חדשות
"מה שלמדתי כתחקירנית של רוני קובן, זה איך להקשיב": הודיה רפינט מסכמת התמחות

"מה שלמדתי כתחקירנית של רוני קובן, זה איך להקשיב": הודיה רפינט מסכמת התמחות

אחרי שהתמחתה כתחקירנית אצל האיש והראיונות, רוני קובן, הודיה רפינט, הבינה שתחקירנות במקום הנכון ואצל האדם הנכון יכולה להיות חוויה מרתקת וחד פעמית. ריאיון על פחד מחשיפה, על הקשבה מרפאת ועל חתירה להגשמת חלומות

20 ביוני 2023

איך בחורה ירושלמית בת 25, שגדלה בלי טלוויזיה בבית, הבינה שהיא נמשכת לעולמות היצירה והדוקו? מה הקשר בין החלומות שלה להתמחות שלה אצל רוני קובן כתחקירנית ולמה היא חושבת שריאיון טוב הוא תוצאה של מפגש איכותי בין שני אנשים? זה בדיוק מה שביקשנו לברר בשיחה אינטימית עם הודיה רפינט.

הכירו את הודיה רפינט, בוגרת התוכנית לפילוסופיה והגות יהודית במרכז האקדמי שלם. במהלך הלימודים התמחתה כתחקירנית של רוני קובן, איש התקשורת המוערך שמאחוריו מגוון פרויקטים דוקומנטריים, ובראשם תוכנית הראיונות זוכת הפרסים "פגישה".

להיות זאת ששואלת את השאלות

הודיה, מוזר לך להיות בצד של המרואיינת ולא מאחורי הקלעים?

"מאוד. אחד הדברים שאני הכי אוהבת זה לשאול שאלות ואני מודה שפחות נוח לי להיות בצד השני, בטח אחרי שנה שזה מה שעשיתי בה. אבל זאת חוויה חדשה, ובסופו של דבר, זה גם תרגול מעניין."

מה גרם לך לרצות להיות תחקירנית?

"הנטייה שלי לתחום הזה היא לא חדשה. כל דבר אני בודקת בגוגל. לפני כל עבודה שאני צריכה להגיש, ועל כל שם שמוזכר בשיעור. כאשר מכירים את סיפור חייהם של הוגים וכותבים, מקבלים זווית הרבה יותר מעניינת של היצירות שלהם."

"אחד הקורסים שהכי נהניתי מהם היה הקורס של ד"ר אסף ענברי "ספרות והגות ציונית במאה ה-19 וה-20". לפני כל הוגה שנחשפנו אליו, קיבלנו סקירה על סיפור החיים שלו, וזה היה כל כך משמעותי לטקסטים ולרעיונות שעמדו מאחוריהם. ובכלל, אני חושבת שמאחורי כל טקסט טוב עומד סיפור, ושתחקירנות היא עבודת חלומות לכל מי שמתעניין בסיפורים של אנשים אחרים."

איך מתחילים תחקיר?

"תחקיר מתחיל בשיחה עם רוני, בניסיון להבין לאיזה כיוון הוא רוצה לקחת את הריאיון ומהם הדברים המרכזיים שמעניינים אותו. ואז מתחיל התחקיר החופשי: חיפוש באינטרנט, קריאה של ראיונות קודמים וכדומה. כשמדובר באנשים מוכרים זה פשוט יותר, כי האינטרנט מלא במידע עליהם. אם מדובר בסופרים, התחקיר כולל קריאה של כמה שיותר מהיצירות שלהם כדי להבין מי הם. התחקיר נותן אפשרות להבין איפה קיימים הדברים המעניינים או הכבדים יותר אצל המרואיין. אחר כך אני מנסחת טיוטה עם הרבה מאוד שאלות, ואז אני משוחחת איתם, מתמללת את הראיונות, עורכת אותם, ומשם רוני כבר עושה את הקסמים שלו."

"מה שלמדתי כתחקירנית של רוני קובן, זה איך להקשיב": הודיה רפינט מסכמת התמחות

"אדם יכול לצאת מורווח כשהוא חושף את עצמו במינון הנכון. כשאנחנו חשופים, קל יותר לאהוב אותנו."

חשיפה עשויה להיות גם חסד

את פוגשת חשש של מושאי התחקיר שלך להיחשף?

"אני חושבת שפחד מחשיפה הוא מוצדק ושהתערטלות פומבית היא לא תמיד דבר חיובי. זה עניין של מינונים. מראיין טוב, כמו רוני, שיש לו כבוד למרואיין, יודע לייצר חשיפה טובה, שיכולה לעשות חסד עם המרואיין שלו. אדם יכול לצאת מורווח כשהוא חושף את עצמו במינון הנכון, גם אם הוא לא תכנן לעשות את זה מלכתחילה. כשאנחנו חשופים, קל יותר לאהוב אותנו."

יש לך דוגמה?

"כמו אצל כולם, אני מניחה, יש דמויות שמעוררות אצלי אנטגוניזם. אחרי שצפיתי בריאיון של דמות כזו אצל רוני, הרבה מהאנטגוניזם שהיה לי כלפיה ירד. הרגשתי שרוני באמת עשה איתה חסד. אני חושבת שהמראיין הוא מתווך, ושאם הוא עושה את זה בצורה חכמה ורגישה אז שני הצדדים יוצאים מורווחים."

"אנשים אוהבים שמתעניינים בהם"

מה למדת בעבודה שלך על תחקירים?

"שלריאיון טוב ולשיחה טובה יש הרבה מאפיינים משותפים, ושאי אפשר לזייף עניין עמוק במי שיושב מולך. אנשים אוהבים שמתעניינים בהם ומקשיבים להם. אחד הדברים שלמדתי מרוני זה להקשיב. להבין איך ומה הוא שואל. לראות עד כמה אנשים רוצים שהוא יקשיב להם ולספר לו דברים. זו יכולת נדירה. בדיעבד גיליתי לפעמים שבתחקיר שעשיתי יש דברים שנאמרו בין השורות ושלא מספיק התעכבתי עליהם כי לא הקשבתי מספיק."

את האמת: איך זה לעבוד עם רוני קובן?

"לא ידעתי למה לצפות. בעיקר פחדתי לגלות פער בין המסך לבין המציאות, אבל זה לא מה שקרה. רוני הוא אדם רגיש, ענייני והוגן, וברור לי שבעולמות האלה זה לא תמיד טריוויאלי."

"פתאום ההקשבה קיבלה ערך מקצועי"

יש לך דוגמה לתחקיר טוב שיצא לך להתעסק בו?

"אחד התחקירים שהכי נהניתי מהם היה לקראת פסטיבל הסופרים במשכנות שאננים שבו רוני קיים ריאיון משותף למאיר שלו וצרויה שלו. הייתי צריכה לשוחח עם כל אחד בנפרד ואז לערוך את התמלול כשיחה משותפת. בסוף, שיחה היא תוצר של מפגש בין שני אנשים ומעניין לראות איך כל מפגש מוליד שיחה אחרת."

אחד התחקירים שהכי נהניתי מהם היה לקראת פסטיבל הסופרים במשכנות שאננים שבו רוני קיים ריאיון משותף למאיר שלו וצרויה שלו.

"אחד התחקירים שהכי נהניתי מהם היה לקראת פסטיבל הסופרים במשכנות שאננים שבו רוני ראיין את מאיר שלו וצרויה שלו"

איך היה לראיין את מאיר שלו?

"זאת הייתה הזדמנות לדבר עם סופר שאני אוהבת מאוד. אני טיפוס נבוך, ולכן דווקא משהו בפורמט של שיחה מקצועית הקל עליי. ההקשבה במקרים האלה מקבלת ערך מקצועי, וזו חוויה חזקה."

אם היית יכולה לבחור כל דמות לראיין, מי היית בוחרת?

"אולי את גידי גוב וישראל אהרוני. הייתי שואלת אותם איך אפשר להחזיק חברות ארוכת טווח, בלי אינטריגות, כשהכול על המסך. הדינמיקה ביניהם מסקרנת אותי. אולי גם את קארל אובה קנאוסגורד, סופר נורווגי שאני אוהבת ושהשפיע עליי מאוד."

"הייתה לי פנטזיה ואודליה אמרה לי: זה אפשרי וזה קורה"

מאיפה מגיע החיבור שלך לראיונות של רוני?

"גדלתי בבית בלי טלוויזיה, ובשלב מסוים התחלתי להשלים פערים. התאהבתי בדוקו ובתוכניות ראיונות. למעשה, מאז שרוני עלה עם "פגישה" ב-2017 הרגשתי שגיליתי אוצר. ראיתי את כל הפרקים וחלקם גם כמה פעמים, וברוני מצאתי משהו אחר. חשבתי שהוא לא שייך למילייה הגברי האפור של שאר המראיינים. מאוד אהבתי את העבודה שלו ורציתי להבין איך הוא עובד. רציתי לדעת אם הדברים שאני רואה על המסך הם "ממשיים"."

ואיך הגעת להתמחות דווקא אצלו?

"כהכנה לתהליך ההתמחויות, שלחו לנו שאלון על עצמנו. ביקשו שנכתוב סצנה מחיינו בעוד חמש או עשר שנים. דמיינתי סיטואציה בשתיים בלילה, כשאני יושבת ועורכת איזושהי כתבה שאני עובדת עליה, טקסט של ריאיון. השאלה הזאת עזרה לי לזקק את העניין שלי בעולם הזה."

"גם שיחת ההכנה עם אודליה עזרה לי לחדד את זה. אני העליתי את זה כפנטזיה ואודליה גרמה לי להבין שזה אפשרי. אין לי מושג איך היא הצליחה לארגן את זה, אבל חודשיים אחר כך היא חזרה אליי ואמרה – זה קורה. יש לך התמחות אצל רוני קובן."

מה את חושבת על הפורמט של התמחויות?

"הפורמט של התמחויות מדהים בעיניי, כי הוא מאפשר מה שעבודה לא תמיד מאפשרת וזה להיות תלמידה באופן עמוק. את באה כדי ללמוד ממקום גמיש שמאפשר גם לטעות, שזה דבר שעבודה לא תמיד מאפשרת."

ואת חושבת שזה עוזר לגבש טוב יותר את הקריירה שהסטודנטים רוצים להגשים?

"ברור שכן. רוחב היריעה של הלימודים, יחד עם העובדה שהעולם המקצועי מונח על השולחן כבר בשלב הזה, גורמים לסטודנטים לחשוב מה הלאה. במרכז האקדמי שלם מאוד עוזרים לזה להיות נוכח, וזה מבורך."

אז עכשיו בעצם יש לך עבודה אצל רוני?

"כן. בפגישת הסיכום עם רוני ואודליה התרגשתי ממש. הגעתי ברגשות מעורבים, פחדתי שהדבר שכל כך נהניתי ממנו פשוט ייגמר וזהו, וכשרוני הציע שאני אמשיך, כבר לא כמתמחה, הבנתי שיש לזה אופק. שאני יכולה להמשיך לעשות את מה שאני אוהבת."

"בזכות שלם אני חושבת ומתנסחת אחרת. למדתי להוציא את המוץ מהתבן"

הלימודים בשלם מסייעים לך בפועל כתחקירנית?

"בהחלט. אני חושבת אחרת, מתנסחת וכותבת אחרת. זה ברמת הניסוח, אוצר המילים, היכולת לנהל שיחה על דברים שלא בהכרח קשורים לעולם שלי או מעניינים אותי באופן ישיר. בגלל רוחב היריעה של הלימודים שלנו, למדנו לגלות עניין בהרבה תחומים ובסוף אני חושבת שלגלות עניין זאת יכולת נרכשת. נוסף על כך, למדנו דברים שלא רק משפיעים על איך כותבים אלא גם על איך בונים ריאיון. אני יודעת לחפש במקורות מידע, לגשת לטקסט ולקרוא אותו. לסרוק בעיניים טקסט ארוך ולהוציא את המוץ מהתבן."

שאלה אחרונה, לסיכום: עכשיו, כשאנחנו אחרי – את מעדיפה לראיין או להתראיין?

"אני חושבת שכל מי שקורא בקפידה דברים של אנשים אחרים מבין שיהיה מישהו, אפילו מישהו אחד, שקרא בקפידה את דבריו שלו, וזה מפחיד; כי אנחנו משתנים, כי מחשבות זה דינמי וכי מה שאגיד היום לא בהכרח יהיה רלוונטי מחר. כמו שחשבתי, זה היה תרגיל מעניין שגם ממנו אני לומדת."

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.