בניית פרופיל לינקדאין: מרתון סטודנטיאלי

בניית פרופיל לינקדאין: מרתון סטודנטיאלי

"את פייסבוק אין צורך להציג, וגם לא את אינסטגרם או טוויטר. אך מה לגבי לינקדאין? מכירים את הרשת המקצועית המתפתחת הזו? במרכז האקדמי שלם התקיים לאחרונה מרתון לינקדאין ייחודי שכלל הרצאות, סדנאות וצילום מקצועי, במטרה להכניס את לינקדאין למשוואת פיתוח הקריירה של סטודנטים ובוגרים"

20 בפברואר 2020  |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

בתור לעמדת חלוקת מרק הקובה המהביל, אי אפשר היה לדעת מי סטודנט ומי בוגר. ככה זה באירועים של המרכז האקדמי שלם, שהצליח ליצור קהילה לומדת של סטודנטים ובוגרים שנמשכת הרבה מעבר ללימודים עצמם. מה כלל האירוע הפעם? מרתון בניית פרופיל לינקדאין שיזמה מחלקת חדשנות וקשרי בוגרים. הערב נבנה כסוג של טריאתלון: מתחילים בריצה של הרצאות על לינקדאין, קופצים למים כדי לשחות בסדנה מעשית של בניית פרופיל, ומסיימים את הערב ברכיבה אל הרצאה מסכמת הנוגעת לדיוק ולמיקוד הקריירה באופן כללי. אבל, למה בכלל ליזום מרתון לינקדאין?

לינקדאין: כבר אי אפשר להתעלם מהרשת החברתית המקצועית הזו

גיל סלוביק: בניית פרופיל לינקדאין

גיל סלוביק, מנכ"ל חברת המתכנה ואושיית לינקדאין בתחום השיווק.

את התשובות לשאלות מה זה בכלל לינקדאין ומדוע חייבים להיות נוכחים ופעילים ברשת הזו אפשר היה לקבל בהרצאה שפתחה את הערב, שהועברה על ידי גיל סלוביק, מנכ"ל חברת המתכנה ואושיית לינקדאין בתחום השיווק.

"מאז שמיקרוסופט רכשה את לינקדאין ב 2016, הפכה הרשת המקצועית לזירה תוססת של אנשי מקצוע, חברות וארגונים וכמובן – מגייסי כוח אדם", מציין סלוביק ומצביע על נתוני הצמיחה המרשימים של הרשת, בישראל ובעולם, ועל האחוז הגבוה של מעסיקים שנעזרים בה כדי לקבל החלטות על קבלת מועמדים למשרות שונות.

כך, למשל, לפי סקר שנערך בארה"ב, 93% מהמנהלים שמגייסים כוח אדם בוחנים את דפי הרשתות החברתיות של המועמדים, ויותר ממחצית מהם נעזרים בממצאים כדי לגבש החלטה על המועמד. הרשת המובילה בגיוס בכירים היא לינקדאין ו-87% מהמנהלים ציינו שלינקדאין סייעה להם בקבלת החלטות הנוגעות לגיוס מועמדים יותר מכל רשת אחרת.

לאחר סקירת הנתונים מסביר סלוביק, שלב אחר שלב, איך נראה הפרופיל שלכם בלינקדאין מבעד לעיני המעסיקים, הקולגות והלקוחות הפוטנציאליים, איזה מידע אפשר לאסוף עליכם מהפרופיל ומההתנהלות הכללית ברשת, ומהם העקרונות הבסיסיים שלאורם יש לבנות את פרופיל הלינקדאין שלכם ולאחר מכן לנהל בה את פעילותכם השוטפת.

ההרצאה, המתובלת בהומור ובשפע דוגמאות מעשיות, נגעה הן לכללי עשה ואל תעשה הנוגעים לבחירת תמונת הפרופיל, דרך הסברים על האופן שבו נכון להציג את הרזומה המקצועי שלכם בחלקים השונים של הפרופיל, ועד להצגת שיטות להוכחת הכישורים ולקבלת המלצות ברשת באופן שוטף.

בניית פרופיל לינקדאין: איך לכתוב את הסיפור שלכם?

לאחר סבב שאלות מהקהל, עולה על הבמה המנהלת התוססת של מחלקת התקשורת וקשרי ציבור במרכז האקדמי שלם, מרלה ברוורמן. לברוורמן ניסיון עשיר בכתיבה ובעריכה, והיא מתמקדת בהרצאתה באופן שבו יש לספר את הסיפור שלכם בלינקדאין, תוך התמקדות בנרטיב ובחיבור הנקודות שמאפיינות את תחנות חייכם המקצועיות.

המפתח לכתיבת פרופיל לינקדאין מוצלח, מסבירה ברוורמן, הוא ההבנה והשליטה ביסודות הכתיבה עצמם, כלומר: איך לפתח טיעון מרתק על היכולות המקצועיות שלכם, ולהוכיח את הטיעון בעזרת קורות החיים שלכם בלינקדאין על חלקיהם השונים.

במהלך הרצאתה מציגה ברוורמן את המבנה הבסיסי לכתיבה עיונית: "מאמר חמש הפסקאות", ומראה כיצד יישום של מודל זה על פרופיל הלינקדאין יוביל אתכם לתוצאות מרשימות. "בדיוק כמו בכל סוגה אחרת של כתיבה", מסכמת ברוורמן, "פרופיל הלינקדאין שלכם צריך להעביר את המסר שיש לכם מיומנויות מקצועיות, אך בצורה שתתפוס את תשומת לב הקורא, ותשמר אותה לאורך הדרך".

מרתון בניית פרופיל לינקדאין: תחנות כתיבה, עריכה וצילום בניית פרופיל לינקדאין: מרתון סטודנטיאלי

בתום ההרצאה עוברים המשתתפים לתכלס: סדנאות מעשיות. בתחנה אחת ממתין להם צלם מקצועי שמצלם עבורם תמונת פרופיל ללינקדאין בהתאם לכללים שנלמדו, בתחנה אחרת ממתינים להם כותבים מקצועיים באנגלית כדי לסייע להם לכתוב במדויק את החלקים השונים של הפרופיל, וגם מרלה ברוורמן מסייעת לסטודנטים לספר את הסיפור של עצמם בעזרת מסמך ייעודי שהכינה והופך ללהיט חם בקרב המשתתפים.

הערב מסתיים בהרצאתו של אבי לגזיאל, מנהל היחידה לפיתוח חינוכי ב"מסע" ומומחה לפיתוח מקצועי. ההרצאה נתנה כלים מעשיים לניתוח מסלול הקריירה האישי ולדיוק המיומנויות המקצועיות שברשותנו ואלו הדרושות לנו על מנת להשתלב בעולם האמיתי שם בחוץ.

לינקדאין? זה רק חלק מהסיפור

אודליה יצקאן

אודליה יצקן, ראש מדור חדשנות וקשרי בוגרים במרכז האקדמי שלם.

מי שיזמה והפיקה את הערב הייחודי היא אודליה יצקן, ראש מדור חדשנות וקשרי בוגרים במרכז האקדמי שלם. שאלנו את אודליה כיצד נולד הרעיון להפיק מרתון לינקדאין, אירוע לא שגרתי בעולם האקדמיה, והבנו שלינקדאין הוא רק חלק מסיפורו של הערב: "כחלק מהליווי שהמרכז האקדמי שלם נותן לסטודנטים ולבוגרים, אנחנו שמים דגש רב על הפיתוח המקצועי, ולינקדאין, מה לעשות, היא לגמרי חלק מהסיפור. אבל היא רק חלק מהסיפור. אומנם המטרה המוצהרת של הערב היא סיוע בכתיבת פרופיל לינקדאין מוצלח, צילום של תמונה איכותית ובסופו של דבר הפקת כרטיס ביקור מקצועי, אך למעשה המטרה הרחבה יותר הייתה לסייע לכולנו לחשוב באופן ביקורתי ועמוק על ציר הקריירה שלנו. מאין באנו ולאן אנחנו הולכים".

האם זה עבד? מתברר שלגמרי כן. במהלך הערב שאלנו כמה משתתפים מה התובנות שלהם מהאירוע, והרושם שקיבלנו הוא שאכן הערב הזה נתן להם הרבה מידע מעשי על לינקדאין, אך השלכותיו הן מעבר לכך ונוגעות לאחריות ולרצינות שבהן יש להציג את עצמכם בעולם הקריירה: "לקחתי כתובנה שצריכים לקחת אחריות על איך תצטייר הקריירה שלי לאחרים בעולם החדש", מציינת אחת הסטודנטיות ובוגר אחר מוסיף: "השילוב בין הרצאות פרקטיות בתחילת הערב והחלק המעשי בהמשך היה חיוני מאוד ואף היווה זריקת מוטיבציה עבורי לחפש אחר העבודה שאתאים לה במידה הרבה ביותר".

קבוצה אחרת של סטודנטים מסכמת גם את הווייב של הערב: "זה אירוע מצוין. הוא היה גם מהנה, אבל בעיקר נתן מידע פרקטי ורלוונטי והבהיר כמה חשוב כל נושא הלינקדאין והצורך להיות מחובר לעולם הזה כשעוסקים בקריירה".

הרושם שלנו הוא שאם בתחילת הערב נראה שהסטודנטים והבוגרים של המרכז האקדמי שלם לא מספיק מבינים מה זה לינקדאין ואולי אפילו קצת חוששים מהרשת המיוחדת הזו, כעת הם כבר לא מפחדים מלינקדאין.

ומה איתכם?

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.