התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודיתקורסים

מחשבה פוליטית במסורת היהודית

מרצה:  יצחק ליפשיץ

צ'ארלס טיילור בספרו עידן החילון (A Secular Age) מתאר את התמורות של ההשקפה הדתית בציוויליזציה המערבית. אם עד העת החדשה, אמונה באלוהים הייתה הנחה שכמעט מקובלת על הכול, בעת החדשה, האמונה באל היא השקפה אחת מיני רבות, ומתחרה עם אחרות בשוק הדעות. אחד מן המאפיינים הבולטים של התמורה הזו הוא הצדקת המציאות הפוליטית בטיעונים תיאולוגיים. ההשקפה הדתית מתקיימת בעיקר במרחב הפרטי ופינתה את מקומה מן המרחב הציבורי. זיקה בין התיאולוגי והפוליטי מתקיימת בעיקר כמודל תיאורטי (כמו למשל אצל קרל שמיט בספרו תיאולוגיה פוליטית) ולא עוד כתיאולוגיה פוליטית מהותית. מאפיין מיוחד של התיאוריה הפוליטית היהודית של ימי הביניים הוא מעמדה המשפטי.
בקורס ייבחנו היסודות התיאולוגיים והמשפטיים של התיאוריה הפוליטית היהודית, הן מן הבחינה התיאורטית, הן מן הבחינה ההיסטורית. הדיון יתמקד בתפיסות פוליטיות בימי
הביניים, בהתפתחות התיאוריה הפוליטית באשכנז ותיאוריות פוליטיות מחצי האי האיברי מן המאה העשירית ועד המאה השלוש עשרה.

לסילבוס המלא

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודית

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם