21.07

פינת היום לפני – והפעם: יום הולדתו של אלכסנדר הגדול

היום לפני כ-2,375 שנה, בשנת 356 לפני הספירה, נולד אחד האנשים המשפיעים ביותר על היסטוריית העת העתיקה – אלכסנדר הגדול, מלך מוקדון, מגדולי המצביאים של העולם העתיק.

ב-13 שנות מלכותו אלכסנדר מוקדון עמד בראשה אחת האימפריות הגדולות בכל הזמנים. הכיבושים הרבים שלו הביאו לעידן חדש באנושות, שמכונה "התקופה ההלניסטית", המאופיינת בשילוב בין שלוש תרבויות: מצרים, פרס ויוון העתיקה.

בן של מלך

אלכסנדר מוקדון היה בנו של פיליפוס השני, מלך מוקדון. אביו היה שליט חכם וחזק, ושיפר רבות את מעמדה החלש. אלכסנדר התחנך בחינוך הטוב ביותר, ואף למד אצל הפילוסוף היווני אריסטו. חייו של אלכסנדר התנהלו על מי מנוחות עד שאביו נרצח על ידי שומר ראשו בשנת 336 לפנה"ס. וכך, בעודו בן 20, עלה אלכסנדר לכס המלוכה.

המצביא הגדול ביותר בעת העתיקה

אלכסנדר המלך ידע לפעול בצורה המשלבת זהירות ושאפתנות, הצטייד בחידושים הצבאיים של אותה התקופה, ובמהרה כבש שטחים נרחבים לאורך כל המזרח התיכון, בסדרת ניצחונות מרשימה. צבאו היה קטן משל אויביו, אך הוא ידע להוביל אותו בצורה חכמה ומיומנת הואיל ואנשיו היו מצוידים היטב. כך התגבר על מיעוטים מספריים מדהימים. לדוגמה, בקרב איסוס ניצח 110,000 חיילי אויב עם 36,000 מחייליו בלבד. למעשה, מעולם הוא לא הפסיד בקרב כמפקד.

אלכסנדר מתואר כדמות מורכבת: מצד אחד נהג בכבוד כלפי חייליו ואף כלפי העמים שכבש – כל עוד אלו לא התנגדו לו. אך מי שכן התנגד, "זכה" להכיר את הצד האחר באישיותו של אלכסנדר – הצד האכזרי הסדיסטי וחסר המעצורים.

העלייה לירושלים

במסגרת כיבושיו הגיע אלכסנדר גם לארץ ישראל. הוא כבש את הנמלים וסיפח את ארץ ישראל ללא התנגדות. לפי האגדה, הוא אף ביקר בירושלים, נכנס לבית המקדש, הקריב קורבן ובירך את הכוהן הגדול.

אגדה או לא, אלכסנדר התחשב ביהודים ולא גרע מהם זכויות. זה לא מפתיע; על אף שהפיץ את התרבות היוונית בכל עבר, אלכסנדר לא התנשא תרבותית על העמים שכבש. גישה חדשנית זו הובילה להתפתחות התרבות ההלניסטית הסובלנית ולשילוב בין תרבויות.

צעיר לנצח

בשנת 323 לפנה"ס, טרם הגיעו לגיל 33, חלה אלכסנדר במחלה מסתורית. הוא נפטר בארמונו של נבוכדנצר השני. השמועות על אודות מותו המסתורי הובילו לאינספור תיאוריות, בעיקרן כאלה הנוגעות להרעלה. חוקרים של התקופה משערים כי חלה במחלת הטיפוס שהסתבכה, או לקה בזיהום כלשהו. מקום קבורתו לא נודע עד היום.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.