מה קורה שם בעירייה? המשקיף הירושלמי חושב שאתם חייבים לדעת

האם אתם יודעים מה מתרחש בעירייה שלכם? מי הדמויות הפועלות, איך נראות ישיבות מועצה, כיצד מתקבלות החלטות? רוב הישראלים לא ממש יודעים כיצד מתקבלות ההחלטות שנוגעות לחיי היומיום שלהם. שי שני, סטודנט שנה ג', חושב שהמצב חייב להשתנות. והוא עושה מעשה

5 בפברואר 2019  |  מאת: המערכת

הוא בכלל נולד במזכרת בתיה, אבל אוהב את ירושלים כאילו נולד בה. שי שני, סטודנט שנה ג' במרכז האקדמי שלם, לא מסתפק בדיווחים הרגילים של התקשורת כדי להיות מעורה במה שקורה בעיר שלו. הוא החליט לעשות מעשה ויחד עם שותפיו למיזם "המשקיף הירושלמי" הם יצאו לשקף לכל התושבים מה מתרחש בעיר, בעיקר דברים שנמצאים מאחורי הקלעים של תהליכי קבלת החלטות בעירייה.

"העירייה היא הגורם הכי משמעותי עבור האזרח"

כדי לאפשר לתושבים להבין מה קורה בתוך בניין העירייה, הקים שי את "המשקיף הירושלמי". מדובר בקבוצת פעילים שמאתרת את המידע הרלוונטי מהעירייה, שואלת את השאלות הנכונות ומפרסמת את הממצאים בדף הפייסבוק הנושא את שם המיזם. הדף גם מפרסם מידע להיכרות עם חברי המועצה, משקף מה נעשה בישיבות המועצה, ממחיש איזה מידע ניתן לקבל באתר העירייה ועוד. שאלנו את שי מה המוטיבציה שמניעה אותו.

שי, איך הגעת לרעיון של הקמת הדף?

המשקיף הירושלמי שי שני

שי ומורן ברחבת העירייה

הרגשתי שאני בתור ירושלמי צעיר, שעבר לירושלים רק בשנים האחרונות, לא ממש יודע איך העירייה עובדת. אני חושב שהעירייה היא הגורם הכי משמעותי עבור האזרח, זה שמשפיע על איך ייראו חיי היום יום שלנו, החל ממי אוסף את הזבל דרך מערכת החינוך ועד שירותים שנקבל. הרגשתי גם שהעירייה כאן גם לא ממש מנגישה את עצמה עבור תושבי העיר: איך היא מקבלת החלטות, מה היא מעמידה על סדר היום וכדומה. מעבר לכך, קיבלתי הרבה השראה מתומר אביטל שמנהל את הבלוג "רואים שקוף" ויזם הפרויקט "100 ימים של שקיפות" שדיווח מתוך הכנסת. אני והשותפה שלי קיבלנו מהם את ברכת הדרך למיזם שלנו.

התחלתי בפעילות פוליטית כבר כשנתיים לפני הבחירות המוניציפליות. התחלתי לדבר עם גורמים בכירים ממני על רעיונות לעשייה, במיוחד בהקשר של הצעירים בעיר, וכולם אמרו שיש עוד זמן עד הבחירות ויש דברים דחופים יותר. רק כשלושה חודשים לפני הבחירות הייתי נוכח בישיבה שהנושא שלה היה איך לגרום לסטודנטים להצביע. אותי זה הרגיז. אומנם חשוב לגרום לסטודנטים ולצעירים להצביע אבל כדי שזה יקרה היה צריך להתעורר הרבה קודם. פחות או יותר באותו זמן גם פגשתי את השותפה שלי, מורן, והחלטנו לקדם את העניין.

למה דווקא דף פייסבוק?

שני היבטים – עניין של תקציב ועניין של נוחות. היום לאנשים יותר קל לקבל את המידע דרך האינטרנט וברשתות החברתיות. מובן שאתר משלנו יעלה הון שכרגע אין למיזם ולכן בחרנו בפלטפורמה הזו. העמוד נותן לנו את החופש לכתוב כל מה שצריך להנגיש לציבור, בלי סינון של עורכים או בעלי הון.

"אנחנו רוצים לייצר מדד אובייקטיבי של היחס בין מילים למעשים"

מה בעצם המטרה המרכזית של הדף?

מטרת העל היא קודם כול לקדם שקיפות. אנחנו רוצים להנגיש בצורה הכי ברורה מה קורה בעירייה, כולל האגפים והמחלקות השונות. המטרה היא להגיע לירושלמים מכל המגזרים, העדות, הדתות והגילים ולאו דווקא לסטודנטים. נוסף על כך, חשוב לנו לוודא שנבחרי העירייה אכן עושים את עבודתם ופועלים לפי האג'נדה שלהם. אנחנו לומדים את העירייה ורוצים לייצר מדד אובייקטיבי וכמותי שדרכו אפשר יהיה למדוד את היחס בין המילים למעשים.

נשמע מורכב. איך בונים מדד כזה?

אחד הפרמטרים הוא נוכחות בישיבות: מדד כמותי שיחסית פשוט לעקוב אחריו. פרמטר אחר הוא מעקב אחר הבטחות שנתן חבר מועצת העירייה: האם הוא אכן קיים את ההבטחה? האם לאחר זמן יצא נגד ההבטחה שלו עצמו? המדד אמור לעודד את חברי המועצה לפעול.

למה שחברי המועצה ישתפו פעולה?

המשקיף הירושלמי שי שני

מתוך דף הפייסבוק המשקיף הירושלמי

כיוון שהדף מהווה במה גם עבורם. אנחנו רוצים שתושבי העיר יֵדעו שחבר מועצה מסוים פועל למען מטרה מסוימת ומה הוא עושה כדי להשיג אותה. בסופו של דבר המשקיף הירושלמי הוא win win גם לתושבים וגם לעירייה.

"אנחנו עוסקים בהגשה ולא בפרשנות"

אמרת שהמדד הוא אובייקטיבי. זה אפשרי בכלל?

אין ספק שזה עניין מורכב. אחת הדרכים לשמור על אובייקטיביות היא גיוס פעילים מכל הקשת הפוליטית. נוסף על כך, אנחנו מתמקדים בפעילות שלנו בעיקר בדיווח ובהנגשת המתרחש כפי שהוא ופחות במתן פרשנות.

כן, אבל נושא הדיווח הוא עניין של בחירה ויכול להיעשות לפי מה שחשוב יותר לדעתכם.

נכון. לכן בחרנו כרגע להתמקד בשני אספקטים: הכרת חברי המועצה: שמם, פעילותם, האג'נדה שלהם, המטרות שלהם וכל הקשור בעשייה שלהם, ואספקט שני הוא כל הקשור לתכנון ולבנייה: לסקר את הוועדה לתכנון ולבנייה על הישיבות וההחלטות המתקבלות בהן, ולהגיע לכל המסמכים האפשריים המשמשים את הוועדה במהלך דיונים וקבלת החלטות.

האם הפעילות שלכם מסתכמת בדף או שיש יוזמות נוספות שצצות בעקבותיו?

מתמקדים בעיקר בדף אבל רוצים להנגיש עוד יותר את הנושאים העולים בצורה של הרצאות, וגם בסיכום ובהנגשה של מה שעשינו לאורך כל רבעון. את הפעילות האינטרנטית אנחנו מצפים להרחיב באמצעות הקמת אתר, אבל, כאמור, מדובר בעלות שעלינו להשיג תקציב אליה.

"אין סתירה בין לימודים בשלם לבין ניהול תיקי השקעות"

האם אתה פעיל חברתית בדברים נוספים?

כן, אני חלק מעמותת "מתייעלים" שנותנת חינוך פיננסי חינם לצעירים איך להתנהל נכון כלכלית. נוסף על הלימודים בשלם אני לומד גם ניהול תיקי השקעות ומעביר הרצאות שמנגישות ידע פיננסי.

ניהול תיקי השקעות? נראה רחוק מהלימודים שלך בשלם…

אני דווקא לא רואה סתירה בין הלימודים בשלם לבין ניהול תיקי השקעות. להפך: הגישה בשלם היא הרחבת האופקים וכל תחום שלומדים יועיל בעתיד. אני לגמרי מאמץ את הגישה.

האם אתה מרגיש שהלימודים בשלם מעודדים את העשייה החברתית שלך?

בהחלט. הלימודים נתנו לי הרבה עומק ופרספקטיבה. צורת הלימוד נותנת מיקוד, מדגישה את המורכבות של העולם ועד כמה חשובה המעורבות שלנו בו. הבסיס הרחב תורם הרבה לבניית ולעיצוב ההמשך. צורת החשיבה שהכול תהליכים, שתכנון ארוך טווח הוא משמעותי ותורם, גרמה לי לרצות לרדת לעומק גם בכל המתרחש בעירייה. בדור שלנו אין את הפריווילגיה לא להתעניין במתרחש מסביב, להתעלם מדברים ולהגיד שיהיה בסדר. חשוב לפעול כאן ועכשיו למען הווה וגם עתיד טובים יותר.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.