חדשות
11.12

פינת היום לפני – והפעם: טקס הכניעה הרשמי של ירושלים בפני הגנרל אדמונד אלנבי

היום לפני 105 שנים נכנעה ירושלים בפני הצבא הבריטי בפיקודו של הגנרל אלנבי, לאחר שהצבא העות'מאני נסוג מהעיר ערב קודם לכן

  |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

המטרה – ירושלים

מלחמת העולם הראשונה, שהתחילה באירופה, הגיעה גם למזרח התיכון לאחר הצטרפותה של האימפריה העות'מאנית ל"מעצמות המרכז" באוקטובר 1914. לארץ ישראל, שהייתה אז בשטחה של האימפריה העות'מאנית, הגיעה המלחמה במרץ 1917 מכיוון תעלת סואץ. באפריל אותה השנה, לאחר שני ניסיונות כושלים לכבוש את עזה, הודח הגנרל ארצ'יבלד מארי, שהיה מפקד חיל המשלוח הבריטי במצרים, ובמקומו מונה הגנרל אדמונד אלנבי. בפני המפקד החדש הוצבה מטרה – לכבוש את ירושלים עוד לפני חג המולד.

הדרך אל העיר

ב-14/11 כבש הצבא הבריטי את אחת התחנות של קו הרכבת המחבר בין יפו וירושלים, ובכך ניתק את נתיב האספקה המרכזי של הבירה. פחות משבוע לאחר מכן החלו להתקדם הכוחות הבריטיים אל הבירה, במטרה למנוע מהעות'מאנים לבצר את העיר. אלנבי החליט להימנע ככל הניתן מלחימה בתוך ירושלים, ורצה לפרושׂ את כוחותיו בצורה שתגרום לעות'מאנים להיכנע עוד בטרם ייכנסו הכוחות לעיר.

לאורך המחצית השנייה של נובמבר שלוש דיוויזיות עשו את דרכן לירושלים – כל אחת בציר מרכזי אחר. בדרך לירושלים נתקלו הכוחות הבריטיים באתגרים שהציבו להם הכוחות העות'מאניים, מזג האוויר ותנאי השטח.

במהלך הלילה של ה-1/12 נערך קרב מכריע: מתקפת הנגד האחרונה של העות'מאנים נבלמה על ידי הבריטים, תוך שהיא גובה את חייהם של למעלה מ-100 חיילים עות'מאנים, ושובה 176 נוספים.

דצמבר 1917: ירושלים מחליטה להיכנע

את השבוע הראשון של דצמבר הקדיש אלנבי להחלפת הכוחות. שלוש הדיוויזיות שפרצו את הדרך לירושלים כבר היו תשושות משבועיים של לחימה, והוחלפו בכוחות שנהנו עד אז משקט באזור מישור החוף. ב-8 בדצמבר הצליחה אחת הדיוויזיות הבריטיות הרעננות לכבוש מספר עמדות מבוצרות של הצבא הטורקי סביב ירושלים, וזאת למרות תנאי גשם וערפל. הצלחה זו הייתה מכרעת מבחינה תודעתית, ובאותו יום הבינו הטורקים כי ירושלים מוקפת והחליטו לסגת מהעיר.

באותו ערב, מוצאי שבת, התכנסו ראשי השלטון הטורקי ונכבדי ירושלים, וניסחו כתב כניעה, שבו פירטו את הסבל הרב שגרמו הקרבות לעיר. נוסף על כך, הדגיש כתב הכניעה, השלטון העות'מאני רצה למנוע פגיעה באתרים הקדושים בעיר. לבסוף, ביקשו העות'מאנים מהבריטים להמשיך לשמור על האתרים הקדושים כפי שעשו הם בתקופת שלטונם. את כתב הכניעה הם נתנו בידו של ראש עיריית ירושלים חוסיין אל-חוסייני, והעניקו לו כרכרה עם נהג וליווי משטרתי על מנת שיוכל להגיש את המסמך לכוחות הבריטיים.

טקס הכניעה: בין כיכר אלנבי לשער יפו

בבוקר ה-9/12 יצאה המשלחת הירושלמית, שאליה הצטרפו צלם ודגל לבן, במטרה להגיש את הכניעה לכוחות הבריטיים. רצה הגורל, והמשלחת פגשה זוג סמלי מטבח מחיל החלוץ הבריטי, ונכנעה בפניהם. מאורע זה מונצח כיום ב"כיכר אלנבי", שבה הוקמה אנדרטה לזכר המאורע.

אולם, כצפוי, הטקס הלא מאוד מכובד לא היה מספק, ועל המשלחת היה לבצע את טקס הכניעה שוב ושוב, בפני גורמים בכירים יותר בצבא הבריטי. הטקס החמישי והאחרון אירע בנוכחות אלנבי עצמו, ב-11/12, בשער יפו. למרבה האירוניה דווקא בטקס זה לא נכח ראש עיריית ירושלים הנכנע, שכן חלה בדלקת ריאות, אך אלנבי ביקר אותו לפני הטקס הרשמי בבית החולים.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.