מדעי הרוח: הדבר הבא בעולם הטכנולוגיה

מדעי הרוח: הדבר הבא בעולם הטכנולוגיה

זה אולי נשמע כמו רעיון לפרק בסדרה הדיסטופית "מראה שחורה", אבל האמת היא שזה כבר קורה במציאות.

במקום לבוא לראיון עבודה, אתם שולחים ריאיון מצולם למעסיק, ומערכת מתוחכמת סורקת את הבעות פניכם, טון הדיבור, שפת הגוף ואת בחירת המילים שלכם. הנתונים מוזנים לתוך אלגוריתם מורכב, שבסיומו מתקבל, באמצעות בינה מלאכותית, מדד "האיכות התעסוקתית" שלכם שמסייע למעסיק לאתר את העובדים המתאימים ביותר למשרה מסוימת.

16 במרץ 2020  |  מאת: המערכת

נשמע כמו טכנולוגיה מורכבת שמאחוריה עומדים מהנדסים מהשורה הראשונה? מאחורי טכנולוגיות שכאלה עומדים, בצד המהנדסים והמפתחים, גם בוגרי מדעי הרוח. מה הקשר בין בוגרי מדעי הרוח לבין טכנולוגיות פורצות דרך? בואו נצא לדרך.

על אנושיות בבחינה מחודשת ורובוטים גזענים

חברת"HireVue" היא רק דוגמה קטנה. בעשור הקרוב מכונות מבוססות בינה מלאכותית עומדות לכרסם יותר ויותר בשוק התעסוקה האנושי. רק לאחרונה החליפה מקדונלד'ס במספר סניפים את המוכרנים האנושיים ברובוטים מבוססי בינה מלאכותית, וכבר לא רחוק היום שבו רובוטים ייתנו לנו גם מרשם לתרופה, ינסחו עבורנו חוזה קניין מורכב או יסיעו אותנו במונית, בעודם מתוכנתים להתווכח איתנו בלהט על פוליטיקה.

יש כאלו שרואים בכך תופעה מבורכת, חלק מהאבולוציה הכלכלית-חברתית, בדומה למהפכה התעשייתית שחוללה שינויים משמעותיים במאה ה-19, וייתרה מקצועות רבים כמו נפח, חייט וסנדלר. אחרים, לעומת זאת, פחות אופטימיים.

במאמרו במגזין Quartz טוען טים מרשל, המנהל האקדמי של "The New School", שבניגוד למהפכה התעשייתית, שבמסגרתה בני האדם שינו את העולם הסובב, כיום אנחנו בעיצומה של מהפכה שבה התפיסה של מושג האנושיות עצמו משתנה. ובמילותיו של מרשל: "זוהי מהפכה שגורמת לכך שההבנה שלנו לגבי מה המשמעות של להיות אנושי נמצאת בבחינה מחודשת". מדעי הרוח: הדבר הבא בעולם הטכנולוגיה

מרדית' ויטאקר, מייסדת ""AI Now Institute (ארגון שבוחן נזקים שנגרמים כתוצאה מבינה מלאכותית), רואה במיזם של חברת HireVue גם סכנות: "זו חברה שפיתחה טכנולוגיה שיוצרת סלקציה בין עובדים פרודוקטיביים לעובדים לא פרודוקטיביים באמצעות ניטור הבעות פנים ומנעד קולי. מעבר לכך שזהו פסאודו-מדע, טמונה כאן סכנה של אפליה וגזענות בחסות הטכנולוגיה".

קת'י אוניל, דוקטור למתמטיקה באוניברסיטת הרווארד, מסמנת אתגר מוסרי נוסף שמניחה לפתחנו המהפכה הטכנולוגית המואצת: הביג-דאטה. בספרה הפופולרי "כיצד ביג-דאטה מגדיל את אי השוויון ומאיים על הדמוקרטיה" טוענת אוניל כי יישומים של ביג-דאטה משמשים בין השאר לסימון ולהדבקת סטריאוטיפים ודעות קדומות שלכאורה היה נדמה שכבר נפטרנו מהם: "הביג-דאטה מקטלג פרופיל של אנשים באמצעות מידע עליהם – התנהגות צרכנית, דפוסי הצבעה, דמוגרפיה ועוד", היא מציינת. "גורמים אלו יכולים לכלול מאפיינים כמו מין וגזע האסורים על פי החוק, אך אלגוריתמים רבים, כמו למשל פלטפורמות שמתמחות במתן הלוואות, מקבלים כל הזמן החלטות שמבוססות בחלקן על גזע. בעולם האמיתי יש לנו אפס סובלנות לתופעות אלו, אבל בעולם הטכנולוגי אנו מקבלים אותן, מאחר שהן נשענות על מתמטיקה".

בינה מלאכותית וביג-דאטה הם לא התחומים היחידים שמציבים בפנינו אתגרים אתיים חדשים הקשורים להתפתחות הטכנולוגית המואצת. הופעת סייבורגים, יצירת פרופילים מזויפים ברשתות חברתיות, חלוקה למעמדות חברתיים מבוססי הבדלים ביולוגיים – כל אלו מניחים לפתחנו עוד ועוד סוגיות אתיות ומוסריות שלא נדרשנו להן עד כה.

הרוח שנושאת את המהפכה: מדעי הרוח

כיצד מתמודדים עם הסוגיות המוסריות החדשות שהמהפכה הטכנולוגית המואצת מניחה לפתחנו? הרי לעצור אותה אי אפשר, ולא בטוח שאנחנו רוצים, ולעמוד מנגד יהיה לא אחראי.

בשנים האחרונות הפתרון מגיע ממקום לא צפוי. הכירו את הדור הבא של עולם ההייטק: הפקולטה למדעי הרוח.

"הנושאים הקריטיים ביותר העומדים בפני האנושות", טוען טים מרשל, "אינם פריצות דרך בטכנולוגיה עצמה, אלא חשיבה על ההשלכות של פריצות דרך אלה. הגישה של לימודי מדעי הרוח עוסקת בשאלות האנושיות הרחבות יותר הקשורות בטרנספורמציה הטכנולוגית". מדעי הרוח: הדבר הבא בעולם הטכנולוגיה

הסופר ומוביל הדעה דן שוואבל מפרסם בכל שנה בלינקדאין רשימה של טרנדים במקומות העבודה. השנה כלל שוואבל את התובנה הזאת לגבי תארים במקצועות כמו ספרות, פילוסופיה והיסטוריה: "בינה מלאכותית", הוא כותב, "תהפוך את הכישורים הטכנולוגיים לאוטומטיים ותגביר את הדרישה לכישורים כמו יצירתיות, תקשורת ואמפתיה. בשנים האחרונות התרכזו בגיוס אנשי מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה, מקצועות שימשיכו לאבד מהרלוונטיות שלהם, בזמן שתארים במדעי הרוח יהפכו לרווחיים יותר עבור החברות המעוניינות להתקדם קדימה".

שוואבל ומרשל הם לא היחידים שמשליכים את יהבם על לימודי מדעי הרוח כדבר הבא בעולם הטכנולוגיה. לפני כמעט ארבע שנים הקדיש המגזין פורבס את כתבת השער שלו לטרנד חדש בעולם הטכנולוגי – גיוס עובדים בעלי רקע במדעי הרוח. על השער הופיעו פניו של סטיוארט באטרפילד, בוגר תואר שני בפילוסופיה, ומייסד משותף של Flickr ושל Slack, פלטפורמת ההתכתבות למקומות עבודה שכבשה את הסיליקון ואלי.

בריאיון איתו סיפר באטרפילד שההשכלה שרכש בפילוסופיה לימדה אותו שני דברים: "למדתי איך לכתוב בצורה חדה מאוד ואיך לעקוב אחר טיעון מההתחלה ועד הסוף, שזה דבר חשוב מאין כמוהו כשמנהלים פגישות. וכשלמדתי את ההיסטוריה של המדעים, למדתי כיצד אנשים מאמינים שמשהו נכון – כמו הרעיון שיש באוויר חומר אתרי שיוצר את כוחות הגרביטציה – עד שהם מבינים שזה לא נכון".

אנשים אמיתיים בעולם אמיתי

מסתבר שבאטרפילד אינו היחיד שמחזיק בתואר במדעי הרוח בקרב מנהלים בכירים בעולם ההייטק. למייסד לינקדאין ריד הופמן יש תואר שני בפילוסופיה מאוניברסיטת אוקספורד, שלו הוא מייחס קרדיט רב בהצלחתו. מנכ"לית יוטיוב, סוזן ווצ'סקי, למדה היסטוריה וספרות, ואפילו ג'ק מא, מייסד עליבאבא, השלים תואר באנגלית.

בריאיון לאתר inc.com מספר ג'ורג אריסון, בוגר תואר במדעי המדינה והמייסד של פלטפורמת מכירת הרכבים Shift, כי "הנדסה וטכנולוגיה לבדן לא יספיקו לעזור לרווחיותן של חברות בעתיד. כשחברות טכנולוגיה עתידיות יצטרכו, באופן בלתי נמנע, לסמוך יותר על בינה מלאכותית ולמידת מכונה, הן יתמודדו עם הרבה קשיים שאין להם פתרון ישיר או תשובות חד ערכיות. להפעלת שיקול דעת ערכי בנושאים אלו תהיה חשיבות גדולה".

טובי ראסל, השותף של אריסון ובוגר תואר ביחסים בינלאומיים מאוקספורד, מסכים עם האבחנה של שותפו: "הדור הבא של חברות טכנולוגיה גדולות", הוא אומר, "יצטרך למצוא את הדרך שבה תוכנות ישולבו באינטראקציה טובה יותר ובהרמוניה עם אנשים אמיתיים, בעולם האמיתי. בכדי לעשות את זה נזדקק למנהלים בעלי מיומנויות 'רכות' שיכולים לשלב אנשים, תהליכים וטכנולוגיה לתרגול מעשי של דיפלומטיה טכנולוגית".

לסיום מספק ראסל תובנה מדויקת: "בעוד אנשים בתחומי המדעים המדויקים לומדים כיצד לייצר טכנולוגיות החדשות, אנשים בתחומי מדעי הרוח לומדים כיצד לחיות איתן".

וזה בעצם כל העניין על רגל אחת. בדיוק כפי שבני האדם משנים את הטכנולוגיה בכל רגע, כך הטכנולוגיה משנה את בני האדם. ולכן דווקא בתקופה זו, כשמושג האנושיות עצמו פושט ולובש צורה חדשה, היכרות מעמיקה עם רעיונות ההומניזם ומקורות המוסר האנושי חשובה יותר מתמיד.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.