26.05

פינת היום לפני – והפעם: הקמת צה"ל

היום, לפני 71 שנה, קם צבא ההגנה לישראל     

"מוקם בזה צבא הגנה לישראל"

שנים עשר ימים לאחר הכרזת העצמאות של ישראל ותוך כדי קרבות מלחמת העצמאות, ראש הממשלה ושר הביטחון של הממשלה הזמנית, דוד בן-גוריון, הבין שהגיעה העת לאחד את השורות ולהקים צבא מסודר למדינה.

ב-26.5.1948, ערב ל"ג בעומר, הוא חתם על פקודת צבא־הגנה לישראל, תש״ח – 1948, שנפתחה במילים: "מוקם בזה צבא הגנה לישראל מורכב מחילות יבשה, מחיל ים ומחיל אוויר". אולם הדרמה האמיתית שבפקודה לא הייתה טמונה בהכרזה חגיגית זו אלא בסעיף 4: "אסור להקים או לקיים כל כוח מזוין מחוץ לצבא הגנה לישראל". משמעותו של הסעיף: פירוק המחתרות.

פירוק המחתרות ופרשיית אלטלנה

למעשה הפקודה הצהירה כי למדינת היהודים יש כוח מגן אחד בלבד והוא צבא סדיר הכפוף למדינה ריבונית והמשמעות היא שיש למזג את כלל המחתרות שפעלו בארץ לכדי צבא אחד. כך, ההגנה, הלח"י והאצ"ל וכך גם לוחמי הבריגדה היהודית והפלמ"ח התפרקו ומוזגו בצה"ל בחודשים שלאחר הפקודה, בהסכמה הדדית מול הממשלה הזמנית.

פחות מחודש לאחר החתימה על הפקודה היה על אותה ממשלה לעמוד במבחן קשה ביותר שממשיך להיות פצע פתוח עד היום: פרשיית אוניית הנשק של האצ"ל שאותה הטביע צה"ל – אלטלנה.

במהלך הדיונים שנערכו על אודות אלטלנה בממשלה הזמנית, התבטא בן-גוריון כך:

"ב-26 במאי הוצאנו פקודה על הקמת צבא הגנה לישראל… הסעיף הרביעי של הפקודה הוא נגד הקמתו וקיומו של כל כוח מזוין מחוץ לצבא הגנה לישראל… זה לא היה סעיף המכוון רק לסדר ממלכתי תקין… אלא צורך ותנאי חיוני להתגוננותנו: נגד אויב חיצוני אפשר לעמוד רק בכוח צבא אחיד, המציית לממשלה אחת ולפיקוד עליון אחד".

גיוס חובה: ממתי?

סעיף 2 לפקודה קבע כי "במצב חירום" יונהג גיוס חובה, וכי גיל הגיוס ייקבע על ידי הממשלה הזמנית. בפועל נקבע גיל הגיוס ל-17, וזאת בשונה מהמחתרות שאליהן התגייסו בפועל גם ילדים החל מגיל 12, כפי שניתן לראות עד היום, למשל, בבית הקברות בקריית ענבים שבו קבורים לוחמי פלמ"ח שנפלו בגילאים צעירים מאוד.

כיום מוסדר הגיוס לצה"ל בחוק שירות ביטחון [נוסח משולב], התשמ"ו – 1986 ובו עומד גיל הגיוס הרשמי על 18, אך יש לו גם חריגים.

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.