התוכנית ללימודים הומניסטייםקורסים

חייו ומשנתו של מהאטמה גנדהי

מרצה:  נעמה שלום

קורס זה יתחקה אחר דמותו, חייו ותורתו של מהאטמה גנדהי. עדות לשינוי העצום שהתחולל בו, ייתכן שבד בבד לטרנספורמציה שחלה באומה ההודית, עולה מהאוטוביוגרפיה שלו (המכונה על ידו "סיפור ניסויי עם האמת"). את האוטוביוגרפיה נקרא קריאה קרובה במהלך הקורס תוך בחינת מושגים חשובים במשנתו כסגפנות, הקשר בין סָטְיָה ('אמת') ואַהימְסָא ('אי-אלימות'), כוח הנשק של החזקים –סָטְיָה-גְרַאהָה ('האחיזה באמת'), צומות, פרישות מינית, כוח הסירוב המאגי, והזיקה בין ליבת העצמיות לעצמאות.

נעמוד, כמו כן, על המתחים שבאישיותו ועיצוב תורתו. האם היה מהאטמה גנדהי תוצר של חינוך המערב בהשפעות החמלה הנוצרית, והוגים כהנרי דיויד תורו, לב טולסטוי וג'ון ראסקין? או שמא תורתו יונקת ומבוססת על המקורות העתיקים של תורות השחרור ההודיות דוגמת האדוויטה-ודאנטה, תורת היוגה הסגפנית או דרך-האמצע של הבהגווד-גיטא? האם היה גנדהי מגיקון רב קסם, אשר כישף את כל סביבותיו בעוצמתו הרוחנית המדבקת? או שמא היה מגלומן, אשר סבר שבכוחו לעצור כל אלימות סביבו מחמת הצומות עד המוות שלקח על עצמו? לבסוף, כיצד התרושש מעמדו של אבי האומה ההודית עד כדי טינה וחוסר רלבנטיות בהודו המודרנית ובעולם ַאלים שכמנהגו נוהג?

לסילבוס המלא

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודים הומניסטיים

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן