חדשות

אקדמיה בנקודת מפנה – לפעול בהווה, לחקור את העבר ולהבין את העתיד

ג'יי ג'יי קמחי, בוגר מחזור ג' של התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודית במרכז האקדמי שלם. כיום הוא דוקטורנט שחוקר פילוסופיה דתית מודרנית באוניברסיטת הרווארד ומתמחה במפגש שבין הפילוסופיה האירופית המודרנית למחשבה היהודית שלאחר הנאורות.

19 בנובמבר 2023

ג'יי ג'יי, תן לנו סקירה קטנה על דרכך המקצועית.

עסקתי בהוראה מגוונת במהלך שנותיי כסטודנט ועד הדוקטורט. במשך שלוש שנים הועסקתי ב-MIT "הלל", שבמהלכן לימדתי קורסים שונים לסטודנטים המבריקים של MIT, בין השאר שיעורים בתנ"ך, פילוסופיה יהודית ופרשנות מקראית. כמו כן, לימדתי קורסים בנושאי יהדות מגוונים במספר אוניברסיטאות, כולל הרווארד, ברנדייס ו-Gratz College, וגם בארגונים פרטיים. נוסף על כל זה עשיתי עבודות קטנות כעורך וככותב, וכיום אני משמש כעורך ב-Harvard Theological Review. לפני כשנה התחלתי להקליט פודקאסט נפלא בשם "הפודקאסט של רעיונות יהודיים", שבו אני משוחח עם חוקרים בכירים בתחום מדעי היהדות. הרבה כיף!

מה אתה חוקר?

בימים אלו אני בשלבים האחרונים של הדוקטורט שלי, בתחום ההיסטוריה והתרבות היהודית המודרנית. אני מתמקד במגמות היסטוריות באינטלקטואליות היהודית בתקופת ההשכלה ובתקופה שלאחר ההשכלה, במיוחד עלייתו של המחקר ההיסטורי – מה שמכונה "מדעי היהדות" – בגרמניה, שהתעורר באמצע המאה ה-19. אני בוחן מי כתב את המחקרים, וכן את הטכניקות שהשתמשו בהן, ההנחות שהסתמכו עליהן ואופני הניתוח שהם אימצו.

מה משך אותך בנושא המחקר הזה?

בכנות, תמיד הוקסמתי מהמאה ה-19, הן מבעד לעדשת ההיסטוריה היהודית והן מההיסטוריה האירופית. בתחילת המאה ה-19, חלק גדול מהעולם עדיין חי חיים ימי-ביניימיים למדי – אבל מאה שנה מאוחר יותר, הגידול האדיר במסחר, טכנולוגיה, מדע, רפואה, השתתפות פוליטית, זכויות אדם ואקדמיה דחף את העולם לתוך התקופה המודרנית. זו הייתה מאה ששינתה את המין האנושי לחלוטין, ושום חברה לא נותרה ללא שינוי. אני אוהב ללמוד את התפתחות הרעיונות בתקופה זו, ואת האופן שבו התפתחו אז המחשבה היהודית וחקר היהדות.

איך מגיעים להיות דוקטורנט בהרווארד, מה נדרש ממך?

הגשת מועמדות לדוקטורט היא תהליך ארוך ומסובך, ולכן אם רוצים לעשות את זה כמו שצריך, החלק החשוב ביותר הוא להכין את עצמך ביסודיות לתארים מתקדמים – ללמוד כיצד לבצע מחקר אמיתי ולצבור ניסיון ומיומנות בתחום שבחרת. חוץ מזה, צריך מכתבי המלצה מצוינים משמות מוכרים בתחום המחקר שבחרת. צריך גם לעבוד קשה על תיק עבודות באנגלית, אשר מציג באמת את עומק הידע ואת היקף יכולות הכתיבה. לבסוף, צריך להיות מושקע בזה לחלוטין, להשקיע את כל הזמן והאנרגיה בתהליך הגשת הבקשה.

מה לדעתך ההשפעה של תחום המחקר הזה? מה היית רוצה להשיג באמצעותו?

כמו רוב הדוקטורנטים במדעי הרוח, עבודתי חשובה בעיקר למי שכבר מבין את חשיבות התחום ויש לו רקע בתחום הספציפי שלי (היסטוריה אינטלקטואלית יהודית). אבל למי שמתעניין בהתפתחות היהדות בעידן המודרני, ובקשר שבין הבנה עצמית דתית של יחיד לבין התפתחות של מחקר אקדמי, אני מקווה שיש לי מה לתרום בעולם השיח הזה.

מה הערך המוסף שנתן לך המרכז האקדמי שלם, ומה ההבדל לדעתך בינך לבין הקולגות שלך?

החינוך שקיבלתי במרכז האקדמי שלם היה הכנה מצוינת לפעילותי האקדמית כאן בהרווארד. תוכנית הלימודים הרחבה של שלם, שכיסתה את כל מכלול המחשבה המערבית והיהודית, נתנה לי בסיס ידע חזק בטקסטים היסודיים של שתי המסורות, שממנו יכולתי לפתוח בחקירות מעמיקות יותר בתחום ההתמחות שלי. יתרה מכך, התעקשותם של הפרופסורים בשלם שכל הסטודנטים יקראו היטב, יקראו לעומק ויקראו הרבה, עזרה ליצור את ההרגלים החשובים ביותר עבור כל מי ששואף להיות חוקר.

ההבדל העיקרי ביני לבין עמיתיי האמריקאים הוא שיש לי ניסיון משמעותי במגורים מחוץ לבית – עבודה, תשלום שכר דירה וחשבונות – ובאופן כללי בלהיות עצמאי. זה נותן לי פרספקטיבה אחרת לגמרי על החיים.

 

מלחמת חרבות ברזל
ג'יי ג'יי קימחי בראיון ל- CNN מבקר את התגובה הרפה של אוניברסיטת הרווארד לתופעות של שנאת יהודים ותגובות אנטי ישראליות בקמפוס.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.