התוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאםקורסים

תולדות המזרח התיכון: מהתפוררות הח'ליפות העבאסית עד ראשית העת המודרנית

מרצה:  ד' גרשון לוונטל

הכיבושים המונגולים במאה השלוש־עשרה שמו קץ לתקופה הקלאסית של הציביליזציה האסלאמית. חיסולה של החַ׳לִיפוּת העַבַּّאסִית, ששימשה סמל לאחדות האֻמַּה המֻסְלִמית מאז פטירתו של מֻחַמַּד הציב אתגרים חדשים בפני חברות מֻסְלִמיות—אך גם הזדמנויות חדשות. חורבן הלב התרבותי של העולם האסלאמי במרכז אסיה הוביל להיווצרותם של מרכזים חדשים במערב, בעוד שהוואקום הפוליטי שנוצר בעקבות פלישתם של המונגולים התמלא באימפריות תֻּרְכּיות גדולות ששלטו לימים על רוב האוכלוסייה המֻסְלִמית בעולם. בקורס הזה, נתמקד בשתי "אימפריות אבק השריפה"—העֹתְ׳מַאנִים והצַפַוִים—שהשלימו את הסינתזה בין המוסר הדתי ערבי-מֻסְלִמי והמסורות התרבותיות והפוליטיות הפרסיות והתֻּרְכּוֹ-מונגוליות והשאירו מורשת ארוכת-טווח של סדר אימפריאלי פטרימוניאלי אסלאמי. נדון גם באתגרים החיצוניים והפנימיים שהחלישו את המדינות האלה וערערו את ביטחונם של חברותיהם, והביאו בסופו של דבר לקריסת הסדר האסלאמי בראשית המאה העשרים, ההשלכות שעמן עדיין מתמודד המזרח התיכון.

הקורס יציג לסטודנטים בעלי רקע בסיסי בהיסטוריה אסלאמית סקירה יותר מעמיקה של ההיסטוריה של המזרח התיכון מפלישתם של המונגולים ועד ערב פלישת האירופאים. בעיקר, נתרכז בהיסטוריה של האימפריות הצַפַוִית והעֹתְ׳מַאנִית. נדון בתהליכים חשובים, כמו המורשת של התרבות הפֶּרְסוֹ-אסלאמית, התגבשותה של איראן כישות פוליטית, ההשתלבות המתמשכת של דת ושלטון, והתרחבותו של העולם המֻסְלִמי על־ידי העֹתְ׳מַאנִים.

לסילבוס המלא

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן