היום לפני זאן דארק

היום לפני – והפעם: ז'אן דארק

היא הייתה רק בת 19 כאשר הוצאה להורג, אך כבר אז הפכה לגיבורה לאומית ולסמל פמיניסטי

6 בינואר 2019  |  מאת: גיל סלוביק

היא הייתה רק בת 19 כאשר הוצאה להורג, אך כבר אז הפכה לגיבורה לאומית ולסמל פמיניסטי. היום, לפני 607 שנים, נולדה ז'אן ד'ארק.

ב-6.1.1412 נולדה בכפר דומרמי בצרפת ז'אן ד'ארק, אל תוך מציאות פוליטית סבוכה שאפיינה את תקופת מלחמת מאה השנים בין אנגליה לצרפת.

מלך אנגליה, אדוארד השלישי, דרש לעצמו את כתר צרפת שלטענתו הגיע לו בירושה, בעוד לשארל השישי מלך צרפת היה יורש עצר משלו, שארל השביעי, שלטענת חלק מאנשי חצר המלוכה היה ממזר שנולד למלכה מאחד ממאהביה.

ב-21.5.1420 נחתם "הסכם טרואה" שלפיו בנו של אדוארד השלישי יישא את קתרין, בתו של מלך צרפת, ויהיה המלך לאחר מותו של שארל השישי. אולם, בשנת 1422 מתו גם הנרי החמישי, המיועד להיות מלך צרפת, וגם שארל השישי, כאשר בנם של הנרי וקתרין היה עדיין תינוק. כך נוצר מצב שבו צרפת הייתה ללא מלך במשך כמה שנים.

ז'אן ד'ארק: קולות מהשמיים, צבא קרקעי

על רקע הסכסוכים הפנימיים בצרפת, טענה ז'אן ד'ארק, בהיותה בת 13 בלבד, כי החלה לשמוע קולות שבישרו לה שהיא נבחרה לשחרר את צרפת מהכיבוש האנגלי ולסייע לשארל השביעי להפוך למלך.

בשנת 1429, כשהגיעה לגיל 17, היא הצליחה לשכנע את האבירים המקומיים שיתירו לה לצאת אל העיר אורליאן, שבה היה נצור שארל השביעי, לשחררה מהכיבוש האנגלי ולהכתיר את שארל למלך. כשהיא רכובה על סוס בבגדי גבר, עם דגל ושריון לבנים וחסרי סימול צבאי, הצליחה ז'אן ד'ארק לעמוד בראש צבא שהצליח לפרוץ אל אורליאן הנצורה, להסיג את הכוחות האנגליים ולהסיר את המצור. המסע נמשך הלאה עם ניצחונות נוספים, ובסופו הוכתר שארל השביעי למלך.

התנופה שנוצרה בעקבות ניצחונותיה של ז'אן דארק סחפה את צרפת לניצחון במלחמה כולה, והיא הפכה לגיבורה לאומית צרפתית נערצת.

שבי, משפט, הוצאה להורג, זיכוי

ב-22.5.1430 נשבתה ז'אן ד'ארק בקרב לשחרור קומפיין והואשמה בידי האינקוויזיציה בעוון כישוף וקשרים עם השטן, וזאת כדי לבטל בדיעבד את הכרתו של שארל. היא נכלאה בקומה האחרונה של מגדל גבוה, ניסתה להתאבד ממנו בקפיצה אך רק נשרטה קלות. היא נמצאה אשמה במשפט והועלתה על המוקד. כחצי שנה לאחר מותה, עם התחזקות הכוחות הצרפתיים, היא זוכתה בדיעבד מאשמה, אך רק בשנת 1920 הוכרזה כקדושה על ידי הכנסייה וכשליחתו של ישו ולא של השטן.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.