10.11

ליל הבדולח

הלילה לפני 81 שנים, בין ה-9 ל-10 בנובמבר 1938, פרץ "ליל הבדולח", פוגרום רחב-ידיים שנערך ברחבי גרמניה. שמו, ליל הבדולח, ניתן לו בשל רסיסי הזכוכיות שהצטברו ברחובות, בעקבות ניפוץ חלונות של חנויות, בתי מגורים, בתי עסק ומוסדות ציבור השייכים ליהודי גרמניה. ליל הבדולח נחשב לנקודת מפנה ביחס של הגרמנים ליהודים, מאחר שהוא סימן את המעבר מאלימות מילולית לאלימות פיזית. בדברי ימי ההיסטוריה הוא מוזכר כראשיתה של השואה.

ההתנקשות בשגרירות בפריז

הרשל גרינשפן, צעיר יהודי-גרמני בן 17, שנמלט מגרמניה לפריז, קיבל מכתב ממשפחתו שבו גילה כי היא הוגלתה לפולין כחלק מגירוש זבונשין. בעקבות המכתב גרינשפן המיואש והזועם פרץ לשגרירות הגרמנית בפריז וירה בארנסט פום ראט, המזכיר השלישי של השגריר הגרמני. זה קרה ב-7 בנובמבר 1938.

ניסיון ההתנקשות של גרינשפן במזכיר הגרמני עורר זעם בצמרת הנאצית, והעניק לגרמנים את ההזדמנות להחריף את היחס ליהודים. כבר למחרת החלו התפרעויות של כנופיות, ששרפו בתי כנסת ופגעו ברכוש יהודי. המצב הסלים למוחרת, כאשר המזכיר הגרמני מת מפצעיו, והפוגרום המאורגן החל התפרצות ספונטנית לכאורה, אך כזו שבעצם תוכננה היטב.

לילה של פורענות

האלימות התפרצה בחמת זעם. במהלך לילה אחד נהרסו כמעט כל בתי הכנסת בגרמניה, וכן חנויות בבעלות יהודים, בתי כולבו ובתי קברות יהודיים. החנויות נשדדו, הרחובות בערו, עשרות אלפי יהודים נעצרו ונשלחו למחנות ריכוז ומאות יהודים נרצחו. הוראה שניתנה מגבוה מנעה מהמשטרה להפריע לפורעים, או להחזיר את הסדר, ואנשי מכבי אש נמנעו לכבות את השרפות – אלא אם כן הן התפשטו לאזורים שבהם לא התגוררו יהודים. ליל הבדולח נמשך כל הלילה, ונפסק רק בבוקר, כאשר ניתנה הוראה מפורשת מלמעלה.

נקודת מפנה ביחס ליהודים 

הימים שאחרי ליל הבדולח אומנם הובילו לגינויים חריפים ברחבי העולם, אך בגרמניה המצב רק החמיר, וליל הבדולח היה עליית מדרגה ביחס המחפיר של הגרמנים כלפי יהודים.

יומיים לאחר מכן, ב-12 בנובמבר, כונסה ישיבה שמטרתה לדון ב"שאלה היהודית". בישיבה השתתפו בכירים בממשל הנאצי, ביניהם הרמן גרינג, הימלר ויוזף גבלס. הישיבה דנה בנזקים הכלכליים שגרם ליל הבדולח, לאור העובדה שבתי העסק מבוטחים במיליוני דולרים. במהלך הישיבה הוחלט כי היהודים יישאו בהוצאות התיקון של העסקים, והרייך יחרים את תשלומי חברות הביטוח. עוד הוחלט על צעדים רבים כנגד היהודים כמו איסור השתתפות בחיים הכלכליים, איסור כניסה למקומות ציבוריים, איסור נסיעה ברכבת, סגירת בתי ספר יהודיים ועוד.

כמעט שנה לאחר מכן, בספטמבר 1939, פלשה גרמניה לפולין, החלה מלחמת העולם השנייה ונסללה הדרך להשמדת היהודים.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.