חדשות ואירועים

לספר החדש של ד"ר עידו חברוני יש מסר לאקדמיה הישראלית

ספרו החדש של המנהל החינוכי בשלם 'חיות הקודש – יצורי הפרא בבית מדרשם של חז"ל', מפגיש בין קפקא לרבי עקיבא ועושה עוד צעד להנגשת המסורות התרבותיות שלנו

30 בנובמבר 2016

מה משותף לרוזן ממונטה כריסטו, לרבי עקיבא, לקפקא ולרב אשי האמורא הבבלי? כולם גיבורים ב'חיות הקודש – יצורי הפרא בבית מדרשם של חז"ל', ספרו החדש של המנהל החינוכי של שלם ד"ר עידו חברוני, שראה אור לאחרונה בהוצאת ידיעות אחרונות.

דמויות חכמי התלמוד ומדרשי האגדה מעומתות בספר עם יצורים מיתיים ופנטסטיים מן הספרות המערבית, והמפגש בין שני עולמות התוכן הלכאורה-שונים הללו הוא שעומד במרכזו.

ד"ר חברוני מתאר את ספרו כמי שמבקש לעורר שיח תוסס בין שתי המסורות, היהודית והמערבית, בשורה של נושאים הקשורים לטבע האדם, כגון: רצון חופשי מול גורל, העולם שמעבר למציאות, הכיעור, החטא והיחס לנשים. בעיניו, הקשב שמגלים חכמים לעולמות שונים הוא המפתח לבניית עולם טוב וצודק יותר.

"המפגש עם 'אחרים', השונים בחברה", אומר ד"ר חברוני, "הוא מפגש עם עצמנו עם ה'אחרוּת' שבתוכנו, מה שמכריח אותנו להתמודד עם החלקים הנסתרים של קיומנו. החלקים הללו חיוניים לא רק לצמיחה האישית שלנו, אלא גם לשגשוג החברה". חברוני מסביר כי ספרות חז"ל עשירה בתיאורי פגישות בין חכמים ל'אחרים', חלקם מאיימים וחלקם מושכים, וסבור כי התכסיס הספרותי משרת מטרה מסוימת: "ה'אחרים' מייצגים אפשרויות חדשות שהחכם לא היה מודע אליהם עד כה. החכמים לא דוחים את הדמויות הללו על הסף – להיפך, לעתים קרובות הם מאמצים ומחבקים אותן. זהו מסר חשוב לקורא בן זמננו, ובמיוחד לזה החי במדינה יהודית ודמוקרטית".

ד"ר עידו חברוני מלמד בשלם

אכן, טוען חברוני, המסר של 'חיות הקודש' חיוני לחברת היהודית-אורתודוכסית. "הספר נולד מתוך רצון למצוא בספרות חז"ל התוויית דרך מעשית ומוסרית לקיום בעולם. בתוך כך הוא שואף להחזיר את האגדה (פרשנות התלמוד והמדרש, בניגוד להלכה ולחוק) לתפקיד המקורי שלה: מקור להתחדשות השיח היהודי והצגתו כבסיס לדיאלוג בין היהדות לעולם הרחב שבו היא מתקיימת".

לבסוף, לספר גם מסר חשוב לאקדמיה ישראלית. "יש כל כך הרבה שאלות גדולות וקיומיות שאנו מתמודדים אתן כאן בישראל בנושאי ביטחון, חברה, זהות וחלוקת משאבים. היכרות עם הטקסטים המכוננים של המסורת היהודית והתרבות המערבית מספקת את נקודת המוצא הטובה ביותר לחשיבה אמתית ועמוקה על השאלות הללו", אומר חברוני ומסכם: "לצד המחקר המעמיק, על האקדמיה להדגיש את החשיבות העצומה של המסורת התרבותית שלנו ולשאוף להפוך אותה לנגישה ומרתקת ככל האפשר. במרכז האקדמי שלם אנחנו מדברים בדיוק אל התשוקה הזו, ואני מקווה שהספר שלי עושה גם הוא צעד בכיוון הזה".

מתעניינים בלימודים בשלם? בדקוּ התאמתכם

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס ובואו ליום הפתוח הקרוב בתאריך 24.05

אירועים קרובים

יום פתוח

24 במאי 2018
20:00-17:00
קריית מוריה | רח' העסקן 3 | ירושלים
יום פתוח במרכז האקדמי שלם

ידיעות

קבלו עדכונים משלם

לקבלת עדכונים מהמרכז האקדמי שלם, מלא/י את פרטיך