חדשות

לא מפחד מכישלון: עמרי שגב מארח אלפי תיירים בשנה

לאחר שסיים את לימודיו במרכז האקדמי שלם הפך עמרי שגב ליזם תיירות ירושלמי. בריאיון אישי הוא חושף איך חושב ראש של איש עסקים ערכי. והעיקר? לא לפחד כלל

14 בינואר 2019   |  מאת: המערכת

להיות סטודנט זה עניין מאתגר: המטלות והמבחנים נמשכים לעיתים קרובות גם לתוך שעות הלילה ולסופי השבוע, ורשימת המשימות והחובות מתארכת. ואז, דווקא אז, צצים החברים מהלימודים שנראה שיש להם יכולת קסם: להצליח בלימודים תוך כדי עיסוק באינספור פעילויות נוספות.

אחד מהאנשים האלו הוא עמרי שגב (28), בוגר המסלול ללימודי פילוסופיה ומחשבת ישראל במרכז האקדמי שלם, וכיום יזם ואיש עסקים המנהל את חברת התיירות הירושלמית Like a Local. עוד בהיותו סטודנט הוא יזם אירועים וכנסים, ואף שימש מנכ"ל תנועת "התעוררות" הירושלמית. אנחנו פוגשים אותו בבוקר ירושלמי קר לשיחה על יזמות, למידה וניהול סיכונים.

"ההתחלה של העסק הייתה תוך כדי הלימודים", הוא מספר בעיניים בורקות. "אני ובת הזוג שלי, גם היא בוגרת שלם, נהגנו להשכיר את הדירה שלנו בירושלים בחגים ובסופי שבוע על מנת לעזור עם שכר הדירה. התחלתי להתעניין ברעיון של השכרת דירות לתיירים, והעסק צבר תאוצה".

המהפכה התעסוקתית

מה הרעיון של החברה?

"Like a Local משכירה דירות נופש ומספקת חוויות תוכן לתיירים שמגיעים לירושלים. המשימה שלה היא להעניק לאורח מצד אחד מענה לצרכים של אירוח במקום נעים ונוח, ומצד שני לתת חוויה מקומית. אנחנו מארחים בכל חודש מאות רבות של תיירים מכל רחבי העולם בדירות ירושלמיות".

איך נראה היומיום שלך?

"במשך רוב היום אני מתעסק בפיתוח עסקי ובטיפוח החברה. אני מפעיל ומנהל את העובדים שאחראים על שגרת העבודה השוטפת, הכוללת תקשורת עם לקוחות, סוגיות תפעוליות ותחזוקת הנכסים השונים".

מה האתגרים בפתיחת עסק חדש?

"האתגר שיש לעצמאים או ליזמים מתחלק לשלושה חלקים: א' סיכון כלכלי. ב' פחד להיכשל שעלול להניא אנשים מליזום, ו-ג' ההבנה הרציונלית שהסטטיסטיקה לא לטובתך. העניין הוא שלי אין פחד להיכשל. לא מדאיג אותי מה אנשים יאמרו אם עסק שיזמתי לא יצליח, ואני חושב שזו נקודת התחלה חשובה מאוד עבור יזמים. מבחינה כלכלית, מצאתי את עצמי בתקופה שמיטיבה מאוד עם יזמים, ושבה הכלכלה השיתופית פורחת. טפו-טפו, העסק פועל".

כלכלה שיתופית הוא מודל עסקי שבו פלטפורמה מאפשרת מגע ישיר בין אנשים שזקוקים לשירות מסוים לבין אנשים שמציעים את אותו שירות, ללא צורך בגורם מתווך ש"גוזר קופון" משניהם. דוגמאות מפורסמות לכלכלה מסוג זה היא Airbnb המתווכת בין שוכרי דירות נופש למארחים פרטיים, או Uber, ההופכת מכוניות פרטיות למוניות למשך נסיעה קצרה.

"הפלטפורמות הללו מאפשרות לכל אדם להיות מיקרו-יזם", מסביר עומרי. "גם אנשים ללא הון התחלתי גדול יכולים להיות חדשניים ולהקים עסקים. יש מהפך גדול בעולם התעסוקה של היום", הוא מוסיף, "אם לפני המהפכה התעשייתית לא היו חברות ענק אלא הרבה עצמאים, רופא, נגר, אופה, נפח וכולי, היום כמעט כל כוח העבודה הוא שכיר בחברה או בתאגיד. בתקופה החדשה, של הכלכלה השיתופית, חל מהפך ויש תנועת מטוטלת חזרה לעולם העסקי של לפני המהפכה התעשייתית".

איך השינוי הזה התרחש?

"האינטרנט מאפשר ל'סתם בנאדם', כמוני וכמוך, להיות 'מישהו'. בארה"ב יותר משלושים אחוז מהעובדים עובדים כעצמאים באופן כזה או אחר. החוכמה היא לתת שירות טוב, כי בעולם שבו אדם משלם כסף הוא מצפה לקבל תמורה של מאה אחוז. בכל יום יש ליזם העצמאי אינספור בעיות שצריך לפתור".

לא רק אלגנטי, אינטליגנטי

זה לא מקרה שלעמרי אין פחד מיזמוּת – הוא פשוט התחיל בגיל צעיר. בתחילה בתחום החינוך וההדרכה כשלקח חלק בתנועת הנוער "מכבי הצעיר" ויצא לשנת שירות, לאחר מכן כשסיים את שירותו הצבאי ונעשה מדריך במכינה קדם צבאית, ולבסוף ביוזמות מקומיות במרכז האקדמי שלם.

רגע, איך בכלל הגעת למרכז האקדמי שלם?

"במהלך השנה שבה הדרכתי במכינה היה נראה לי ששלם זו מעין מכינה קדם צבאית, רק לבוגרים יותר ועם בונוס בסוף – גם מקבלים תואר… מובן שזה לא היה בדיוק ככה. בשלם כמובן מדובר בלימודים ברמה גבוהה הרבה יותר ועם נופך אקדמי, אבל בשני המקומות העיסוק הוא בזהות, במנהיגות, בסוגיות שמעסיקות את החברה, ביהדות ובלימודים הומניסטיים. הרגשתי שזה המקום הנכון עבורי".

תוך כדי הלימודים יזם עמרי חוג תנ"ך, היה שותף להקמה של כתב העת הסטודנטיאלי "קאנון" ודחף את "כנס שלם הראשון למדיניות וחברה", שהשנה יתקיים בפעם החמישית. במקביל, התמנה למנכ"ל תנועת "התעוררות" בירושלים, תנועה עירונית שבבחירות האחרונות הפכה לתנועה הגדולה במועצת העיר ואשר המועמד שלה, עופר ברקוביץ, התמודד לראשות העיר והיה קרוב מאוד לניצחון.

אתה מרגיש שהלימודים ההומניסטיים תרמו למרץ היזמי שלך?

"יותר משהלימודים הפכו אותי ליזם בפוטנציה או לאיש עסקים מוצלח, הם העשירו אותי כאדם ונתנו ביטוי לצד שהיה קיים בי ושהיה לי חשוב לא להזניח אותו. ברמת התוכן אין קשר בין העולמות בהכרח, אבל ביומיום שלי כיזם – ממש כמו בלימודים – אני צריך כל הזמן להפריד בין עיקר לטפל, לחשוב באופן ביקורתי ולקבל החלטות מושכלות.

החשיבה היזמית של עומרי מידבקת, והצורה שבה הוא מציג את עולם היזמות נותנת משב רוח מרענן והכול נראה פתאום אפשרי.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.