מסדר את המצעים: האפליקציה של ידידיה סטרמן תעזור לכם לבחור נכון

סטודנט שנה ב' במרכז האקדמי שלם הבחין שהמפלגות המתמודדות לכנסת מקשות להבין מה המצע שלהן, אז הוא ואחיו, יאיר סטרמן, בנו אפליקציה שמסכמת את המצעים ומשווה ביניהם. "מחזירים לאנשים את החופש לבחור"

10 במרץ 2019  |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

מאז הוכרזה מערכת הבחירות הסלולרי שלנו מוצף בהודעות משלל מפלגות המבקשות לשכנע אותנו, להטיף לנו, לסקר את דעתנו ובעיקר לשגע אותנו. ברשתות החברתיות המצב לא טוב יותר: סרטוני בחירות צצים מכל פינה ומסבירים למה להצביע למפלגה כזו או אחרת, ובעיקר – למה לא להצביע למפלגה המתחרה.

לידידיה סטרמן (27) הלומד בשנה ב' במרכז האקדמי שלם נמאס מהמניפולציות. הוא חיפש את המצעים של כל המפלגות וביקש לקרוא אותם, אבל כשניגש למלאכה הבין שהעבודה לא עומדת להיות קלה. "המפלגות מטשטשות את הרעיונות והדעות שלהן, כדי שהבוחרים יצביעו על בסיס רגש או שמות מפוצצים ולא על פי רעיונות פרקטיים שהם רוצים לקדם", הוא מסביר.

שלא כמו רובנו, שהיינו מושכים בכתפיים וממשיכים הלאה, ידידיה החליט לשים לזה סוף. על אף שלא היה לו ניסיון קודם בתחום, פיתח יחד עם אחיו את אפליקציית הבחירות "לבחור נכון".

"הפוליטיקאים מנסים לטשטש את המצע"

ידידיה, מה הבעיה במצב הקיים, למה ליצור אפליקציה?

אפליקציה לבחור נכון

"הפוליטיקאים מעדיפים שהציבור יישאר בטשטוש לגבי הרעיונות המרכזיים שלהם" צילום: amirosan

"באתרים של המפלגות עצמן המידע יכול להיות מסורבל ומבלבל. כשמגיעים לאתרים מגלים שהרבה מהם מאוד לא מעודכנים. עד לפני כמה ימים, למשל, נפתלי בנט, שהקים מפלגה חדשה, היה כתוב באתר של 'הבית היהודי' כראש המפלגה. האתר של הליכוד לא עודכן בחודשיים האחרונים ומאוד קשה היה להגיע למידע. למפלגת 'יש עתיד' יש מצע שמתפרש על פני 270 עמודים, אבל זו הצפה של מידע, וכשקראתי אותו התקשיתי להבין מה מאפיין ומייחד אותם. כמובן, לא מצאתי אף פלטפורמה שעושה השוואה בין המפלגות השונות".

ידידיה פנה לאחיו, שהוא מפתח טכנולוגי, ויחד הם החליטו להקים תשתית שתעזור לבוחרים להחליט למי להצביע, באופן מושכל ועל בסיס מידע אמין. הם סיכמו את מצעי המפלגות, חילקו אותם לכמה נושאים מרכזיים, כגון ביטחון, כלכלה, בריאות ועוד, והזינו את האפליקציה בנתונים. כל נושא רחב קיבל תתי נושאים המאפשרים השוואה קלה.

"לבחור נכון" מאפשרת לצפות בתקציר מצע הבחירות של כל מפלגה ולהשוות בין מצעים שונים, ובכך לבדוק אם סדר היום של הבוחר הפוטנציאלי תואם לערכיה של המפלגה.

"אם ניקח למשל את תחום הכלכלה", מסביר ידידיה, "בחרנו להשוות את הרעיונות של המפלגות להתמודדות עם בעיות כמו יוקר המחיה, תחבורה ותשתיות ונושאים נוספים שעל בסיסם אפשר לערוך השוואה. בנוסף כוללת האפליקציה את "השאלה השבועית" – כל משתמש יכול להציע שאלות, והשאלה שמקבלת בכל שבוע הכי הרבה לייקים נשלחת למפלגות השונות כדי לקבל תשובות".

איפה הושקע מרב הזמן בבניית האפליקציה לבחור נכון?

אפליקציה לבחור נכון

"השקענו הרבה זמן בלברור את המצעים השונים, להכניס אותם לקטגוריות השונות ולהראות את הדומה והשונה בכל מפלגה. הופתעתי מכך שמצעים רבים לא מתעסקים בנושאים חשובים. למשל, מפלגות שלא מתעסקות ביחסים שבין דת ומדינה, או מפלגות שלא מפרסמות מצע כלל, כמו הליכוד. יש הרגשה כללית שהפוליטיקאים מעדיפים שהציבור יישאר בטשטוש לגבי הרעיונות המרכזיים שלהם וייבחר על פי רגש או על פי התדמית של האדם העומד בראש המפלגה".

שיטת הלימודים בשלם מניעה יוזמה

ידידיה סבור שמעבר לתועלת בעבור הבוחרים, לאפליקציה יש יתרונות גם עבור המפלגות ונבחרי הציבור.

"'לבחור נכון' פועלת בשני מישורים: במישור הראשון היא מאפשרת לבוחרים גישה לידע ולרעיונות המרכזיים, ומעניקה להם יכולת להבין מה כל מפלגה רוצה לעשות ואילו רעיונות היא מעוניינת לקדם; במישור השני, אני מאמין שהמפלגות ישקיעו זמן בחידוד הרעיונות שלהן, מתוך רצון להיות נגישות יותר לקהל הרחב ולענות על שאלות שיתעוררו בעקבות גלישה באפליקציה והשוואה לסדר היום של מפלגות מתחרות. אני מאמין שכך נחזיר את המצע לקדמת הבמה".

נשמע כמו שאיפה גדולה. אפשר להשיג את השינוי הזה?

"אנחנו רוצים לשמוע מהפוליטיקאים רעיונות פרקטיים ולא נאומים ריקים. זו דרישה שמגיעה מהציבור ושומעים אותה יותר ויותר בבחירות הנוכחיות, גם ברשתות החברתיות, 'תנו לנו יותר משם של מועמד נוצץ'. ככל שהאפליקציה תצבור יותר משתמשים ותאוצה, זה יראה לפוליטיקאים שהבוחרים רוצים יותר".

מקורות ההשראה לבניית האפליקציה מפתיעים. ידידיה מציין את הקורס 'אתגרים בחברה הישראלית' כאחד הגורמים שהשפיעו עליו בבניית המיזם. "הקורס חשף אותי לבעיות שונות בחברה, ולאנשים שמנסים להתמודד איתן".

נוסף על כך, מתודת הלימודים בשלם, שכוללת קריאת כתבים של הוגים הדנים ביניהם ברעיונות משני-עולם ודיון על אודותם עם חברים לכיתה, חידדה אצלו את הצורך בחזרה לעולם של עיסוק במהות ובתוכן, על פני עיסוק חיצוני בתדמיות. "הדיון בכיתה חושף אותך לרעיונות שונים ומגוונים שמובילים שיח פורה. זה משהו שהייתי רוצה לראות יותר גם בחברה הישראלית".

המטרה: בחירה בין רעיונות

מה אתה מתכוון לעשות אחרי הבחירות? יש לך בראש את המיזם הבא?

"מעבר לשילוב האפליקציה ופיתוחה לקראת הבחירות הבאות, המקומיות והארציות כאחד, המיזם הבא ינסה להמשיך את המגמה שהתחלנו. כרגע אני חושב על כל מיני כיוונים שבהם אוכל ליישם את הנגשת המידע, בצורה בהירה ואובייקטיבית, כפי שהאפליקציה מאפשרת, ולנסות לבנות מיזם שיאפשר לכולנו להיות שותפים יותר ומודעים יותר להליך הפוליטי. השאיפה היא אולי לנסות להנגיש את תהליך חקיקת החוקים, החלטת הוועדות השונות או חלוקת תקציבים, בצורה שתראה כיצד העקרונות של המפלגה באים לידי ביטוי באותם נושאים – ולנסות במקצת לקדם דמוקרטיה במיטבה".

מה המסר שלך לקראת הבחירות הקרובות?

"בארבע מילים: 'יותר שיח – פחות פייסבוק'", מחייך ידידיה. "אנחנו צריכים לחזור ולנהל דיון ערכי ומכבד על הרעיונות שאנחנו רוצים לקדם, ולא להיגרר לסרטונים שמטרתם העיקרית היא ללכלך על היריב. כולנו רוצים לקחת חלק בבחירות, שהקול שלנו ישנה, אבל זה יקרה רק אם נתייחס לקול שלנו ברצינות ונבצע בחירה מושכלת ונבונה".

התקווה של ידידיה היא שעוד ועוד אנשים יעשו כמוהו, ואז אולי, רק אולי, נראה פה מערכת בחירות עניינית ומכובדת יותר. לו יהי.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.