20.01

היום לפני – והפעם: פדריקו פליני נולד

"הגבול בין הממשי לבין הדמיוני מהווה את ממלכתו של האומן"

פדריקו פליני היה תסריטאי ובמאי קולנוע איטלקי, הנחשב לאחד מיוצרי הקולנוע המוערכים והמשפיעים ביותר בכל הזמנים בזכות סגנונו הייחודי המשלב פנטזיה וארציות. כמעט בכל רשימת "הסרטים הטובים ביותר בכל הזמנים" יככב הסרט "שמונה וחצי" ובדרך כלל כמה סרטים נוספים של פליני.

ילדות, זיכרונות וסאטירה

פליני נולד ב-20 בינואר 1920 להורים מן המעמד הבינוני. בבית הספר היה תלמיד קשוב שבילה את זמנו הפנוי בציור, תיאטרון בובות וקריאה. אומנם פדריקו גדל בתקופה היסטורית רבת תהפוכות ומאתגרת וחווה אירועים היסטוריים שמצאו את ביטויים בסרטיו, אך התעקש שאין מדובר בזיכרונות, לפחות לא במובנם הרגיל: "לומר כי הסרטים שלי הם אוטוביוגרפיים זה פתרון קליל מדי, סיווג חפוז".

בספטמבר 1939 עבר פליני לרומא ונרשם ללימודי משפטים. במשך מלחמת העולם השנייה ולאחריה עבד ככותב מאמרים סאטיריים למגזינים ולעיתונים, כמנהל חנות ציורים קריקטוריים, ככותב סקיצות לרדיו וגם כתסריטאי וכבמאי.

פרסים, זכיות ופפראצי

בקריירה קולנועית הפרושה על פני 50 שנה זכה פליני במגוון פרסים וביניהם פרס אוסקר על מפעל חיים, ארבעה פרסי אוסקר בקטגוריית "הסרט הזר" ופרס דקל הזהב של פסטיבל קאן.

המאפיין הבולט ביותר בז'אנר הבימוי של פליני הוא דרך ההתבוננות הייחודית על דמותה של החברה, הכוללת שילוב זיכרונות, חלומות, פנטזיות ותשוקות, ועם השנים הפך התואר "פלינאי" למייצג בימוי ראוותני, רב דמיון ובארוקי. ואם כבר מונחים הרשומים על שמו של פליני, המונח "פפראצי" נגזר מסרטו "לה דולצ'ה ויטה", על פי דמות חברו של העיתונאי גיבור הסרט, פפראצו הצלם.

יצירותיו של פליני השפיעו רבות על דורות של במאים, תסריטאים ואומנים, ביניהם טים ברטון, טרי גיליאם, אמיר קוסטוריצה, דיוויד לינץ', מרטין סקורסזה, ג'ורג' לוקאס, ג'ואל שומאכר, ברי לווינסון ואפילו סטנלי קובריק.

פליני נפטר בשנת 1993, ולטקס האשכבה שלו הגיעו כ-70,000 איש.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.