ועידת איפא"ק סטודנטים ממרכז אקדמי שלם

ועידת איפא"ק ואנחנו: "משם ישראל נראית זוהרת יותר"

אור ושרה נסעו לוועידת איפא"ק כחלק ממשלחת שלם, ולמדו רבות על יחסי ישראל ויהודי ארה"ב. את הדברים שראו משם, הם אומרים, לא רואים מכאן – וחבל שכך

31 בדצמבר 2019

לפני שהגיעו אור לב-ציון ושרה גוגנהיים, תלמידי שנה ג' במרכז האקדמי שלם, לוועידת איפא"ק, הם לא ידעו למה לצפות. "שמענו תיאוריות על כמה איפא"ק גדולה וחזקה, על כך שהיא הלובי השני בגודלו בארה"ב, ולא הצלחנו להבין מה הסוד שקושר כל כך הרבה פוליטיקאים ואזרחים אמריקנים לישראל", אומרת שרה. "פתאום התגלגלנו לוושינגטון ונחשפנו לאלפי האנשים ולעוצמה הפוליטית של אותם האנשים שכלל לא ידענו על קיומם. לקחנו חלק באירוע שבו ישראל מעצבת את הזירה הפוליטית בבירת ארצות הברית".

הציבור הישראלי ברובו לא מכיר את איפא"ק, הוועד הישראלי-אמריקני לענייני ציבור והשדולה הפרו-ישראלית בקונגרס האמריקני. מטרתה – לשמר את היחסים עם ישראל ולדאוג להמשך תמיכת ארה"ב בישראל.

מיהם אותם האנשים המתכנסים מדי שנה כדי להגן על מדינתנו מבלי ידיעתם של אזרחים רבים בישראל? אור ושרה חזרו עם תובנות.

"כולם חוגגים את עצם קיומה של המדינה"

"לפני שנסענו לא כל כך ידעתי למה לצפות מבחינת החוויה שנעבור", שרה מספרת. "למדנו המון על יחסי ישראל–ארה"ב לאורך השנים, אבל הלימוד התיאורטי הוא לא כמו החוויה עצמה. כך, למשל, למדנו על איפא"ק לפני הנסיעה, אך  לא תיארתי לעצמי עד כמה הארגון מרשים, ופועל כמערכת משומנת ומיומנת".

והמערכת אכן משומנת. הימים של המבקרים הישראלים היו עמוסים בנאומים והרצאות, באולמות ענק ובחדרי ועידה מפוארים עם טכנולוגיה חדשנית. "לא היינו צריכים לצאת מהבניין העצום כל היום, זה כמו כפר קטן המסוגר בקירות זכוכית ובטון. כל הנוכחים לבשו חליפות, וגם אנחנו ניסינו להשתלב. הרשמיות העניקה לכנס רוח רצינית ביותר".

השיטה האמריקנית של "לחוות בגדול" לא פוסחת גם על ועידת איפא"ק. "קשה לתאר את העוצמה שחווינו כשישבנו באולם הגדול המכיל 18,000 איש ועשרות מסכי ענק, וצפינו יחד בסרטון על פיתוח ישראלי. רמת ההפקה של הסרטונים האלה היא הוליוודית והיא פורטת על מיתרי הרגש של כל הצופים. המשתתפים מגיבים לסרטון כיחידה אחת, במחיאות כפיים סוערות, בעמידה על הרגליים ובבכי של התרגשות".

שרה מספרת שהייתה צריכה לצבוט את עצמה כדי להאמין שאלפי האנשים בחליפות נסערים ונרגשים מהארץ הקטנה והרחוקה. "באיפא"ק ישראל נשקפת דרך מסכי ענק בכל הדרה, וכולם יחד חוגגים את עצם קיומה הלא-מובן-מאליו. היה מרגש לקחת חלק בחגיגה של דבר שנראה לנו ביום יום כל כך פשוט".

חברי המשלחת נפגשו עם מומחים וגורמים פוליטיים, שנתנו להם רקע לקשר העז בין המדינות ולמרכזיות הסוגיה הישראלית בפוליטיקה האמריקנית. ההרצאות הללו היו השלמה לעבודת ההכנה שעשו המשתתפים עוד בהיותם בשלם.

"הקורס הפתיע אותי מאוד לטובה", אור מציין. "ציפיתי שזו תהיה תוספת שולית למשלחת עצמה, אבל הוא היה מרתק בפני עצמו ועזר לנו להבין את התופעות שיש מתחת לפני השטח. ייתכן שללא ההכנה של הקורס לא היינו מזהים תופעות עומק מסוימות, למשל, החשש שקיים שם שהמפלגה הדמוקרטית תפסיק את תמיכתה בישראל. בהחלט היה ייצוג רחב מהצד השמאלי של המפה בוועידה, והבנו שהייצוג הזה נועד להדגיש שאין סתירה בין להיות דמוקרט לבין להיות תומך ישראל".

"ישראל היא מעצמה אזורית"

לא היו לכם תוכניות אחרות לתקופה הזו – לימודים עבודה? שרה, למה נרשמת לתוכנית? 

"בחרתי להירשם כי היא שילבה שני תחומים מאוד מעניינים: יחסי ישראל ויהדות התפוצות, והמערכת הפוליטית של ארה"ב. עניין אותי להבין מה החשיבות של איפא"ק בפוליטיקה האמריקנית, ואיזה תפקיד היא משחקת בזהות העצמית של באי הכנס. רציתי להבין מדוע כל כך הרבה אמריקנים פועלים לטובת ישראל, כיצד הם מבינים את ישראל, ולמה בארץ אנחנו בקושי שומעים עליהם".

אור, גם אתה נרשמת לתוכנית מסיבות דומות?

"אני בחרתי להירשם משום שתמיד התעניינתי בפוליטיקה. באופן ספציפי התעניינתי בכל מה שקשור ליחסי חוץ. ראיתי במשלחת הזדמנות לחוות וללמוד את יחסי ישראל–ארה"ב, שהם ודאי קשרי החוץ הכי משמעותיים במדינה שבה אני חי. זו הזדמנות פז להשתתף בחוויה".

מאיזו בחינה אלו היחסים הכי משפיעים?

"ישראל היא מעצמה אזורית. עובדה זו נובעת, בין היתר, מהתמיכה הכלכלית, הצבאית והמדינית של ארה"ב. בעזרת תמיכה זו, לישראל יש סטטוס במזרח התיכון ולכך יש השפעות על כל האזור ועל העולם. מדובר בקשר ייחודי בין מדינות".

נתקלתם רק באהדה לישראל או שהיה גם קול ביקורתי?

אור משיב: "בוועידה התחדדה אצלי התובנה שהקשר שלנו עם ארה"ב זה לא סתם עובדה נתונה אלא מלחמה תמידית. גם בקורס המקדים שעברנו וגם במשלחת עצמה יצא לי לראות גם עמדות ביקורתיות יותר כלפי הקשר של ארה"ב וישראל. בוועידה זה אומנם היה קצת פחות נוכח. אבל בשוליים, ישבנו עם ג'רמי בן עמי שהוא ראש 'ג'יי סטריט'. הוא מגדיר את הארגון שלו כפרו-ישראלי, אבל ביקורתי. הוא מצפה, למשל, שישראל תהיה יותר 'דמוקרטית' ותשקף את הערכים שארה"ב מאמינה בהם, כדי שזו תתמוך בישראל".

"אני מכירה ישראל מסועפת ומורכבת ויפהפייה"

האם היחס שלכם ליהודי ארה"ב השתנה בעקבות הנסיעה?

"גדלתי בבית חצי אמריקני, והיה נראה לי ברור שיהודי אמריקני צריך לאהוב את ישראל", אור משתף, "אבל כשפגשתי בוועידה את היהודים מכל הזרמים, הבנתי שזה לא כזה פשוט. אנחנו הישראלים לא צריכים להגן על האהבה שלנו לארץ, אך יהודי ארה"ב נתקלים מדי יום בביקורת ובשונאי ישראל. חשבתי לעצמי שאני לא יודע אם הייתי מחזיק בעמדות ציוניות כשבכל יום מחדש מאתגרים אותן. זה ממש לא מובן מאליו, ואני מאוד מעריך את אלה שמצליחים להחזיק בזהות ציונית למרות הביקורת". ועידת איפא"ק סטודנטים ממרכז אקדמי שלם

שרה רואה זווית מעט אחרת של הנושא: "ישראל הנשקפת מבמתה של איפא"ק איננה ישראל שאני מכירה. היא ישראל שעברה עריכה בפוטושופ ועכשיו היא זוהרת יותר, מרגשת יותר, פחות מובנת מאליה. היא ישראל שהיא אור לגויים, מעוז הטכנולוגיה והקדמה, בעלת ערכים משותפים עם המדינה החזקה בעולם, וממילא זכאית לתמיכת כל האמריקנים, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד.

"ישראל שאני מכירה היא בצבעים הרבה יותר דהויים, צבעי זית וחול ואדמה. ישראל שהיא מסובכת בסוגיות של זכויות אדם, של פליטים שלא מקבלים כאן מענה ושל עם היושב בקרבה שלא מקבל עצמאות. בישראל שאני מכירה גם הישראלים לא תומכים כמקשה אחת, אלא מתווכחים על עתידה ועל מה נכון לה לעשות. ישראל שלי היא מסועפת ומורכבת ויפהפייה, אך רחוקה מלהיות פשוטה. אחד הדברים שהכי יפים בישראל שהיה חסר באיפא"ק הוא ריבוי הקולות שנמצא כאן".

כאשר אני שואלת אם הם מרגישים שהרוויחו מהביקור, שני הסטודנטים משיבים בהנהון נמרץ. שרה: "הייתי אומרת שהכרנו את ישראל מחדש, והפעם מזווית אמריקנית. כך למדנו המון עליהם, על עצמנו, ועל הגשר ההכרחי שעלינו לבנות בינינו".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.