אקטיביזם שמחולל שינוי ריאיון עם טל אלפי

"להפוך את האקטיביזם לכלי יעיל שמחולל שינוי": ריאיון עם טל אלפי

רבים מאיתנו רוצים לחולל שינוי, אך לא תמיד אנחנו יודעים איך לעשות את זה. טל אלפי, בוגרת מסלול פילוסופיה והגות יהודית במרכז האקדמי שלם ומנהלת תחום אקטיביזם במרכז הבין-תרבותי לירושלים, פוגשת אקטיביסטים מדי יום ומלווה אותם בעשייה החברתית שלהם, במטרה להפוך את ירושלים לעיר כשירה תרבותית – עיר שמכילה את הזהויות השונות הקיימות בה ומכירה בהן.

3 בדצמבר 2020  |  מאת: המערכת

"אוסף של שינויים קטנים יוצר שינוי גדול"

לפני כשנה סיימה טל את לימודי התואר הראשון ב"שלם" והשתלבה במהירות בתחום האקטיביזם החברתי. כמדריכה במכינת עין פרת שמעה על המרכז האקדמי שלם מחבריה, ובחרה ללמוד במסלול פילוסופיה והגות יהודית – תחום שעניין אותה תמיד. בשנה האחרונה של הלימודים עבדה טל בפרויקט זמני במרכז הבין-תרבותי לירושלים, ובסיומו הוצע לה להישאר בתפקיד קבוע. במסגרת תפקידה, היא פוגשת מדי יום אקטיביסטים צעירים מכל המוצאים והעדות, ומסייעת להם לחולל שינוי ולהשפיע על מרקם החיים בירושלים.

טל, מה זה המרכז הבין-תרבותי?

המרכז הבין-תרבותי הוא ארגון עצמאי שפועל למען ירושלים במטרה להפוך את העיר לכשירה תרבותית. ירושלים, כעיר מגוונת עם אוכלוסיות ממוצאים ומדתות שונות, זקוקה למקום שידע להכיל ולכוון את העניין הזה, ולהוציא ממנו את המיטב. לשמחתנו, יש הרבה מודעות לנושא הרב-תרבותיות בציבור, אבל צריך לדעת איך לפעול נכון כדי לחולל שינוי שבמסגרתו כל חלק באוכלוסייה יקבל ביטוי.

מה כולל התפקיד שלך?

במסגרת העבודה שלי אני מלווה אקטיביסטים ופועלת לחיבור בין התושבים ובין הגורמים הרלוונטיים בעירייה, כדי לסייע להם ליצור שינוי. נוסף על כך, אני עוסקת בחיבור בין התושבים המגוונים המאכלסים את העיר: חרדים, ערבים, חילונים ודתיים, ומעודדת את הקשר ביניהם. התושבים קשורים באופן ישיר למהלכים המתנהלים בעירייה ומהווים מכפיל כוח בכל יוזמה.

איך נראה יום עבודה טיפוסי שלך?

יום העבודה שלי מאוד דינמי. אני פוגשת הרבה אנשים שאני מלווה במסגרת המיזמים שלהם, שלפעמים זקוקים להכוונה כללית, ולפעמים צריך לחבר אותם לגורמים המוניציפליים הנכונים. החלק האחר של העבודה שלי כרוך יותר בניהול – החל מהנכסים הדיגיטליים של המרכז ועד עבודת הפקה שנדרשת לטובת האירועים השונים שאנחנו מקיימים.

איך הופכים אקטיביזם ל"אקטיביזם אפקטיבי"?

לפעמים אנחנו מעדיפים להתלונן במקום לעשות, ולפעמים מתרחשת פעילות אקטיבית לשינוי – אך היא לא מביאה לשינוי בפועל. המטרה שלנו במרכז היא להפוך את האקטיביזם לכלי יעיל שמחולל שינוי, גם אם קטן, כי הוא זה שיוביל בסופו של דבר לשינוי גדול. האקטיביסטים פועלים ואנחנו רואים תוצאות בשטח, כי אנחנו עובדים מול העירייה עם תושבים מכל העיר. ברגע שבאים גם ערבים, גם חרדים וגם חילונים יחד – זה יוצר כוח חזק מול הגורמים בעירייה, שיכולים לשנות החלטות. דברים טובים קורים בזכות איחוד של קבוצה רב-תרבותית.

תוכלי לתת דוגמה להשפעה שנגרמה ע"י התושבים?

למשל, קשה מאוד לשנות את כל מערך התחבורה בירושלים, אבל יש הרבה דברים שאפשר לעשות בדרך – הנגשת תחנות אוטובוס, השפעה על תכנון או שינוי של קו ועוד. זה שינוי קטן, אבל אוסף של שינויים כאלו מוביל בסוף לשינויים גדולים במערך התחבורה. דוגמה נוספת היא הנושא של ניקיון העיר שמטריד מאוד את התושבים הירושלמים: מהרגע שהתושבים נכנסו לתמונה החל שינוי, שגם אם הוא לא מושלם – הוא כבר חלק מהיעד העירוני. החלק הכי חשוב הוא שיש הבנה הדדית של העירייה ושל התושבים שהם צריכים זה את זה כדי לשפר את מצב העיר, ולכן חייבים ללמוד לעבוד יחד. קשר נכון וטוב בין התושבים לעירייה מאוד חשוב כדי שדברים יקרו בשטח.

חיבור בין אנשים – גם בתקופה של ריחוק

לשם קידום רב-תרבותיות בבירה, מנהלת טל אירועים קבועים המתקיימים מדי שנה ונותנים במה לאוכלוסיות השונות בעיר. אחד האירועים האלו הוא "יום ירושלמי".

מהו יום ירושלמי?ריאיון עם טל אלפי

פרויקט "יום ירושלמי" מתקיים מדי שנה ביום ירושלים ומטרתו לחבר בין אוכלוסיות ולאפשר לירושלמים לציין את היום באופן לא פוליטי, אלא משמח ומחבר. הוא כולל סיורים בשכונות מגוונות בעיר, תערוכות אומנות, הופעות מוזיקה ומפגשים בין קהילות שונות. התושבים הירושלמים אוהבים את העיר, ואנחנו רוצים לאפשר להם לחגוג את היום שלהם בצורה שהם רואים לנכון ודווקא במרחב הציבורי, כדי להראות את הגיוון הקיים בעיר גם ביום הזה, שהרבה ירושלמים בוחרים לא לציין אותו מסיבה כזו או אחרת.

אפשר לחבר בין אנשים ויוזמות בתקופת הקורונה?

בהחלט כן – אנחנו מתאימים את עצמנו למצב. עברנו כמו הרבה מקומות אחרים לעבודה מקוונת: אני עובדת מהבית, עושה פגישות באזור ירושלים בעיקר, וגם האירועים שאנחנו מפיקים הופכים להיות מקוונים.

מהן התוכניות שלך להמשך?

המרכז הבין-תרבותי עוסק כל השנים בנושא של קהילות, ועכשיו, יותר מתמיד, הנושא הזה משתנה ומקבל משמעויות חדשות. אנחנו מתחילים לחשוב איך הקורונה משפיעה על הקהילה ואיך מחברים בין קהילה דיגיטלית לפיזית. זה נושא שמעסיק אותי באופן אישי; מה אנשים מחפשים בקהילה ומה זאת בכלל קהילה היום? אין לי תשובה ברורה לזה ואני עדיין לומדת את הנושא. אני חושבת שהקורונה מעצימה את הקהילה הגיאוגרפית דווקא, כי במסגרת הגבלות המרחק אנחנו חייבים להיות עם האנשים שסביבנו, אבל מצד שני, חלק לא מבוטל מהחיים שלנו עבר לדיגיטל. מעניין מה יישאר מכל זה אחרי שתיגמר התקופה המורכבת הזאת.

"אם הייתי הולכת ללמוד מדעי המחשב הייתי מסתכלת על העולם אחרת"

במרכז האקדמי שלם אומנם שמים דגש על מצוינות אקדמית והשכלה רחבה, אך לצד זאת מעודדים את הסטודנטים ליזום, ליצור, להשפיע חברתית ולהפוך למנהיגים בקהילה.

באיזה נושא בתחום החברתי מעניין אותך להשפיע?

מאוד מעניין אותי החיבור בין המגזר העסקי לעולם החברתי, וההשפעה של הגיוון האנושי על התנהלות החברה. לפעמים זה מתחיל ממניע עסקי, אבל לדעתי – פחות משנה המניע ויותר חשוב האימפקט שמתקבל בסופו של דבר. בעקבות יוזמות חברתיות, אנשים משנים את צורת החיים שלהם ומתחילים לראות את החברה לא כמקשה אחת, אלא כאוסף של בני אדם.

כיוונת לתפקיד הנוכחי שלך כשלמדת בשלם?

העולם החברתי תמיד עניין אותי, ותמיד הייתי שם. אני מעצבת את התפקיד כך שייגע בדברים שאני רוצה לקדם וזה מה שטוב בעבודה שלי – שהעבודה דינמית, ואני יכולה לעסוק במה שמעניין אותי יותר. אני אוהבת את העובדה שאני עוסקת בעשייה חברתית. אקטיביזם שמחולל שינוי ריאיון עם טל אלפי

איך הלימודים בשלם עזרו לך בנושא החברתי?

הלימודים בשלם עזרו לי להסתכל על סיטואציות מורכבות ולהבין אותן, לתמצת טקסט מורכב ועמוק למשהו קצר, ללמוד על דברים שעומדים מאחורי תופעות חברתיות וללמוד איך להגשים רעיונות במציאות. אם הייתי הולכת ללמוד מדעי המחשב – הייתי מסתכלת על העולם אחרת.

מהו הדבר החשוב ביותר שלקחת איתך מהחוויה בשלם?

הרעיון שכדאי לחפש איך להכיר את העולם לעומק. זה אומר לא לקבל את האופן שבו שהדברים נראים, אלא לנסות לשנות את המציאות ולהפוך אותה לטובה יותר.

שאלה לסיום: מה היית רוצה לשנות במציאות הישראלית?

הייתי רוצה לשפר את ההיכרות בין בני האדם שמתרחשת כעת באופן שטחי, לצערי, בגלל הרשתות החברתיות. כשמכירים מישהו אישית – רואים את הבן אדם שמאחורי התבנית, וזה קורה על ידי יצירת מפגשים פיזיים. השינויים האלה כבר קורים, והמודעות לנושא של קבלת האחר עולה, אבל יש כאן גם אחריות אישית של כל אחד ואחת מאיתנו – לחשוב איך אנחנו מסתכלים על בני אדם: כקבוצות, או כאנשים בעלי מאפיינים ייחודיים.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.