התוכנית ללימודים הומניסטייםקורסים

על המפגש עם האחר − מחשבה וזהות יהודית – מבט פנורמי כשער לכאן ועכשיו

מרצה:  אבינועם רוזנק

נתעכב על אופי המפגש בין יסודות המחשבה המערבית לזהות היהודית − בתחומים שונים לאור סוגיות יסוד במחשבה היהודית והחינוכית.

בקורס נתוודע לסוגיות הגדולות שעיצבו את המחשבה הפילוסופית המערבית והמחשבה היהודית שהגיבה לה (הוא "המפגש"); נכיר את המפגש הדרמטי והיצירתי ביניהן בסוגיות יסוד כגון תפיסת האל, תפיסת האדם, המשמעות של הפרקטיקה היהודית (ההלכה), תפיסת ההיסטוריה.

הקורס ידגים את האתגרים הצומחים מתיזה זו במחשבה העתיקה, הימי ביניימית ובעת החדשה. נסקור תחנות מרכזיות (חז"ל, רמב"ם, ריה"ל, שפינוזה, מנדלסון, קאנט והרמן כהן) ונכיר טקסטים מכוננים שידגימו את התיזה של הקורס. נפתח תובנות אלה לשאלות של הכאן והעכשיו התרבותי וההגותי.

כל אחת מההתמודדויות תסווג בייחודה ובתרומתה לשיח "מחשבת ישראל" והקו המקשר בין הסוגיות יהיה עומק התרגום בין 'אתונה' ל'ירושלים'.

השיעור עומד על לימוד ודיאלוג, וההתרחשות הלימודית יש לה קצב משל עצמה מעבר לתוכניות סדורות כמוצע בסילבוס זה. ההספק של חומרי הקורס יקבע על פי קצב הלימוד הראוי מול הכיתה.

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודים הומניסטיים

לתרומה לחמ"ל החירום הירושלמי לתיאום הרצאות "שלם בשטח"

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם