07.04

פינת היום לפני – והפעם: החוק לשיקום שירות המדינה המקצועי

ב-7.4.1933 נחקק בגרמניה "החוק לשיקום שירות המדינה המקצועי" שהתיר פיטורי עובדים במגזר הציבורי על בסיס גזעי או פוליטי.

 |  מאת: ארד פירר - פישר

תהליך מתמשך או זינוק מיידי?

מקובל להתייחס לתהליך הנאציפיקציה שעברה גרמניה בשנות השלושים של המאה הקודמת כשחיקה של היסודות הדמוקרטיים של רפובליקת ויימאר, שהסירה את הבלמים שיכלו לעצור את תוכנית ההשמדה.

עם זאת, אלון קונפינו מתאר בספרו "עולם ללא יהודים" כיצד מפלס האלימות והחקיקה האנטי-דמוקרטית כנגד יהודים ויריבים פוליטיים של המפלגה הנאצית גאה בחדות מייד לאחר מינוי אדולף היטלר לקנצלר, ב-30 בינואר 1933.

בעקבות הבחירות להרכב הרייכסטאג (בית המחוקקים) שהתקיימו ב-5 במרץ 1933, החל גל חקיקה אנטישמית, ששיאו בהעברת "החוק לשיקום שירות המדינה המקצועי", או "החוק בדבר השבת הפקידות המקצועית על כנה". החוק, שנחקק ב-7 באפריל 1933, התיר פיטורי עובדים במגזר הציבורי על בסיס גזעי (אם אינם משתייכים לגזע הארי) או פוליטי (אם לא הוכיחו "נכונות להתייצב בכל עת וללא היסוס מאחורי המדינה").

גל החקיקה שהוביל לקריסת הדמוקרטיה הגרמנית

חוק זה הוא אחד מ-316 חוקים אנטישמיים שנחקקו ב-1933 לבדה, לצד חוק "נגד גרימת צפיפות יתרה בבתי הספר הגרמניים ובמוסדות להשכלה גבוהה" שהגביל גישת יהודים למקצועות חופשיים (נחקק גם הוא ב-7 באפריל), וכן חוקים שאסרו ביטויים של מסורתיות יהודית; הגבלת גישת יהודים למתקנים ציבוריים; הגבלות על החזקת קניין על ידי יהודים ומכירתו להם; וכן הדרה של יהודים ממקצועות נבחרים.

מרכז המחקר של "יד ושם" מזהה את גל החקיקה הזה כראשון מבין שלושה מסוגו. השני התרחש בספטמבר 1935 והאחרון בנובמבר 1938. עם זאת, לגישת קונפינו, גל החקיקה הראשון לבדו כבר מייצג את המעבר של הרטוריקה והפרוגרמה הנאציות מתחייה לאומית גרמנית למהפכה גזעית, וכן הכשיר את הדרך לקריסה מהירה של הדמוקרטיה הגרמנית.

כך, שריפת הספרים הידועה לשמצה החלה ב-10 במאי, כחודש לאחר אישור "החוק לשיקום שירות המדינה המקצועי" וכשלושה חודשים בלבד לאחר מינוי היטלר לקנצלר. במקביל, כבר החלו להופיע ולפעול מחנות ריכוז לאויבי המשטר הנאצי, כולל הוצאות להורג גחמניות ללא משפט על ידי קציני המיליציה של המפלגה הנאצית – האס-אס.

ב-14 ביולי 1933 המפלגה הנאצית נעשתה למפלגה החוקית היחידה בגרמניה.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.