התוכנית ללימודים הומניסטייםקורסים

פוליטיקה, אי אלימות ואהבה – גַנְדהִי והמערב; סמינר מחקר אקדמי

הקורס ידון באחת מהדמויות המשמעותיות והחשובות ביותר במאה ה-20, מוֹהַנְדַס קַרַמְצַ'נְד גַנְדהִי (1869–1948), שזכה לתואר מָהַאטְמָה, "בעל הנפש הגדולה". חזונו הפוליטי של גַנְדהִי, ששילב את משנת אי האלימות (אָהִימְסָא) וכוח האמת והאהבה במאבק הודו לעצמאות, ייחודי ומורכב. שורשי היניקה של משנה זו שאובים הן מהמסורת הפילוסופית ההודית העתיקה, הן מדמויות וממחשבות מכוננות בציוויליזציה המערבית כתורת ישוע, הנרי דיוויד תורו, ג'ון רסקין ולב טולסטוי. משנתו הייחודית, כמו גם האיש עצמו, קיימו דו שיח פורה ומעמיק שהשפיעו בתורם על הוגים בולטים במערב כמרטין לותר קינג, נלסון מנדלה, מרטין בובר, י"ל מאגנס ואחרים. הקורס ידון במשנת אי האלימות של גַנְדהִי ביחס להשפעות המערב עליו ולהשפעות תורתו על המערב.

במהלך הקורס נקרא חומרים ראשוניים ומשניים העוסקים ביחסי גַנְדהִי והמערב, נדון בהם במשותף ונפתח לגביהם שאלות מחקר. בחלקו הראשון של הקורס נתוודע לביוגרפיה של גַנְדהִי ולמושגים חיוניים במשנתו ככוח הנשק של החזקים – סָטְיָאגְרַהָה ('אחיזה באמת'), הקשר בין אמת, אהבה ואָהִימְסָא, כוח הסירוב המאגי והזיקה בין ליבת העצמיות לעצמאות. נתוודע לאוטוביוגרפיה שחיבר, נדון ונעורר שאלות הנוגעות לכתיבה אוטוביוגראפית ולמודוס העצמי הכותב כמכונן זהות עצמית. בחלקו השני של הקורס נפנה לחקירת הוגים שונים שהשפיעו על גַנְדהִי ונציב שאלות ביקורתיות הנוגעות ל"מערב של גַנְדהִי". נדון עוד בהשפעת תורת גַנְדהִי על אנשי ברית שלום, ביחס תורתו לַציונות וליהדות, ובממשיך דרכו המובהק של גַנְדהִי במערב – מרטין לותר קינג.

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודים הומניסטיים

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם