אווה בראן, המנחה הבכירה בקולג' סיינט ג'ון, מבקרת במרכז האקדמי שלם

15 בפברואר 2013

אווה בראן, לשעבר המנחה הבכירה בקולג' סיינט ג'ון באנאפוליס, מרלינד – הקולג' הבלתי-משוייך הגדול ביותר המלמד בשיטת ספרי המופת, ביקרה את צוות ההוראה של המרכז האקדמי שלם ב-14-15 בינואר ושיתפה אותם בגישתה הלחינוכית, הממוקדת סטודנטים. בראן, כלת הפרס הלאומי למדעי הרוח לשנת 2005, מילאה תפקיד מרכזי בפיתוח תוכנית הלימודים הייחודים של קולג' סיינט ג'ון, המשמש מודל פדגוגי מרכזי למרכז האקדמי שלם. היא הדגישה את חשיבות הגישה הישירה של הסטודנטים אל מקורות המסורת המערבית ואת חשיבות הדיון ביצירות קלאסיות של תחומי ידע דוגמת ספרות, פילוסופיה, תיאולוגיה, כלכלה והיסטוריה במסגרת סמינרים קטנים.

ג'ד ארקין, חבר מועצת המנהלים של שלם ובעצמו בוגר הקולג' שהשתתף בביקורה של בראן, הסכים עם דבריה, וייחס להשכלה הליברלית שזכה לקבל בסיינט ג'ון את יכולתו להתמודד עם אתגרים מורכבים ובלתי מוכרים, ולהתייחס בספקנות לדעותיהם של "מומחים" במהלך הקריירה העסקית שלו.

במהלך ביקורה בשלם ערכה בראן סמינר על "גאווה ודעה קדומה" של ג'יין אוסטן. היא גם חלקה עם המשתתפים את רעיונותיה כיצד ליצור מעורבות מלאה של הסטודנטים בלימודים – למשל באמצעות קיום שיחות מאולתרות בין המרצים לסטודנטים מחוץ לשיעור – ואת אמונתה בצורך בתפיסה חינוכית משותפת לכל חברי צוות המורים. היא שיבחה את פרופ' מנחם קלנר, יו"ר התוכנית הבין תחומית בפילוסופיה ובהגות יהודית, ואת ד"ר עידו חברוני, המנהל החינוכי, על היוזמה של קיום סמינר סגל ייעודי לצוות המורים, המבקשת ליצור קבוצה לכידה של עמיתים הפועלים במסירות לקידום מודל הלימודים ההומניסטיים. "מעודד לראות שאנשי חינוך משפיעים כמו אווה בראן תומכים במה שאנחנו מנסים לעשות כאן בשלם", אמר חברוני. "נפלא גם לראות באיזו נכונות הקשיבו אנשי שלם לרעיונותיה, ועד כמה הם מצפים ליישומם בשטח".

קלנר וחברוני מתכננים להביא לשלם בחודשים הבאים נציגים מובילים נוספים של מודל ה- liberal arts באמריקה, כמו אחד מראשי תוכנית הליבה בקולמביה, רוזוולט מונטאס, שהגיע ארצה בחודש מרץ.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.