התכנית הארבע-שנתית: ממעורבות קהילתית למנהיגות ציבורית

המרכז האקדמי שלם מכין את הסטודנטים לחיים של מעורבות בחברה והשפעה על המדינה. בשלם ‘הנהגה’ היא לא רק מילה, אלא תכנית ארבע-שנתית מקיפה הכוללת שנתיים של היכרות עם אתגרי החברה הישראלית והתנסות בהתמודדות אִתם, ושנתיים של התמחות מעשית המאפשרת להשתלב בעולם המעשה עוד במהלך הלימודים.

שנים א'-ב': כדי להשפיע על החברה, צריך להכיר אותה לעומק

מתוך אמונה כי לאחר סיום לימודיהם ייבחרו הסטודנטים שלנו לעסוק באתגרים הבוערים ביותר של מדינת ישראל, בשנתיים הראשונות ללימודים מערכת השעות כוללת לימוד או פעילות במסגרות של מעורבות קהילתית.

בשנה הראשונה משתתפים הסטודנטים בקורס עיוני המפגיש אותם עם מגזרים ושסעים שונים בחברה הישראלית בעזרת מחקר אקדמי, סיורי שטח ושיחות עם אישים בולטים בקהילה. בקורס נידונה שורה של נושאים העומדים בראש סדר היום האזרחי וביניהם מיעוטים בישראל, יחסי דת ומדינה, שיטות כלכליות, קשרי ישראל והתפוצות, פריפריה ומרכז ועוד. אלו גם הסוגיות שאִתן בוגרי שלם מוכשרים להתמודד בעתיד.

בשנה השנייה מחויבים כל סטודנט וסטודנטית לארבע שעות שבועיות של מעורבות קהילתית. המיזמים מבטאים גישות שונות לעשייה חברתית, החל במגע ישיר עם אוכלוסיות מוחלשות וכלה בעיסוק אסטרטגי במדיניות ציבורית ובניית קהילה. בין יוזמות המעורבות החברתית שהסטודנטים יצרו:

  • קריה נאמנה: אולפן ללימוד עברית עבור עובדי הקבלן בקרית מוריה, אשר בחלקם הגדול הנם עולים חדשים.
  • ישראל 2050 – התכנית הכלכלית: מחקר מגמות בישראל ויצירת המלצות ליעדים לאומיים בתחום הכלכלה, יחד עם איסוף וכתיבת חומרי הדרכה והסברה, להעמקת החינוך הפיננסי.
  • ספריית שמע אקדמית: ספרייה לסטודנטים כבדי ראייה הכוללת הקלטות של מאמרים וקטעי ספרות הנדרשים לקורסים אקדמיים; ועוד מיזמים רבים.

שנים ג’-ד’: התמחות בחברות, בעמותות ובארגונים מובילים

תקופת ההתמחות מהווה פתיח להשמה עסקית, ציבורית או אקדמית ומשמשת גשר בין המעורבות החברתית לבין בניית הקריירה האישית. מדור התמחות ומנהיגות מתאים לכל סטודנט וסטודנטית, לפי שאיפותיהם וכישוריהם, מסלול התמחות אישי בעמותות משפיעות, בארגונים איכותיים ובחברות מובילות במשק. המדור מלווה את הסטודנטים מראשית דרכם כאקדמאים צעירים ועד להשתלבותם בשוק העבודה, במטרה לטפחם כאישים תורמים ומשפיעים.

בשנה השלישית משולבים הסטודנטים בארגונים ובחברות מובילים, כגון: לשכות חברי הכנסת; אתר החדשות דה-מרקר; המכון הישראלי לדמוקרטיה ומכון ון-ליר בירושלים; מוזיאון ישראל ועמותת רוח חדשה. במקביל נערכות סדנאות העשרה לפיתוח מיומנויות בין-אישיות ומקצועיות כדי להבטיח שהחוויה תהיה מוצלחת ומשמעותית.

בין נושאי הסדנאות: הופעה וכריזמה, כלים מעשיים להשתלבות בארגון גדול, צעדים ראשונים בגיוס כספים, הצגת רעיונות והנעת תהליכים, התמודדות עם קשיים בעבודה, סימון מטרות והצבת יעדים ועוד.

בשנה הרביעית יכולים הסטודנטים להמשיך את השתלבותם בחברות ובארגונים שבהם התמחו או להתנסות בתחום נוסף שבו הם מתעניינים. מדור התמחות ומנהיגות מגייס מנחים אישיים המלווים את הסטודנטים במהלך השנה האחרונה ללימודיהם, ומעניקים להם תמיכה וייעוץ בצמתים החשובים ששנה זו מזמנת. המנחים משפיעים מניסיונם המקצועי והאישי, מהווים אוזן קשבת ודמות לחיקוי עבור המתמחים הצעירים העושים את צעדיהם הראשונים בתחום.

במהלך השנה ובעזרת הניסיון, קורות החיים וההמלצות שרכשו, מלוּוים הסטודנטים באופן אישי אל הצעד הבא: השתלבות בשוק התעסוקה במגזר הפרטי והציבורי, או לימודים מתקדמים באוניברסיטאות מובילות בישראל ומחוצה לה.