היום שאחרי שלם: ערב בוגרים, בוגרות ובירות

מסקר שערך לאחרונה המרכז האקדמי שלם בקרב סטודנטים ובוגרים, עלתה הסכמה ברורה על כך שהלימודים מקנים תחושה של "קהילה לומדת". מה זה בדיוק אומר? טעימה מהתחושה הזו ניתן היה לחוש בערב בוגרים וסטודנטים שכותרתו "היום שאחרי שלם"

27 בנובמבר 2019  |  מאת: המערכת

זה לא מובן מאליו. בערב ירושלמי קריר התכנסו להם סטודנטים בשלבים שונים של הלימודים יחד עם אנשי סגל והכול כדי לפגוש כמה וכמה מבוגרי ובוגרות המרכז האקדמי שלם, שהגיעו כדי לדבר פנים אל פנים עם הסטודנטים.

האווירה, איך נאמר, שונה מבמוסדות אקדמיים רגילים. המפגש נערך ב"מועדון" של המרכז האקדמי שלם, שמייד מעניק תחושה ביתית וקלילה, שהשתלבה היטב עם בקבוקי הבירה והפיצות. פינה גדולה במועדון היא מטבח סופר מודרני עם מכונות קפה, מיקרוגלים ותאורה בוהקת, ובשאר החדר אינספור מקומות ישיבה, כיסאות וספות רכות שמושכים מייד קבוצות של סטודנטים ובוגרים להתיישב עם הבירות ולהחליף חוויות.

היום שאחרי שלם: ערב בוגרים, בוגרות ובירות

"רצינו להפגיש את הסטודנטים עם השטח"

אודליה יצקן ורון טולדנו, ממדור הפיתוח המקצועי של המרכז האקדמי שלם, שארגנו את המפגש, עוברים בין הסטודנטים והבוגרים, זורקים חיוכים וטפיחות על השכם, ונראה שהחשמל באוויר.

"הערב הזה נועד להראות לסטודנטים, איך ייראו החיים שלהם שנתיים–שלוש אחרי שהם יסיימו את התואר", מסביר לנו רון, שהוא מנהל רשת הבוגרים ומי שמסייע לסטודנטים בשנה השלישית והרביעית לנווט את דרכם לקריירה שאחרי הלימודים.

"רצינו להפגיש את הסטודנטים עם השטח", ממשיך רון, "הבאנו לפה בוגרים ממכלול שלם של מקצועות, יש פה יזמים וחבר'ה מחינוך, מרשויות מקומיות, מהייטק ומהאקדמיה. הרי אומרים שהתואר בשלם הוא בסיס טוב למגוון רחב של מקצועות, והינה פה אנחנו רואים שאכן הבוגרים נמצאים בכל מיני מקומות בקשת המקצועית – ועושים חיל".

גם הפרספקטיבה שיכולים הבוגרים והבוגרות לשקף חשובה, כפי שמסביר רון: "אנחנו רוצים לעשות את הגשר הזה ולהראות לסטודנטים פה איך דברים עובדים 'בעולם האמיתי'. איך בוגרי שלם מנהלים את הקריירה שלהם, מה מניע אותם, ועל מה כדאי להם לשים דגש עכשיו בלימודים, כשהם מסתכלים קדימה על העתיד המקצועי שלהם".

מהון סיכון ויזמות ועד אקדמיה ותקשורת: הפאנליסטים תופסים פיקוד

"קדימה, יושבים", עובר המסר ברחבי החדר ותלמידי שלם בהווה מתיישבים מול פאנל הבוגרים. את הפיקוד תופסים חמשת הפאנליסטים, בוגרי שלם שלקחו את הידע שלהם למקומות שונים מאוד זה מזה.

שי אור הגיעה להיות מנהלת פרויקטים בקרן ההון סיכון לסטארטאפים. היא הגיעה לשם אחרי שהבינה שהשקעות אימפקט (השקעות בגופים ובחברות שמשלבים בין תפיסות חברתיות או סביבתיות ובין כדאיות כלכלית) משכו אותה מאוד. היא מיפתה את כל התחום בארץ ויצרה קשרים שהובילו אותה להתקדם בכיוון שבו היא חיפשה להתפתח.

עמרי שגב פעל בכמה תחומים, כמו ניהול תנועת "התעוררות" בירושלים, עד שבחר לייסד עסק עצמאי בתחום התיירות, Like a Local"". עמרי תמיד הרגיש בבית בסביבה העסקית, ואחרי ניסיון שצבר ועם הזדמנות שנקרתה בפניו, הוא בחר לפתוח בפניה את הדלת.

היום שאחרי שלם: ערב בוגרים, בוגרות ובירות

טל איתן הלכה בכיוון אחר. בעבר ניהלה את המכינה הקדם צבאית פארן בערבה וכיום היא מנהלת חינוכית בתנועת המנהיגות החברתית הצעירה "אחריי!". טל בחרה לשאול את עצמה סדרה של שאלות, כמו "אילו יכולות ארצה שיהיו לי בעוד חמש שנים". את התובנות היא הפנתה למעגל הולך ומתרחב של אנשים בתחומים שעניינו אותה וכך מצאה את דרכה לעמדה של השפעה והובלה חברתית.

המסלול של מורדי מילר היה שונה מזה של קודמיו. מילר, סטודנט לתואר שני במחשבת ישראל באוניברסיטה העברית, מרצה בקורס הכתיבה האקדמית ומנחה במרכז הכתיבה של שלם, רצה – והצליח – לפרוץ דרך באקדמיה. בדרך למציאת מסגרת המחקר הוא לא התעייף ולא בחל באמצעים לפנות אל פרופסורים ואישים אחרים שיכלו להוביל אותו אל המקום, עד שמצא את עצמו כבעל מלגה במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית.

את אורי איזק מכירים רבים גם מחוץ למעגלי ההנהגה והאקדמיה, בזכות תפקידו כעורך ומגיש חדשות ב"חדשות 12". איזק רצה מאוד לעסוק בענייני תוכן ודעת קהל. במפגשים אקראיים עם דנה ויס ומשה נוסבאום הוא לא התבייש וניסה את מזלו, שם רגל בתוך המערכת ולבסוף גם פתח את הדלת לגמרי.

טיפים לסטודנטים: נטוורקינג, יצירתיות וטיפים לקריירה

חמשת הבוגרים שעל הבמה לא הסתפקו בסיפוריהם האישיים. במסגרת הפאנל הם הוסיפו תובנות וטיפים שנועדו לחדד לתלמידי מרכז שלם את החשיבה כיצד להסב את הידע הרחב שהם צוברים לכדי קריירה משמעותית. "נטוורקינג, נטוורקינג, נטוורקינג", אמרה שי והוסיפה: "תהיו יצירתיים, אחרים, תתפסו תשומת לב במקום שחשוב לכם להיראות". "תשובות טובות לשאלה 'מה אני רוצה לעשות' או 'במה אני טוב' לא מגיעות מחשיבה אלא מעשייה", הוסיף עמרי, וגם: "לא חייבים להתקבל למשרה, אפשר ליצור אותה".

טל הדגישה שלא חייבים לדעת מה אנחנו רוצים להיות, אלא אילו איכויות ויכולות אנחנו רוצים להשיג. מורדי ציין שחשוב שלא להיתפס על ניסיון אחד או על דרך אחת בהגעה אל היעד, אלא "לירות לכל הכיוונים" בשאיפה שלנו להגיע אל היעד. אורי הוסיף שחשוב שלא להיתקע במקום וציטט עצה ששמע מבכיר במערכת: "אתה לא בטוח שהמקום שבו אתה נמצא לוקח אותך לאן שאתה רוצה? שים לעצמך דדליין. אם עד תאריך זה וזה לא קורה משהו שמקדם אותך, זוז הלאה".

מעגלי דיון: הקהילה של שלם

כשהסתיים הפאנל הפומבי, התפזרו הבוגרים בין השולחנות ברחבי המועדון הביתי יחד עם בוגרים נוספים שלא עלו לבמה אך השתתפו בערב. סביב כל בוגר התיישבו סטודנטים שסיפורו עניין אותם במיוחד, או שחשו בדמיון בדרך החשיבה ובסיפורם האישי. מעגלי הדיון שנותרו הבהירו שוב מהי "קהילה לומדת": נראה שכל מי שעבר את החוויה של שלם, שייך לקהילה אחת משותפת.

היום שאחרי שלם: ערב בוגרים, בוגרות ובירות

"באתי בלי ציפיות גדולות מהערב", מודה מעין ליכטנברג, סטודנטית שנה ד' בשלם, "כי את רוב המידע כאן אפשר לקבל מאודליה, ראש מדור ההתמחות. ובכל זאת היה משמעותי לשמוע מאנשים שחוו את זה בעצמם, יחד עם הקשיים. הבוגרים שהגיעו עוד מספיק קרובים לסוף התואר כדי לדבר מתוך חוויית החיפוש שהייתה להם, ומצד שני עבר מספיק זמן בשביל שהם יעברו דרך, ואפילו יקבלו עליה פרספקטיבה. טיפים ששמעתי לפני כן קיבלו כאן משמעות ועוצמה שונות".

"הערב הזה משמעותי בשבילי", מספר דניאל דנגור, סטודנט שנה ב' בשלם. "יש כאן סטודנטים שעד לפני כמה שנים היו בדיוק כמוני, ואני יכול לשמוע באילו תחומים הם עוסקים, באילו עולמות ואיך השנים האלה בשלם עזרו לעצב את הבחירות שלהם ואת המקצוע שבו הם עוסקים כיום. המשמעות הגדולה מבחינתי", מוסיף דניאל, "היא דווקא בטיפים הקטנים, בעצות שהם יכולים לתת לנו".

מדעי הרוח: הכול פתוח

קל להבין כיצד נראית הדרך מהשלמת תואר ברפואה ועד לקריירה של רופא. אך איך נראית קריירה של מי שלומד תואר שמעניק לו השכלה רחבה ודרכי חשיבה, אך אינו מתמקד בתחום אחד ספציפי? מבחן התוצאה מלמד שההכשרה הרחבה והעשירה, והכלים היקרים מפז שלומדים הסטודנטים בשלם, לוקחים אותם למקומות מרתקים במיוחד. מעניין לאן יגיעו הסטודנטים שהגיעו לערב המיוחד הזה בעוד חמש שנים מהיום.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.