23.12

היום לפני – והפעם: תקרית האוזן של ואן גוך

מה קרה לאוזנו השמאלית של וינסנט ואן גוך? סוגיה זו לוטה בערפל ממש כמו נסיבות מותו של הצייר ההולנדי הפוסט-אימפרסיוניסטי המשפיע

 |  מאת: גיל סלוביק

מה קרה לאוזנו של ואן גוך?

לפי התיאוריה הרווחת, ב-23.12.1888 התגלע ריב בין ואן גוך לבין צייר שהעריך ואף צייר איתו בצוותא במשך תקופה – פול גוגן. בעקבות הריב התמוטט ואן גוך, שגם כך יציבותו הנפשית לא הייתה בשיאה, ולאחר שהשתכר כרת לעצמו את החלק התחתון של אוזנו בעזרת סכין גילוח והעניק אותה לאהובתו ששימשה פרוצה בבית בושת.

בשנת 2009 העלו שני חוקרים מגרמניה תיאוריה חדשה וקונספירטיבית, שלפיה במהלך אותו ריב בין שני האומנים, גוגן, שידע להשתמש היטב בחרב, הוא זה שכרת את אוזנו של ואן גוך. לאחר שהרוחות נרגעו, החליטו שני הציירים לשמור את הדבר בסוד כדי להציל את גוגן מהליך משפטי פלילי.

בשנת 2016 צצה לה תיאוריה חדשה, הפעם מפיו של הסופר מרטין ביילי. הלה טען כי ביום 23.12.1888 הגיע אל ואן גוך מכתב מאחיו תיאו, שבו הוא בישר לו על נישואיו הקרבים. לטענת ביילי, ואן גוך חשש כי בעקבות הנישואים ינותקו קשריו עם אחיו, האדם הקרוב אליו ביותר, ועל כן פצע את עצמו.

כך או אחרת, חייו הטרגיים של ואן גוך הגיעו לסיומם שנתיים לאחר אותו מאורע. הטרגיות של חייו אף באה לידי ביטוי במילים האחרונות שאמר: "העצבות תימשך לנצח", ובעובדה שמכר רק ציור אחד בחייו (הכרם האדום) ושאר יצירותיו המפורסמות, ובתוכן החמניות, ליל כוכבים, אוכלי הבולבוסים ומרפסת בית הקפה בלילה, זכו להכרה רק לאחר מותו.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.