט אפיזודה שארכה כעשר שנים.

במהלך המאה ה-19 סבלה האימפריה העות'מנית מקשיים כלכליים, שחיתות ומחלוקות פנימיות והחלה לאבד את השליטה בארץ ישראל. מוחמד עלי, מושל מצרים באותה עת, זיהה את החולשה ובשנת 1831 שלח את בנו איברהים פאשה לארץ ישראל בראש כוח צבאי וכבש אותה. כחלק מהשאיפות הלאומיות שלו, החליט מוחמד עלי להטיל על המקומיים מיסים כבדים ואף דרש גיוס חובה לצבאו.

כבוד של פלאחים

בין יושבי הארץ היו חמולות כפריות שהתפרנסו מחקלאות וכונו "פלאחים". חובת הגיוס פגעה בכבודם ואף בכלכלתם ואיימה על מעמדם כמי שהעדיפו להיות נתיני האימפריה העות'מנית. כתוצאה מכך פרץ "מרד הפלאחים", שנפתח ב-19 במאי 1834 כשראש חמולת ג'מעין מנפת שכם הודיע על סירוב גיוס. המרד הפלאחי סחף אחריו את שאר יושבי הארץ הערבים והפך להתקוממות כללית נגד השלטון המצרי. העימותים התחוללו במקביל גם בעבר הירדן, בהר הלבנון ובחורן שבסוריה. במהלך המרד סבלה האוכלוסייה היהודית מהתקפות מצד המורדים, מעשי שוד, אונס וביזה.

אימפריה פינת אלנבי

הצבא המצרי לא נותר חייב. בהובלת איברהים פאשה הוא דיכא את המרד בתוך שלושה חודשים ואלפי פלאחים הוגלו למצרים. האימפריה העות'מנית הצליחה להחזיר את שליטתה על הארץ ב-1840 והחזיקה בה עד 1917, אז הפסידה במלחמת העולם הראשונה את המערכה על סיני וארץ ישראל ונכבשה על ידי כוחות האימפריה הבריטית בהובלת הגנרל אלנבי.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.