חדשות
צילום: World Economic Forum, wikimedia

כוכב עולה בשמי הודו

לא רבים מכירים את נארנדרה מודי, אבל איש האופוזיציה דוהר לראשות ממשלת הודו עם שורה של הישגים באמתחתו בתפקיד מושל מדינת גוג'ראט לצד האשמתו בטיהור אתני של מוסלמים. האם יצליח לחולל נס כלכלי גם בהודו כולה? בחירתו עשויה להביא לביקור ראשון של ראש ממשלה הודי בישראל.

3 בדצמבר 2013   |  מאת: ד''ר מיכאל תנחום

נארנדרה מודי בן ה-63 הוא מועמדה של המפלגה ההינדית-לאומנית "בהרטיה ג'נטה" (BJP) לבחירות הכלליות הצפויות באביב 2014 בהודו. זה ארבע כהונות (מאז 2001) הוא משמש כמושל מדינת גוג'ראט שבמערב הודו. לזכותו של מודי הכריזמטי נזקף הנס הכלכלי בדמותה של ההתאוששות הכלכלית המרשימה של גוג'ראט במסגרת התוכנית שטווה – "גוג'ארט המשגשגת". בניגוד לביצועים הכלכליים החלשים יחסית של הודו ברמה הארצית, רשמה גוג'ראט שיעור צמיחה שנתי כולל של 11 אחוזים בעשור הראשון של מודי כמושל המדינה. עם זאת, הקריירה של הפוליטיקאי ממפלגת ה-BJP שנויה במחלוקת.

בצעירותו היה מודי פעיל ביותר בארגון הימין ההינדו-לאומני "ראשטריה סוושימשואק סאנגה" (RSS) ומקטרגיו מטילים עליו את האחריות למהומות הדתיות שפרצו בג'וגראט ב-2002. האלימות הדתית, שרבים ראו אותה כפוגרום ואף ניסיון לטיהור אתני, התרחשה במהלך כהונתו הראשונה של מודי והובילה לכ-2,000 הרוגים מוסלמים וליותר מ-200 אלף בני אדם, רבים מהם מוסלמים, להיעקר מבתיהם ולהיוותר ללא קורת גג. ב-27 באוקטובר 2013, במהלך עצרת בחירות המונית למען מודי שהתנהלה באוויר הפתוח, התרחשה סדרת פיצוצים שהובילה לשישה הרוגים ויותר מ-80 פצועים. החשד נפל על קבוצות איסלאמיסטיות הודיות שחיפשו נקמה.

בראש סדר היום הלאומי של מודי כראש ממשלה יעמוד הצורך להוציא את הודו מהשיממון הכלכלי שבו היא נתונה על ידי שבירת כוחה של האליטה הפוליטית והבירוקרטית שנתפשת על ידי רבים כיהירה ומושחתת. בהקשר זה, מודי יתמוך לבלי ספק ובאופן נחוש בקהילה העסקית. בתחום מדיניות החוץ, ינסה לנווט בין מספר כוחות מתחרים תוך ניסיון לחזק את האינטרסים הלאומיים של הודו בזירה הבינלאומית. בעוד מודי צפוי לקדם סחר בילטרלי מול סין על מנת להאיץ את הכלכלה ההודית, הוא גם צפוי להגביר את שיתוף הפעולה הימי עם יפן, יריבתה של סין, על מנת לאזן את סין מבחינה צבאית. בנוסף, לאור נסיגת נאט"ו מאפגניסטן, הודו צפויה לשתף פעולה באופן הדוק יותר עם איראן על מנת לבלום את פקיסטן, אך באותו הזמן ממשלת מודי תהיה צפויה לפתח קשרים עמוקים ורחבים יותר עם ישראל, מעבר לשיתוף הפעולה הביטחוני הקיים.

כמושל מדינת גוג'ראט ביקר מודי בישראל בשנת 2006 והתרשם מטכנולוגיות ניהול החקלאות והמים של ישראל. מודי פעל מאז על מנת להרחיב את ההשקעות וההשתתפות של ישראל במגזר החקלאי של גוג'ראט. ב-2012 הודיעה ישראל כי תקים שלושה מרכזי מצוינות חקלאית בגוג'ראט. בעקבות ההודעה, באפריל 2012, חברת "נטפים", חברת המיקרו-השקייה הישראלית, פתחה את המתקן השני שלה בגוג'ראט. חודש לאחר מכן, במאי 2012, השתתפו כ-600 חקלאים מגוג'ארט בתערוכת אגריטק הישראלית שהתקיימה בתל אביב.

מעבר לנושאי ניהול חקלאות ומים, יישם מודי הסכמים שתכליתם לפתוח תחומי תעשייה ופיתוח תשתית בגוג'ראט לחברות ישראליות. ביולי 2012 אישרה ממשלת גוג'ראט בניית נמל בנרגול שנועד להיבנות על ידי "חברת נמלי ישראל" בשיתוף עם חברת "קרגו מוטורס בע"מ" ההודית. עבודות בניית הנמל, ששוויו הכולל מוערך ב-640 מיליון דולר, החלו באביב 2013. באופן דומה, בינואר 2013, חברת התרופות הישראלית "טבע", במיזם משותף עם החברה האמריקנית "פרוקטר אנד גמבל", סללה את השטח לבניית מתקן ייצור בגוג'ראט. בהשקעה כוללת של כ -81 מיליון דולר, עתיד המפעל המתוכנן לייצר מוצרי בריאות גנריים, הנמכרים "מעבר לדלפק", ולהעסיק עד 1,000 איש.

מפלגת ה-BJP בראשותו של מודי תומכת באופן גלוי בישראל ודוגלת באוריינטציה שהולכת אחורה לימיו של וינאק דאמודאר סאווראקר, התיאורטיקן הגדול של הלאומיות ההינדית. סוואראקר, כתומך בתנועה הציונית, גינה בזמנו את הצבעת הודו נגד החלטת האו"ם בכ"ט בנובמבר שקראה להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.

למרות כינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל להודו עוד בשנת 1992, רוב הפוליטיקאים ההודיים מעדיפים שלא להיראות קרובים מדי לישראל מחשש לניכור הן מצד בוחרים מוסלמים מקומיים והן מצד מדינות בעלות ברית ערביות ומוסלמיות. לעומת זאת, מודי שייך לקבוצה קטנה של דמויות פוליטיות מהודו שביקרו בישראל ותומכים בה באופן פומבי. אף על פי כן, ישראל צריכה לצפות במערכת הבחירות ההודית 2014 מהצד, ולהיזהר מלהיגרר לפוליטיקה המקומית המבוססת על קיטוב דתי. היחסים בין הודו לבין ישראל מונעים על ידי אינטרסים אסטרטגיים וכלכליים הדדיים ללא קשר למפלגות הפוליטיות שבשלטון. בכל זאת, ניצחון של מודי עשוי להביא לקרבה רבה יותר בין המדינות ואף לביקור ראשון של ראש ממשלת הודו בישראל על כל המשמעויות הסמליות המתלוות לביקור מעין זה.

אם יצליח לשמור על המומנטום הנוכחי עד לבחירות הכלליות הצפויות באביב 2014 בהודו, יהיה מועמד האופוזיציה ההינדו-לאומני נארנדרה מודי ראש ממשלתה הבאה של הודו. ניצחונו, שיהיה בבחינת רעידת אדמה פוליטית בחברה ההודית, יגלם שינוי משמעותי בעל השלכות בינלאומיות מרחיקות לכת שישפיעו גם על האינטרסים הלאומיים של ישראל.

ד"ר מיכאל תנחום הוא עמית במחלקה ללימודי המזרח התיכון ולימודים אסלאמיים במרכז האקדמי שלם וביחידת אסיה של מכון טרומן לחקר השלום באוניברסיטה העברית.

מאמר זה פורסם גם באתר החדשות Ynet.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.