28.08

היום לפני – והפעם: מרטין לותר קינג נושא את נאום "יש לי חלום"

היום לפני תשע שנים וחמישה עשורים נשא הכומר ד"ר מרטין לותר קינג את אחד הנאומים הגדולים של המאה ה-20 – "יש לי חלום". הינה חמישה דברים שאולי לא ידעתם על הנאום המכונן

מאת: מערכת תוכן ועניינים

מי אתה, ד"ר קינג?

ד"ר מרטין לותר קינג ג'וניור היה כומר בפטיסטי ואחד הדוברים הבולטים ביותר בתנועה למען זכויות אדם מ-1955 עד 1968, אז נרצח בידי מתנקש. קינג החל את דרכו ככומר בכנסייה בפטיסטית באלבמה בהיותו בן 25, ושנה לאחר מכן השלים את הדוקטורט שלו בתיאולוגיה. אך הגורל ייעד לו תפקיד אחר. ב-1955, בעקבות מעצרה של רוזה פרקס לאחר שסירבה לפנות את המושב שלה באוטובוס, היה קינג ממובילי "חרם האוטובוסים של מונטגומרי", וב-1957 היה ממייסדי "התאחדות ההנהגה הדרומית-נוצרית"(SCLC)  ושימש נשיא הארגון. בעשור שקדם להתנקשות בו, היה קינג מעורב במאבקים חברתיים רבים, ומעמדו כדובר רהוט ומלא תשוקה של התנועה התחזק. לכל אורך דרכו, תמך קינג בהתנגדות בלתי אלימה וקרא לאי-ציות אזרחי על פני פנייה לאמצעים אלימים. בהקשר הישראלי, קינג היה מהתומכים במדינת ישראל ובזכותו של העם היהודי להתקיים בה.

המצעד לוושינגטון – רגע מכונן במאבק לזכויות אזרח

כנציג SCLC, היה קינג אחד ממנהיגי "ששת הגדולים", ארגוני זכויות אדם ששיתפו פעולה בארגון "המצעד לוושינגטון למען תעסוקה וחירות", שהתקיים ב-28 באוגוסט, 1963 ונועד במקור להראות תמיכה בחקיקה לזכויות אדם שהציג נשיא ארה"ב דאז, ג'ון פ' קנדי. 250 אלף איש, ביניהם ידוענים רבים, הגיעו למצעד שזכה לכיסוי תקשורתי נרחב שתרם רבות לתחושה כי היה זה רגע מכונן בתולדות האומה האמריקאית.

יש לי חלום

הנאום, שנחשב על ידי רבים כיצירת מופת של רטוריקה, מצטט מסמכי יסוד של ההיסטוריה האמריקאית, ביניהם הכרזת העצמאות, הצהרת האמנציפציה והחוקה, ומתאר את קשייהם של השחורים באמריקה, תוך שהוא נושא רמזים לטקסטים קדומים יותר של זכויות אדם, לשייקספיר וכמובן לתנ"ך ולברית החדשה. ברטוריקה הפיוטית והעשירה ברבדים ובאמצעים ספרותיים, במיוחד בחלקו האחרון של הנאום שבו חזר קינג על המוטיב החוזר "יש לי חלום", במלוא הפאתוס ובדחיפות המכרעת של הרגע, נדמה קינג לרגע כאחד מאותם נביאים תנ"כיים, מלאי התוכחה והזעם אך עם זאת מבטאים חמלה וצדק.

"ספר להם על החלום, מרטין"

אף כי מוטיב החלום היה אחד הרעיונות החוזרים בהרצאותיו של קינג, חלקו של הנאום שבו הוא מספר על "חלומו" על עולם שוויוני וצודק לא היה חלק מהנאום המקורי. למעשה, נאומו של קינג התחלק לשני חלקים – החלק הכתוב מראש, שהפך לשבע הפסקאות הראשונות של הנאום, והחלק המאולתר סביב המוטיב "יש לי חלום", שבו פרץ קינג בתגובה ספונטנית לקריאתה של זמרת הגוספל מהליה ג'קסון, שעמדה גם היא על בימת הנואמים וקראה לעברו: "ספר להם על החלום שלך, מרטין!"

החלום מתגשם

הצעדה העניקה רוח גבית לממשל קנדי, ובתוך שנתיים אישר הקונגרס חוקים ששמו קץ להפרדה הגזעית. קינג הוכרז כ"איש השנה" של המגזין "טיים" ב-1963, וב-1964 הפך לחתן הצעיר בהיסטוריה של פרס הנובל לשלום. הוא המשיך במאבקים חברתיים שונים, היה פעיל נגד המלחמה בווייאטנם, ארגן את "מסע האביונים", ניסיון שלא צלח לשחזר את הצלחת המצעד לוושינגטון, והמשיך בפעילותו הציבורית ממש עד יומו האחרון, עת נרצח על ידי מתנקש ב-29 במרץ, 1968, בממפיס, טנסי, לשם הגיע קינג לתמיכה במחאת עובדי התברואה השחורים.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.