"רצים לעתיד טוב יותר": הסטודנטים של שלם ומרוץ אפיקים

איך משלבים עשייה חברתית עם האתגר שבריצת מרתון? זו השנה השלישית שהסטודנטים בשלם משתתפים ב"מרוץ אפיקים" – מרוץ שליחים מירושלים לאילת שהכנסותיו מוקדשות לילדים בסיכון. איך הסטודנטים חווים את זה? "מאתגר ושווה"

2 במאי 2019

לעמותת אפיקים יש משהו שאין לעמותות אחרות. היא אומנם תומכת במשפחות קשות יום ובילדים בסיכון בדגש על חינוך והשכלה, ויש לה מרכזי למידה ופעילויות חינוכיות מקריית שמונה ועד קריית מלאכי – אבל יש לה גם מרוץ משלה. ואת זה, אתם חייבים להודות, נדיר לשמוע שיש לעמותה.

גיוס כספים למטרות טובות

מרוץ אפיקים הוא מרוץ שליחים שמארגנת העמותה מאז שנת 2013. במשך שלושה ימים המשתתפים רצים מירושלים ועד אילת – 360 ק"מ המחולקים ל-30 מקטעים בני 9 עד 17 ק"מ כל אחד. כל רץ בוחר בכמה מקטעים להשתתף, ומטרתו, מעבר לספורט ולהנאה, היא גיוס תרומות לעמותה.

איך כל זה קשור למרכז האקדמי שלם? זו השנה השלישית שבשלם לוקחים חלק במרוץ, והשנה רצו כ-20 סטודנטים ובוגרים של שלם. דיברנו עם שניים מהשותפים לאירוע: ליאור הסגל (28), במקור משוהם, הלומדת במסלול פילוסופיה מערבית והגות יהודית בשנה ד', ממארגני המרוץ; וטל מלכה (28), במקור מנתניה, הלומד במסלול אסלאם ומזה"ת בשנה ד' וממשתתפי המרוץ.

טל מסביר את המנגנון: "מרוץ גיוס כספים נפוץ בארצות הברית, ועמותת אפיקים החליטה ליישם אותו גם כאן. כדי להשתתף צריך כל משתתף לגייס סכום כסף מסוים". וליאור מוסיפה: "הרעיון היה לחבר אנשים שאוהבים גם לרוץ וגם לתרום. כל רץ אמור לגייס 2,000 דולר, מלבד סטודנטים שאמורים לגייס 500 דולר".

הסכומים מגיעים מהמעגלים הקרובים של הרצים: משפחה, חברים, מכרים או חברים לעבודה המעוניינים לתרום. לכל משתתף נפתח דף תרומות באתר העמותה, וכל משתתף צובר תרומות הנרשמות על שמו.

"עידוד עצום למעורבות חברתית"

השנה השתתפו במרוץ 60 אנשים, חלקם ביחידים וחלקם בקבוצות, בני כל הגילים, מהארץ ומהעולם. חלק גדול מהמשתתפים הם עולים מארה"ב ומאוסטרליה, וקרובי משפחתם של אותם עולים הגיעו במיוחד מחו"ל.

טל, ספר לי על חוויית הריצה.

"השתתפתי בשלושה מקטעים: באזור עמק האלה, בירידה של מעלה עקרבים לכיוון כביש הערבה ובמקטע האחרון של כביש הערבה בואך אילת. כשרצתי באזור ירושלים היה יום ממש חורפי. זה היה מקטע של 12 ק"מ, היה קר אבל ממש כיף. פגשנו בהמשך חיילים באמצע תרגיל. הריצה בטבע, בחושך, עם הירח היא משהו אחר לגמרי, משהו מרענן שבטח לא הייתי עושה סתם ככה. במקטע השלישי בכביש הערבה רצתי בסביבות שלוש לפנות בוקר. מאחוריי נסע רכב הצלה שליווה אותי במוזיקת טראנס – חוויה מטורפת… היה מאתגר אבל ללא ספק שווה".

יש משתתפים שהשתתפו ביותר ממרוץ אחד? נוצרו הווי או היכרויות בין הרצים?

הסטודנטים של שלם ומרוץ אפיקיםליאור מאשרת. "יש משתתפים שמגיעים שנה אחרי שנה מאז המרוץ הראשון, קבוצות שלמות. אנחנו בשלם השתתפנו השנה בפעם השלישית, ויש סטודנטים שהשתתפו יותר מפעם אחת. המרוץ כולל אימונים והכנות, כך שגם מי שמשתתף בפעם הראשונה מכיר קודם לכן את המשתתפים האחרים. בסוף המרוץ נערך טקס שבו מחלקים תעודות ומדליות, ומי שרוצה 'מקנח' בסוף שבוע במלון באילת".

החיבור בין המרכז האקדמי שלם לבין אפיקים נוצר בזכות גילה רוקמן, ראש מדור חברה וקהילה בשלם, שמתנדבת בעמותה יותר מעשר שנים, אולם המרוץ הוא לא החיבור היחיד בין שלם לעמותת אפיקים. סטודנטים משלם מתנדבים לשיפוץ מבנים בשיתוף אפיקים ולוקחים חלק בהדרכה במועדוניות. "הפרויקט שדרכו הגעתי לאפיקים הוא פרויקט 'כתב י(ע)ד'", מספרת ליאור, "פרויקט לימוד כתיבה לילדים שאותו הקמתי". הפרויקט המוצלח הביא להצעה מצידה של גילה לארגן את הקשר בין שלם לבין המרוץ.

"בכלל, יש עידוד עצום של המרכז האקדמי שלם למעורבות חברתית", מוסיף טל. "כל רעיון חברתי שסטודנט מעלה – מייד מחפשים את הדרך לתמוך וגם לעזור במימון כדי שיֵצא בסופו של דבר לפועל. מלגת הלימודים שאנחנו מקבלים בשלם ניתנת בתמורה להתנדבות, ואנחנו גם לומדים קורס שנתי על עשייה חברתית, החברה הישראלית, מרכז ופריפריה וכו'".

"אחת החוויות המעצימות"

איך אתם מסכמים את החוויה?

ליאור: "הארגון היה חוויה מאתגרת ומספקת. האנשים בעמותה שאיתם עבדתי הם אנשים מדהימים עם הרבה מוטיבציה ורצון. מצד שלם, היה כיף לשתף פעולה עם הסטודנטים שהם חברים שלי.

"החלק המאתגר הוא הלוגיסטיקה והארגון, שכללו הרבה פרטים. אחת החוויות המעצימות ביותר עבורי הייתה בפעילות בנושא בעלי מוגבלויות שהתקיימה במהלך המרוץ לילדי מועדונית קריית מלאכי. הם פגשו את אבי, רץ עיוור שהשתתף במרוץ יחד עם מלווה, רץ שגם התכונן לאליפות העולם. הילדים ראו איך אפשר להתגבר בעזרת כוח רצון על הקשיים בדרך, וגם קיבלו הזדמנות לתת ולעודד ולא רק לקבל. זה היה מעצים לכולם".

ליאור מספרת כי במרוץ השנה גויסו כ-300,000 דולר – כ-20% מתקציבה השנתי של העמותה – אך היא לא נחה על זרי הדפנה, וכבר עובדת על המרוץ הבא. "המטרה שלנו היא להרחיב ולהגדיל את ההשתתפות. המרוץ הראשון היה בהשתתפות עשרה אנשים ובמרוץ השנה השתתפו 60. אנחנו רוצים שהמגמה הזאת תימשך, ושעוד ועוד אנשים יחוו את החוויה ומתוך כך יתרמו לעשייה חברתית".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.