26.01

פינת היום לפני – והפעם: אדוארד השלישי, מלך אנגליה, מכריז על עצמו כמלך צרפת

היום לפני 680 שנים, מלך אנגליה, אדוארד השלישי, הכתיר את עצמו כמלך צרפת. הכרזה זו הובילה לפריצת "מלחמת מאה השנים" – סכסוך של למעלה ממאה שנים בין אנגליה לצרפת.

כך זה קרה…

העלייה לשלטון

אדוארד השלישי נחשב לאחד משליטיה המצליחים ביותר של אנגליה בתקופת ימי הביניים. הוא עלה לשלטון בגיל 17, לאחר שעמד בראש הפיכה כנגד רוג'ר מורטימור, מאהבה של אימו, והדיח אותו מהשלטון.

המשימה הראשונה שלקח על עצמו הייתה לשקם את הממלכה לאחר שאביו נכשל נחרצות. משימתו השנייה הייתה להפוך את אנגליה לכוח הצבאי החזק באירופה. הוא התחיל את המשימה הזו בשתי חזיתות, אחת מול סקוטלנד ואחת מול צרפת, שהעניקו תמיכה לסקוטים ותקפו ערי חוף אנגליות.

הכרזתו של אדוארד

אדוארד, שלא ממש רצה לפנות לצרפתים בדרכי שלום, החליט ללכת צעד אחד נוסף והכריז על עצמו כיורש החוקי של הכתר הצרפתי. היו לו גם סיבות: אימו, איזבלה, הייתה בתו של מלך צרפת פיליפ הרביעי, שנפטר ללא יורשים זכרים – עובדה שהעניקה לאדוארד גושפנקה להכריז על עצמו כיורש לגיטימי.

הבעיה הייתה שלפי החוק הצרפתי הזכות לשלטון עוברת מאב, ולא מאם, ולכן הצרפתים דחו את טענתו של אדוארד השלישי והכריזו על פיליפ השישי בתור היורש לכתר. החלטה זו לא מצאה חן בעיניו של אדוארד והוא הכריז מלחמה על צרפת. מן הסתם הוא לא שיער שהיא תימשך כל כך הרבה זמן.

מאה שנים של סכסוך

הסכסוך, שנבע מהכרזתו של אדוארד, נמשך לא פחות מ-116 שנים, חלקן סוערות יותר, חלקן סוערות פחות. בשנים הראשונות האנגלים ניצחו בקרבות חשובים – ביניהם קרב קרסי – שהובילו לחתימה על הסכם ברטיני בשנת 1360, הסכם שסימל את סיום חלקה הראשון של המלחמה ונחשב לנקודת השיא של ההשפעה האנגלית בצרפת. כחלק מההסכם, אדוארד ויתר על תביעתו לכתר הצרפתי, בתמורה לשליטה על חבל הארץ הצרפתי אקיטן.

תשע שנים מאוחר יותר הצרפתים הכריזו מלחמה בשנית. אדוארד, שהיה כבר אדם מבוגר, השאיר את הלחימה לבניו. הם לא זכו להצלחה רבה ואיבדו חלק ניכר מהשטחים שכבשו. אדוארד נפטר ב-21 ביוני 1377.

"מלחמת מאה השנים" הסתיימה סוף סוף באוקטובר 1453, אם כי לא באופן רשמי, הואיל ולא נחתם הסכם שלום בין שתי המדינות.

בסיום המלחמה אנגליה איבדה את כל נחלותיה בצרפת, וציפתה לה מלחמה פנימית – מלחמת השושנים. רק בשנת 1802 נערך "חוזה אמיין", ובו ויתר מלך אנגליה באופן רשמי על תביעתו לכתר מלכות צרפת.

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.