לימודים בשלם

מה הם לימודים הומניסטיים?

הלימודים ההומניסטיים עוסקים בחקר התרבות האנושית באמצעות קורסים במגוון רחב של נושאים: היסטוריה, ספרות, מחשבת המערב, מחשבה יהודית, סטטיסטיקה, מוזיקה, כלכלה, ביולוגיה, אמנות ועוד. הם מעניקים בסיס ידע רחב המאפשר התפתחות בכל תחום, ומכינים את הסטודנטים לעולם גלובלי ומורכב.

חלק עיקרי מתכנית הליבה מוקדש לעיון בספרי המופת, הטקסטים המכוננים של הציביליזציה המערבית והמסורת היהודית.

איזה תואר מקבלים בסוף הלימודים?

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו-חוגי (BA). תכנית אחת בלימודים הומניסטיים ברוח אוניברסיטאות העילית של ארה"ב (Ivy League) ותכנית שנייה לבחירה. התואר שאותו תוכלו לקבל בתום הלימודים הוא אחד משניים:

-   בוגר/ת (BA) התכנית ללימודים הומניסטיים והחוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם.

-   בוגר/ת (BA) התכנית ללימודים הומניסטיים והתכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודית.

אילו תכניות אתם מציעים לבחירה?

יחד עם התכנית ללימודים הומניסטיים הנלמד בכל ארבע שנות התואר, החל מהשנה השנייה מוצעת התמחות באחת משתי תכניות: לימודי המזרח התיכון והאסלאם או לימודי פילוסופיה מערבית והגות יהודית.

מלבד תכנית הלימודים, מה מייחד את החוויה האקדמית בשלם?

ללימודים בשלם מתקבלים עשרות סטודנטים מדי שנה בלבד. המסגרת האישית מאפשרת למידה בכיתות קטנות: שיעורי סמינר נערכים בכיתות של עד עשרים וחמישה תלמידים, שיעורי שפה בכיתה של כעשרה תלמידים ומפגשי תרגול שפה וכתיבה מתקיימים בעזרת מנחה אישי במתכונת של 'אחד על אחד'.

אווירת הלימודים מדגישה את החניכה והלמידה האישית מתוך ספרי מקור (יותר קריאה בספרי מופת, פחות למידה ממקורות משניים), עיון בהם ודיון על אודותם בקבוצות קטנות. בנוסף, כל סטודנט וסטודנטית מלווים על ידי מרצה שמנחה אותם באופן אישי במשך התואר כולו. זוהי אווירת הלימודים האופיינית לשלם ומייחדת אותו.

מה עושים עם התואר לאחר סיום הלימודים?

התואר בשלם מאפשר ללמוד את מה שאוהבים – וגם לפתח קריירה מצליחה. המרכז האקדמי שלם מלווה את הסטודנטים במהלך התואר ולאחריו, ומסייע להם לבחור התמחות בתחום המתאים לשאיפותיהם ולכישוריהם. הלימודים מעניקים בסיס להשתלבות מוצלחת במגזר הציבורי, העסקי והאקדמי או בארגונים חברתיים. בשנה השלישית ללימודים מדור התמחות ומנהיגות מתאים לכל סטודנט וסטודנטית מסלול התמחות אישי בארגונים מצליחים ובחברות מובילות. הסטודנטים שלנו כבר בדרך לשם.

קבלה והרשמה

מה הם תנאי הקבלה?
  1. בגרות: לפחות 25 יחידות עם ציון משוקלל של 100.
  2. מועמד שיש בידו ממוצע בגרות משוקלל נמוך מ-100 (וזכאי לתעודת בגרות) יוכל להציג ציון פסיכומטרי של 700 ומעלה.
  3. אנגלית: ציון של 200 לפחות בבחינת אמי”ר או ציון של 100 לפחות במבחן אמיר”ם או בחלק הבוחן את רמת השפה האנגלית בבחינה הפסיכומטרית.
  4. עברית: מועמדים שלא עמדו בבחינות הבגרות הישראליות צריכים להיבחן במבחני יע”ל בעברית ולהגיע לרמה של ה’ ומעלה (ציון 84 לפחות).

- מועמד אשר למד לפחות 30 נקודות זכות במוסד להשכלה גבוהה המוכר ע”י המועצה להשכלה גבוהה, ציוניו יילקחו בחשבון כחלק מתהליך הקבלה.

- במקרה של מעבר ממוסד אקדמי מוכר, תיבחן הכרה בנקודות זכות על קורסים שנלמדו.

- מי שאינו עומד בכל דרישות המינימום רשאי לפנות ולבקש שמועמדותו תיבחן באופן חריג.

האם יש צורך בציון בחינה פסיכומטרית?

בחינת הפסיכומטרי אינה חובה, אך מועמדים אשר יש בידיהם ציון יוכלו למסור אותו בשלב הרישום למוסד והוא יילקח בחשבון בתהליך הקבלה.

איך מגישים מועמדות?

תוכלו למלא טופס מועמדות מקוון בקלות ובפשטות. אם ברצונכם למלא טופס ידני או לקבל מידע נוסף ועזרה, תוכלו לפנות למדור לקשרי סטודנטים ונענה בשמחה על כל שאלה.

איך פועל תהליך המיון?

ודאו כי אתם עומדים בתנאי הסף. לאחר מכן אתם מוזמנים להגיע לאחד מן הימים הפתוחים שאנו מקיימים בעונת הגיוס, או ליצור קשר ישירות עם המדור לקשרי סטודנטים ולהגיש מועמדותכם ליום המיון. יום המיון כולל מבחן ייעודי, כתיבת מסה (על טקסט הגותי שיישלח אליכם מראש) והשתתפות בקבוצת דיון מונחית.

מועמדים שיעברו בהצלחה את יום המיון יוזמנו לראיון אישי עם שני חברי סגל. התשובות תתקבלנה עד ארבעה שבועות מיום המיון.

האם אתם מעניקים מלגות?

כל המתקבלים לשלם מקבלים מלגת לימודים ומלגת מחייה, המאפשרות להם להקדיש את מרב זמנם ללימודים. בנוסף, למתגוררים בקרבת הקמפוס ניתנת מלגת מגורים. המלגות ניתנות למשך תקופת הלימודים.

למה המלגות שאתם נותנים כל כך גבוהות?

לימודים במרכז האקדמי שלם הם חיים של למידה במשרה מלאה. המלגות נועדו לפנות את זמנם של הסטודנטים ללמידה בלבד, ולכן הסטודנטים שלנו מתחייבים שלא לעבוד יותר משתים עשרה שעות שבועיות ולעמוד בממוצע ציונים של 85 ומעלה.

מעבר לכך, הסטודנטים נדרשים להשתתף, בשנת הלימודים הראשונה, בקורס המפגיש אותם עם מגזרים שונים בחברה הישראלית בעזרת מחקר אקדמי, סיורי שטח ושיחות עם אישים בולטים בקהילה. בשנה השנייה הם מחויבים לארבע שעות שבועיות של מעורבות בקהילה.

מידע כללי

איפה אתם ממוקמים? כיצד מגיעים?

המרכז האקדמי שלם ממוקם בלב הקמפוס הירוק של קריית מוריה בשכונת ארנונה בירושלים (לחצו למפה). במרחק נסיעה קצרה נמצאים המוזיאונים, מרכזי התרבות ומרחבי הבילוי והקניות של ירושלים.

הקמפוס נמצא במרחק נסיעה של כעשר דקות ממרכז העיר וכעשרים דקות מהכניסה לעיר. קו 78 מגיע מבנייני האומה בכניסה לירושלים ועד לכניסה לקמפוס. קו 12 מגיע משכונות דרום העיר.

האם המרכז האקדמי שלם מזוהה פוליטית?

המרכז האקדמי שלם אינו מזוהה פוליטית. מטרתו היא להעניק לסטודנטים תכנית לימודים מעולה הנהוגה במיטב האוניברסיטאות בעולם ומקנה השכלה אקדמית מעמיקה ורחבה. בשלם מרצים וסטודנטים מכל קצוות הקשת הפוליטית והקורסים הנלמדים מתמקדים ביצירות המופת של התרבות האנושית על כל גווניה, כפי שכתב פרופ’ יהודה גלמן, שעמד בראש הוועדה שבדקה את תכנית הלימודים של המרכז האקדמי שלם.