03.02

היום לפני – והפעם: נולד מגלה הארצות פרדיננד מגלן

לוחם מוכשר אך מרדן

 |  מאת: מוש פוטר

מגלן נולד ב-3.2.1480 בעיר קטנה בצפון פורטוגל. הוריו נפטרו כשהיה בן עשר וכך מצא עצמו משרת בחצר המלוכה של מלך פורטוגל, שם רכש ידיעות רחבות במיוחד בתחומי הגיאוגרפיה והאסטרונומיה.

לאחר הכשרה כלוחם וכספן נשלח להפלגות צבאיות אל מדינות כמו הודו, טנזניה ומרוקו. כלוחם מוכשר אך מרדן במקצת, ועל אף שזכה במדליות רבות, הוא הודח מהשירות בצבא הפורטוגלי המלכותי ועבר לשרת את מלך ספרד.

משימתו המלכותית המפורסמת הייתה להפליג מערבה אל עבר "איי התבלינים" מבלי לעבור דרך "כף התקווה הטובה" שהייתה בשליטה פורטוגלית, ובכסף שהרוויח עבור הצלחתו רכש חמש ספינות.

המסע הגדול

בשנת 1519 הפליג מגלן בראש מסע של 270 איש מערבה על צי ספינותיו, לאחר שהצליח לחמוק מהניסיון הפורטוגלי לעצור בעדו. במהלך המסע מערבה חצה מיצר שגילה ושנקרא על שמו והפליג באוקיינוס בעל תנאים שקטים באופן יוצא דופן כך שהחליט לכנותו "האוקיינוס השקט".

כאשר הגיע מגלן לאיי הפיליפינים נותרו לו 150 אנשי צוות, ובעזרת מתרגם מלאי שלקח איתו למסע הוא הצליח להחליף מתנות עם הילידים ואף להמיר את דתו של הנסיך המקומי לנצרות. אותו נסיך ביקש את עזרתו בהכנעת אי קטן בשם "מקטאן", שם נתקל מגלן בהתנגדות עזה כך שאפילו 12 תותחיו ו-50 קשתיו לא עמדו לו לעזר והוא מצא את מותו בקרב.

אומנם הוא עצמו לא הצליח לסיים את המסע אך ספינותיו של פרדיננד מגלן, מגלה הארצות הפורטוגלי, היו הראשונות שהקיפו את העולם.

"תהילתו של מגלן תאריך ימים אחרי מותו. הוא ניחן בכישרונות רבים. הוא גילה כוח עמידה ללא דוגמה בעיצומן של תקלות רבות וחמורות ביותר. בהיותנו בים העמיד את עצמו בתנאי מחסור גרועים יותר משל שאר אנשי הצוות. בהיותו בקיא כאין שני לו בידיעת מפות־ים הוא היה מושלם באומנות הספנות, וזאת הוכיח במסעו סביב העולם – דבר ששום אדם אחר לפניו לא העז לעשותו." (מתוך יומן המסע של חברו למסע של מגלן)

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.