מה אפשר לעשות עם התואר שלנו? הכול

מה אפשר לעשות עם התואר שלנו? הכול

מסע בעקבות הבוגרים שלנו הוביל אותנו לאולפן חדשות, למשרד ראש הממשלה, לשדות החינוך ולמיזמים אלטרנטיביים שעוסקים בדת ומדינה, יחסי יהודים–ערבים וכלכלה שיתופית. הצטרפו אלינו למסע הזה, ותופתעו לגלות מה עושים עם תואר בלימודים הומניסטיים

26 ביולי 2021  |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

"אז מה תעשו עם זה?" היא שאלה ניצחת לגבי הבחירה ללמוד מדעי הרוח. תוכלו לשמוע אותה בעיקר בפיהן של סבתות מצויות ודודים עוקצניים, שמייד מוסיפים את השאלה: "אז עם מה אתם מתכוונים ללכת לסופר?" והתשובה שלנו היא – עם מה לא.

באילו תחומים הבוגרים שלנו כבר משפיעים? סקירה קצרה

רק חמש שנים עברו מאז החלו בוגרי תוכנית המצטיינים של המרכז האקדמי שלם לצאת לעולם, וכבר אפשר למצוא אותם משפיעים כמעט בכל תחום: תקשורת, חינוך, מגזר ציבורי, יזמות, מחקר ותרבות – הבוגרים שלנו לוקחים את הרוח והכלים שרכשו אצלנו ומשרתים ומשפיעים איתם בכל מקום שליבם חפץ. הינה כמה תחומים שבהם פגשנו את הבוגרים שלנו.

תחום התקשורת: השפעה על סדר היום הציבורי

את אורי איזק, בוגר מחזור א' בתואר ללימודים הומניסטיים בתוכנית במזרח תיכון ואסלאם, אתם מכירים מערוץ 12, שבו הוא מגיש ועורך מבזקי חדשות. "מה שאנחנו משדרים פה בערב, מחר יהיה בעיתונים, אנשים ידברו עליו ברחוב. לכן חשוב שנעשה את הדבר הזה בצורה עניינית, מעניינת ואמינה". מבחינתו המטרה היא ליצור מקום שיוצר שיח יותר נעים ומכבד, מחלוקות שהן לשם שמיים. "אחד הדברים החשובים שלקחתי איתי מהמרכז האקדמי שלם זה השליטה בערבית, היכולת לקרוא את הכתבות מהעולם הערבי. דבר נוסף זה הידע בכתיבה אקדמית וכישורי הכתיבה שפיתחתי". יתרון נוסף שמציין איזק הוא פיתוח עולם רוחני עשיר, "למידה במסגרת אקדמית שלא עובדת בציר אחד אלא בהרבה תחומים. זה מאפשר לי לדבר על הרבה דברים ולדעת שאני יודע על מה אני מדבר". אם תקליקו או תזפזפו לערוץ 11 תמצאו על המרקע בוגר נוסף שלנו, יצחק מנדל, סטודנט שלקח את ההתמחות שלו ב"כאן דיגיטל" צעד קדימה והיום הוא כותב ומגיש. בטח תזהו אותו מסדרת הרשת "לא מאמינים".

המגזר הציבורי: להשפיע במקום שבו מתקבלות החלטות

שירה גולדברג היא רק חלק מהבוגרים שלנו שעובדים במגזר הציבורי ובימים אלו היא מתמחה במשרד ראש הממשלה במסגרת לימודיה בתוכנית "צוערים לשירות המדינה". לפי ההיכרות שלנו איתה – בכל שולחן של מקבלי החלטות שבו היא תשב היא תשאל את השאלות הנכונות. מה למגזר השלישי וללימודי מדעי הרוח? פקדה אבבה, בוגר מחזור ב' בחוג לפילוסופיה והגות יהודית, ישיב לכם ש"חקירה פילוסופית היא הכרחית כדי ליצר תיאוריות טובות יותר, שיביאו לידי ביטוי מוסדות פוליטיים טובים יותר ". זאת הסיבה אולי שאחרי שעבד במשרד ראש הממשלה באגף רגולציה תמצאו אותו בימים אלה כותב דוקטורט אחרי תואר שני בצרפת.

מעורבות חברתית – פוליטית: לקחת חלק בעיצוב הסביבה

ספיר בלוזר הובילה את התנועה "ישראל 2050", ואחרי שהייתה ראש ועד הסטודנטים אצלנו, הגיעה להיות מנכ"לית התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית. אם תשאלו אותה מדוע היא בחרה ללמוד במרכז האקדמי שלם ומה הקשר בין הלימודים לעשייה שלה, היא כנראה תשיב שזה בעקבות הרצון שלה להיות מעורבת במציאות החברתית שסביבנו. "הרבה פעמים החוויה האקדמית יכולה להיות מנוכרת מאוד. במרכז האקדמי שלם זה בדיוק להפך. אתה חלק מהשיעור, אתה מעצב את מה שקורה בכיתה".

מעורבות חברתית מגיעה במגוון צורות ודרכים, אחת מהן היא בעשייה למען המגוון בירושלים. טל אלפי, בוגרת מחזור ג' בתוכנית לפילוסופיה והגות יהודית, מנהלת כיום את תחום האקטיביזם במרכז הבין-תרבותי לירושלים. המרכז הבין-תרבותי הוא ארגון עצמאי שפועל במטרה להפוך את ירושלים לכשירה ומגוונת מבחינה תרבותית. מה הקשר בין זה לבין המרכז האקדמי שלם? טל תציע זווית מעניינת: "הרעיון הוא שכדאי לחפש איך להכיר את העולם לעומק. זה אומר לא לקבל את האופן שבו הדברים נראים, אלא לנסות לשנות את המציאות ולהפוך אותה לטובה יותר".

מה אפשר לעשות עם התואר שלנו? הכול

חינוך – לגעת בשאלות גדולות ולפתוח מגוון אפשרויות

תוכלו למצוא את בוגרינו גם בשדות החינוך. ענבר זית, בוגרת מחזור ב' בחוג למזרח תיכון ואסלאם, היא כיום מורה ללשון ולערבית ומחנכת בקריית ים דרך תוכנית "חותם", תוכנית המכשירה אקדמאים בהוראת מקצועות הליבה ומשלבת אותם בבתי ספר בפריפריה. את הגישה לטקסטים היא שואבת מהלימודים במרכז האקדמי שלם. המטרה שלה היא לפתוח לתלמידים עולמות דרך טקסטים ולהעניק להם "כמה שיותר ידע וכמה שיותר תחומים כדי שיהיו להם יותר אפשרויות בחירה בעתיד".

אגב, החינוך לא נגמר אחרי הבגרויות. בקרב בוגרינו תוכלו למצוא לא מעט מנהלי ומנהלות מכינות קדם צבאיות ומדרשות אחרי צבא מהערבה ועד עמק יזרעאל ועוטף עזה. רק במחזור הקרוב תוכלו לפגוש את הבוגרת קיילה קלקשטיין שפותחת ומנהלת מכינה של התנועה המסורתית על יד ירושלים ואת ירון מאלוב שיפתח וינהל מכינה של עין פרת בעוטף עזה.

יזמות חברתית ועסקית: ליצור יש מאין

בין הבוגרים שלנו תוכלו למצוא גם לא מעט יזמים. קחו לדוגמה את שירה לורנס, בוגרת מחזור א' של המרכז האקדמי שלם בתוכנית למזרח תיכון ואסלאם, שהקימה את 0202. מדובר בפלטפורמה חדשותית ייחודית שמנסה לשנות את התפיסה שלנו לגבי הדרך שבה אנחנו צורכים חדשות והאופן שבו הן משתקפות בעיני מגזרים שונים בחברה הישראלית.

גם עמרי שגב, בוגר מחזור א' בחוג לפילוסופיה והגות יהודית, הוא יזם בנשמתו. אחרי ששימש מנכ"ל תנועת" בירושלים' הפך להיות יזם חברתי-כלכלי שהקים עסק בתחום התיירות והנדל"ן בירושלים. את עמרי תוכלו לפגוש כיום ב"מעוז", ארגון חברתי להקמת רשת מנהיגים בישראל.

יוזמה נוספת, שבכלל התחילה כהתמחות במהלך הלימודים, היא של רבקה ארביב, בוגרת מחזור ב' בחוג למזרח תיכון ואסלאם והיום סמנכ"לית עמותת "השגחה פרטית" והמקימה של מיזם "חופות". "חופות" הוא מיזם פרטי הנותן מענה לזוגות שרוצים להתחתן כדת משה וישראל אבל נאלצים או בוחרים לא לעשות רישום ברבנות הראשית.

תרבות, יצירה, כתיבה ותארים מתקדמים

אם בעולמות הכתיבה המחקר והעריכה חשקה נפשכם, קחו לדוגמה את דביר שוורץ, בוגר מחזור א' בחוג לפילוסופיה ומחשבת ישראל, שמשמש היום העורך הראשי של הוצאת "סלע מאיר", שאחראית לכמה מרבי המכר המפתיעים בשנים האחרונות. לדבריו, "היכולת לשלוט בשפה גם המדוברת וגם הכתובה זה משהו שהמרכז האקדמי שלם עזר לי לפתח".

דוגמה נוספת היא מורדי מילר, בוגר מחזור ב' בחוג לפילוסופיה והגות יהודית, שכיום מג'נגל בין כתיבת הדוקטורט עם מלגת קרייטמן באוניברסיטת בן-גוריון לעבודותיו כחוקר כתבי יד וכמרצה במרכז הכתיבה פה אצלנו בשלם.

מעבר לתוכן שלומדים אצלנו, הסטודנטים שלנו מקבלים כלים לחשיבה וליצירה. אם תפגשו את חיים עזרא, בוגר מחזור א' בחוג לפילוסופיה והגות יהודית, תדעו שמאחוריו עומדת סדרת רשת מצליחה וזוכת פרסים ושכיום הוא משלב בין יצירה קולנועית לתואר שני בפילוסופיה.

מה עושים עם התואר שלנו? אתם תחליטו

הגוזלים שלנו לא סתם עוזבים את הקן. הם פורשׂים כנפיים ויוצאים להשפיע בעולם שבחוץ. התוכנית שלנו לתואר ראשון בלימודים הומניסטיים מעניקה להם בסיס ידע רחב, קהילה תומכת והרבה כלים שמלווים אותם בכל מסלול שבו הם בוחרים. רשימת המקומות שבהם הבוגרים שלנו כבר משפיעים מדברת בעד עצמה. אז לא, אין לנו תשובה מדויקת לתת לסבתות ולדודים במענה לשאלה "מה תעשו עם התואר", אבל זה רק כי יש כל כך הרבה מקומות שאפשר להגיע אליהם.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.