התוכנית ללימודים הומניסטייםקורסים

סוגיות במחשבה מדינית בת-זמננו

מרצה:  אסף מלאך

הקורס מחולק לשלוש חטיבות העוסקות בשלושה נושאים מרכזיים במחשבה המדינית בת-זמננו: דיונים על שוויון וצדק חלוקתי בעולם שאחר ג'ון רולס, קומיונטיריזם ורפובליקניזם ויחסם ללאומיות, ופרקטיקות של צדק גלובלי אל מול פעולה מתוך אינטרס מדינתי.

בחטיבה הראשונה נסקור את משנתו המשפיעה של ג'ון רולס וכמה מן התגובות הבולטות והמשפיעות לתפיסת הצדק החלוקתי המשתקף בה (רולס, נוזיק, דבורקין, סן ונוסבאום - 4 שיעורים).

בחטיבה השניה נבחן שתי גישות מרכזיות בנות זמננו המדגישות את המימדים הקולקטיביסטיים בחיי החברה – קומיונטריזם ורפובליקניזם – ונבחן את יחסן של אלו ללאומיות ומדינות לאום (סנדל, פוקוק, פטיט – 4 שיעורים).

בחטיבה השלישית יוצגו הגישות השונות לשאלת הצדק הגלובלי, ויחסן להבנות הקלאסיות של המדינה ולאינטרס המדינתי העומד במתח עם צדק גלובלי (מורגנתאו, סינגר, פוגה, רולס – 4 שיעורים).

כל שיעור יתבסס על קריאה מקדימה של טקסט, ויחולק להיכרות עם עמדתו של ההוגה שבו נדון ולדיון משותף במקרה-מבחן אקטואלי המחדד את המשמעות של עמדתו.

הקורס מבוסס על היכרות מוקדמת של הסטודנטים עם תולדות המחשבה המדינית בעת החדשה.

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודים הומניסטיים

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם