13.01

"היום לפני: והפעם – "אני מאשים

 ב-13 בינואר 1898 מפרסם הסופר אמיל זולא מסה על פרשת דרייפוס שכותרתה: "אני מאשים"

 |  מאת: מוש פוטר

"אני מאשים" הוא שם מאמרו המפורסם של אמיל זולא, סופר צרפתי ומהדמויות הבולטות בליברליזציה הפוליטית של צרפת. המאמר התפרסם בעיתון הצרפתי "ל’אורור" ב-13 בינואר 1898, ובו תקף זולא בחריפות את התנהגות השלטון והצבא הצרפתיים כלפי אלפרד דרייפוס. המאמר כתוב כמכתב פומבי אל נשיא צרפת פליקס פור, והוא מאשים את המעורבים במשפט בזיופי מסמכים, בחקירה מוטה ובעיוות הדין. המכתב כולל שורת האשמות ישירות נגד גופים ואישים שונים בצרפת, וכל האשמה נפתחת במילים "אני מאשים".

פרסום המאמר עורר על זולא את זעם השלטונות הצרפתיים, שאותם האשים, והוא נתבע לדין על הוצאת דיבה נגד הצבא והרפובליקה, נמצא אשם ונידון לשנת מאסר ולקנס כספי. עוד לפני שהמשפט נפתח, נמלט זולא לאנגליה בעצת פרקליטו פרנאן לאבורי שייצג גם את דרייפוס. לאחר פחות משנה הותר לזולא לשוב אל צרפת.

"פרשת דרייפוס" הפכה לפרשה לאומית, הטילה צל על החיים בצרפת בשנים האחרונות של המאה ה-19, עוררה הדים בעולם ואפילו גרמה לאדם אחד העונה לשם תיאודור הרצל להתחיל לחשוב ברצינות על מציאת פתרון ליהודים בתפוצות.

בטקס לציון 100 שנה לפרסום "אני מאשים" ציין נשיא צרפת דאז, ז'אק שיראק: "בל נשכח את אומץ הלב של סופר דגול, אשר שם בכף את שלוותו, את תהילתו ואף את חייו, והעז לשאת את קולמוסו ולהעמיד את כישרונו לשירות האמת".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.